Koncert rosyjski w Opolu

Nie ukrywam, że za każdym razem kiedy mam stanąć na scenie – bardzo się cieszę. Tym razem graliśmy w Opolu, i był to trzeci już koncert współczesnych utworów rosyjskich. Premiera odbyła się w klubie Firlej we Wrocławiu 23.10.2007, kolejny koncert w Ośrodku Działań Twórczych „Światowid” 23.11.2007 – także we Wrocku, a ostatni – 14 grudnia 2007 – w moim rodzinnym mieście – Opolu. Tak oto napisano o tym wydarzeniu w „wyborczej”:

Bliżej Rosji

2007-12-13, ostatnia aktualizacja 2007-12-13 20:06

14 grudnia, godz.19

Matrioszki, Lenin, bezkresne stepy i ogromne miasta – czy z tym kojarzy się Rosja? Michał Bober, autor projektu, który będzie prezentowany w MOK-u, twierdzi, że nie – bo jemu Rosja kojarzy się przede wszystkim z muzyką.

„Bliżej kultur” to hasło, które spina cykl imprez, jakie odbywały się w Miejskim Ośrodku Kultury i prezentowały kulturę różnych zakątków świata. Tym razem na warsztacie będzie Rosja, co oznacza, że w MOK-u zgromadzą się fani jej kultury. Ale impreza jest propozycją także dla tych, którzy Rosji są po prostu ciekawi, oraz dla wszystkich, którzy chcieliby zostawić daleko za sobą szkolną traumę nauki języka. Kulturę Rosji będzie można poznawać głównie za sprawą muzyki, ale będą także zdjęcia i prezentacje.

Trzonem programu jest projekt Michała Bobera, zafascynowanego Rosją, któremu udało się przekonać do swoich fascynacji muzyków z Opolskiego Studia Piosenki oraz z zespołu Sticky Hands. Pomysł jest tyleż prosty, co ciekawy: odkurzyć szlagiery Ałły Pugaczowej czy Leonida Utiesowa, oprawić je w zupełnie współczesne aranżacje, a w całość wlać tyle entuzjazmu, żeby zarazić nim innych. To samo autorzy robią ze starymi polskimi piosenkami, które odniosły sukces w Rosji, takimi jak… „Ta ostatnia niedziela”. Oprócz tego, a może nawet przede wszystkim, Bober wraz z przyjaciółmi przedstawi współczesne oblicze muzyki rosyjskiej, czyli wszystko to, co rządziło parkietami, telewizją i radiem w ciągu ostatniej dekady. Oczywiście każdy taki wybór od razu zniekształca owo oblicze, bo przecież nie jest tak, że wszyscy, jak Rosja długa i szeroka, słuchają Dimy Bilana (dwa lata temu otarł się o zwycięstwo w Eurowizji).

Póki co, to jedyny taki projekt w Polsce i choćby dlatego warto samemu w nim uczestniczyć. Aranżacje krążą wokół klimatu r’n’b i soulu, a Michałowi, który sam na stałe współpracuje z Opole Gospel Choir, będą towarzyszyć również koleżanki z chóru Maria Małkiewicz i Joanna Przybyła.

Oprócz muzyki będzie też prezentacja poświęcona fenomenowi Ałły Pugaczowej, wystawa zdjęć Michała Misiaszka „Mój Petersburg” i wernisaż wystawy malarstwa Jerzego Rodziewicza i Jeleny Polujanowej.

„Bliżej kultur”, MOK, piątek, godz. 19, bilety: 7, 10 zł

Dodaj komentarz

Brak komentarzy.

Comments RSS TrackBack Identifier URI

Skomentuj

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie z Twittera

Komentujesz korzystając z konta Twitter. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj /  Zmień )

Połączenie z %s