EUROWIZJA 2008: UKRAINA – ANI LORAK

Każda jej nowa piosenka staje się wielkim przebojem. Jej płyty sprzedają się jak świeże bułeczki. Jej zdjęcia ozdabiają okładki najpopularniejszych czasopism Ukrainy. Jest jedną z najczęściej występujących artystek w kraju. Mowa o ukraińskiej wokalistce Ani Lorak, która w tym roku reprezentować będzie Ukrainę na konkursie Eurowizji.

Jest to jej druga próba w wewnętrznych eliminacjach, pierwsza miała miejsce w 2005 roku. 23 lutego 2008 Ani zaprezentowała 5 piosenek w trakcie koncertu transmitowanego przez ukraińską telewizję, gdzie profesjonalne jury i 4 tysiące osób biorących udział w głosowaniu wybrało piosenkę «Shady Lady». Utwór napisany przez… Filipa Kirkorowa. :-)

Oto 4 jej propozycje:

Przeczytaj o Ani Lorak i posłuchaj w całości utworu na Eurowizję z Ukrainy!

Oto teledysk do utworu SHADY LADY:

…I występ Ani na eliminacjach na Ukrainie:

Dlaczego piszę o reprezentacji Ukrainy? Ano dlatego, że rynki muzyczne Ukrainy, Białorusi i Rosji (szczególnie) są ze sobą nierozerwalnie połączone. Można powiedzieć, że wszystkie kraje na Wschód od Polski znają wszystkich swoich artystów nawzajem. A my… chyba jesteśmy za… kurtyną. Ale tak na prawdę, łącznikiem tych rynków jest moim zdaniem język.

Ani Lorak (na prawdę nazywa się Karolina Kuek) urodziła się w mieście Kicman’ na Ukrainie. Jej ojciec ukończył szkołę muzyczną w klasie dyrygentury, a później wydział filologiczny Czerniewickiego uniwersytetu. Jej matka ukończyła Instytut Kultury i pracuje jako spikerka radiowa.

Chęć zostania piosenkarką pojawiła się u Ani już w wieku 4 lat. To wówczas postanowiła, czym chce się zajmować w przyszłości. Często występowała na wielu konkursach wokalnych. W 1992 roku wzięła udział w popularnym konkursie „Pierwiosnek” i została jego zwyciężczynią. To właśnie tam zapoznała się ze swoim późniejszym producentem Juriem Falesoj i już w wieku 14 lat podpisała swój pierwszy kontrakt.

W 1995 roku po raz pierwszy wystąpiła pod swoim obecnym pseudonimem artystycznym. Powstał on kiedy brała udział w rosyjskim programie telewizyjnym, gdzie jedna z uczestniczek też miała na imię Karolina, więc wymyślono, że można to imię przeczytać wspak, i tak oto powstała Ani Lorak (karoL inA).

W wieku 19 lat otrzymała tytuł Zasłużonej Artystki Ukrainy, stając się tym samym najmłodszą artystką w historii, która otrzymała ten tytuł. Zdobywała wiele nagród, ma na swoim koncie 4 złote płyty (za albumy: „Tam, de ti e…”, „Ani Lorak”, „Smile”, „Rozkazhi…”), zdobywczyni prestiżowych międzynarodowych i ukraińskich festiwali i rankingów, m.in. Grand Prix ogólnoświatowego konkursu młodych wykonawców „Big Apple Music – 96” (New York). Ponadto Ani niejednokrotnie była okrzykiwana Piosenkarką Roku na Ukrainie. Na swoim koncie posiada 10 albumów, 1 singiel, film biograficzny, 24 wideoklipy.

Jej działalność artystyczna nie ogranicza się jednak do śpiewu. Jest ona także znakomitą aktorką. Zagrała np. rolę Zemfiry w musicalu „Cyganie”, podporucznika służby medycznej w filmie „Beri shinel'”, Oksanę w filmie muzycznym „Vechera na hutore bliz Dakan’ki”, rolę w „Bezumnyj Den ili zhenit’ba Figaro”, udzieliła głosu postaci bajki „Karlson, kotoryj zhivet na kryshe”, i dwum postaciom w estońskiej bajce „Lotta v strane izobretatelej” (2007).

Przy pomocy Ani Lorak wydano trzy dziecięce książki: „Jak zostać gwiazdą”, „Jak zostać księżną”, „Jak zostać gwiazdą kulinarną w ciągu 7 dni”. Jest ona także właścicielką restauracji „Angel – lounge” w centrum Kijowa.

Artystka udziela się także charytatywnie (UNICEF, ONZ). Została nagrodzona orderem „Svyatogo Stanislava” IV stopnia i wręczono jej Krzyż Oficerski „za umocnienie międzynarodowego autorytetu Ukrainy, wysoki profesjonalizm, wysokie osiągnięcia artystyczne, działalność dobroczynną i wierność rycerskim ideałom”…

Ani zacnie reprezentuje Ukrainę na światowym rynku muzycznym – występowała w Anglii, USA, we Francji, w Niemczech, na Węgrzech, w POLSCE, Turcji. I to nie koniec. Do jej najbliższych planów należy podbicie rynku nie tylko europejskiego, ale także światowego! A z jej dorobkiem artystycznym, wydaje się, że nie będzie to trudne do osiągnięcia, gdyż jej muzykę charakteryzuje jakość, stylowy dźwięk, melodia utrzymana w stylu soul, funku, pop-rocka, znakomite teksty i silny, czarujący i niepowtarzalny głos Ani Lorak.

Warto tutaj przypomnieć, kto reprezentował Ukrainę rok temu. Była to jedyna i niepowtarzalna Verka Serduchka (Andrej Danilko)! Zajęła miejsce 2.

Największe zwycięstwo Ukrainy na Eurowizji miało miejsce w 2004 roku. Rusłana wywalczyła I miejsce, dzięki czemu w 2005 konkurs odbył się w Kijowie.

Pozostaje mieć nadzieję, że Ani Lorak również zajmie wysoką pozycję! Tego jej oczywiście możemy życzyć, i wysyłać SMSy na Ukrainę! :-)

Informacje biograficzne pochodzą z oficjalnej strony artystki: http://www.anilorak.com

Na stronie wiele informacji (także po angielsku), zdjęcia, filmy… Polecam.

ZOBACZ CO MÓWI VERKA SERDUCHKA I FILIP KIRKOROV O TYM, ŻE ANI LORAK WYSTĄPI NA EUROWIZJI! TUTAJ

4 Komentarze

  1. […] – Ani Lorak. Świetny głos, utwór i show sceniczne. Przypominam, że utwór skomponował Filip Kirkorow. […]

  2. […] UKRAINA: Ani Lorak – Shady Lady […]

  3. jeżeli o mnie chodzi to chyba ta pierwsza jest najlepsza. Mimo to jednak wydaje mi się, że Rosyjska piosenka jest zdecydowanie najlepsza:)

  4. świetnie śpiewa ta ani lorak :) nigdy o niej dotychczas nie słyszałam, ale teraz to chętnie zapoznam się z jej innymi utworami:) aha i fajny miała pomysł na pseudonim artystyczny :p
    pozdr:)


Comments RSS TrackBack Identifier URI

Skomentuj

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie z Twittera

Komentujesz korzystając z konta Twitter. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj /  Zmień )

Połączenie z %s