EUROWIZJA 2008: BIAŁORUŚ – RUSŁAN ALEHNO

Rusłan Alehno (bel.: Руслан Аляхно) to reprezentant Białorusi na tegorocznym konkursie Eurowizji w Belgradzie. Urodził się 14 października 1981 roku w Bobrujskie. Zwycięski utwór wewnętrzych eliminacji Białorusi, które odbyły się 21 stycznia, nosi tytuł „Hasta la vista”. Piosenka z kategorii: „popsa”, ale po drugim przesłuchaniu wpada w ucho. Cóż, Eurowizja rządzi się swoimi prawami. Nie jestem jednak za tym, aby marginalizować muzykę pop z racji tego, że jest „tania”. To jest – chcąc nie chcąc – część ogólnoświatowego trendu kulturowego i należy ją przyjmować z takim samym (lub chociażby podobnym) szacunkiem jak każdy inny styl muzyczny.

Oto jego występ na wewnętrznych eliminacjach na Białorusi:

Kim jest Rusłan Alehno?

Na pierwszy rzut oka na stronie internetowej artysty w zakładce „Muzyka” można by stwierdzić, że nagrał 5 płyt. Natomiast jako zwycięzca rosyjskiego programu „Narodnyj artist-2” gościł na czterech składankach. Jego jedyny solowy album nosi tytuł „Rano ili pozdno…”.

Jak już wspomniałem, Rusłan urodził się na Białorusi. Jego ojciec jest żołnierzem, matka – szewcem w fabryce obuwia. Rusłan ma brata – Jurę.

Przyszły artysta ukończył szkołę muzyczną gdzie uczył się grać na trąbce, pianinie, saksofonie i perkusji. Oprócz tego ćwiczył karate. Następnie ukończył Państwowy Colleage Samochodowy w Bobrujsku, w trakcie którego nie zapomniał jednak o muzyce – występował w zespole, chórze, i przez jakiś czas śpiewał w restauracji „Belaya Rus’”. Po ukończeniu colleage’u poszedł do… wojska. Na wieczorze artystycznym poety Fiodora Borowego, gdzie został zaproszony, zwrócił na niego uwagę solista Akademickiego Zespołu Pieśni i Tańca Sił Zbrojnych Republiki Białorusi – „zasluzhennyj artist” Leonid Nikol’skij. Powiedział: „Od razu zauważyłem w tym młodym chłopaku, oprócz dobrego głosu, tembru, jedną bardzo ważną rzecz: śpiewał, doskonale rozumiejąc to, co śpiewa. To zrozumienie, które widać w oczach, teraz, niestety, spotyka się na naszej rosyjskiej estradzie rzadko…”. Tym sposobem Alehno znalazł się w zespole, gdzie śpiewał przez 4 lata mając okazję występować w wielu krajach naszego globu.

Podczas pobytu w wojsku, Ruslan brał udział w różnych konkursach i festiwalach. I na nich właśnie, talent młodego wokalisty został zauważony. Otrzymał nagrodę Grand Prix na festiwalu wojenno-patriotycznej pieśni w Rosji, był laureatem konkursu białoruskich pieśni i poezji, a także laureatem „Zolotogo shlyagera”. W 2003 roku na festiwalu „Na perekrestkach Evropy” został nazwany „Czystym Głosem”. Był także w Polsce – na międzynarodowym festiwalu pieśni „Malwy 2004” (w naszych rodzimych Siedlcach!) – Rusłan zajął drugie miejsce!

Niestety występny na różnych konkursach zapewniały jedynie szacunek wśród kolegów, natomiast nie wpływało to na jego rozpoznawalność i sławę, którą może zapewnić tylko telewizja. Lecz właśnie w 2004 roku Ruslan wziął udział w programie telewizyjnym „Narodnyj Artist-2” (odpowiednik programu „Idol”). Przeszedł pierwsze eliminacje w Mińsku, kolejne w Moskwie, potem występy w finale i… wygrał! Rusłan podpisał kontrakt z firmą FBI-Music i w styczniu 2005 roku został nakręcony teledysk do utworu „Neobyknovennaya” (gdzie zaśpiewał razem z A. Chumakovem i A. Panajotowem), a w lipcu tego samego roku pojawił się solowy debiut Rusłana pod tytułem „Rano ili pozdno…”.

W 2007 roku pojawił się klip do utworu nagranego wraz z Iriną Dorofeewą „Serdce zemli mojej”.


I w końcu w 2008 roku Alehno zwyciężył w finale wewnętrznych eliminacji i został wybrany jako reprezentant Białorusi na Eurowizję. Odbył trasę promocyjną po krajach które biorą udział w konkursie, nagrany został teledysk do zwycięskiego utworu. Nie mogę się oprzeć jednak wrażeniu, że teledysk do niego robiła chyba ta sama ekipa, co do „Daj mne silu” Dimy Kolduna z zeszłego roku. Nawet mają podobną manierę śpiewania.

Przypomnijmy sobie więc duży sukces Dimy Kolduna. W finale „Eurovision 2007” – miejsce 6!

Teledysk Dimy Kolduna – Eurowizja 2007:

Teledysk Rusłana Alehno – Eurowizja 2008:

Więcej informacji o artyście:

http://ryslan-alehno.com/ – strona nieoficjalna

http://www.alehno.ru/ – strona oficjalna

2 Komentarze

  1. […] BIAŁORUŚ: Rusłan Alehno – Hasta la vista […]

  2. […] w minionym roku utwór dla Dimy Kolduna, który w finale zajął 6 miejsce. W tym roku Białoruś (Rusłan Alehno) przepadła niestety w […]


Comments RSS TrackBack Identifier URI

Skomentuj

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie z Twittera

Komentujesz korzystając z konta Twitter. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj /  Zmień )

Połączenie z %s