EUROWIZJA 2008: DIMA BILAN i ANI LORAK – KILKA DNI PO…

Możliwe, że trochę się pospieszyłem z informacją, że Eurowizja w przyszłym roku (12 maja) odbędzie się w Moskwie. Okazuje się, że Petersburg nie tak łatwo odda prawo do organizacji przyszłorocznego festiwalu stolicy.

W niedzielę pojawiła się informacja, że prezydent Rosji – Dmitrij Miedwiediew, telefonicznie pogratulował Dimie zwycięztwa. Rzeczywiście, Rosji ostatnio się powodzi: futbol, hokej, teraz „Eurowizja” – jest prawo do dumy. Do ekipy Bilana wciąż napływają gratulacje, m.in. od premiera Władimira Putina:

PRZECZYTAJ TREŚĆ TELEGRAMU PO POLSKU I DALSZĄ CZĘŚĆ WPISU:

(…) Szanowny Wiktor Nikołajewicz [właściwe imię i imię odojcowskie Bilana].

Serdecznie gratuluję olśniewającego sukcesu na „Eurowizji 2008”. To kolejny ważny sukces dla całej Rosji. Wyraziste, piękne zwycięstwo jest zasłużoną nagrodą za upór i wytrwałość, z jaką wasz zespół dążył do obranego celu, za talent i znakomity kunszt wykonania wszystkich członów zespołu i, oczywiście, jego zasłużonego lidera – Dimy Bilana. Życzę Wam nowych sukcesów artystycznych, natchnienia i wszystkiego najlepszego – przewodniczący rządu – W. Putin. (…)”

W najbliższym czasie Bilan skorzysta zapewne z zaproszenia prezydenta Miedwiediewa, który ten wystosował na początku tygodnia, i artysta stawi się na Kremlu.

Za Bilana głosowała także Ałła Pugaczowa. Jak donosi rosyjska prasa: „Ałła Borisowna z całego serca kibicowała Rosji i Bilanowi. Inaczej być nie może – przecież jest Rosjanką! Za kogo innego mogła trzymać kciuki jak nie za Rosję? A co do Filipa (przygotowywał Ani Lorak), to, jak mówi: prostu wypełniał swoją misję, którą dobrze wykonał”.

Tegoroczny finał oglądała na kanale „Rossija” rekordowa liczba osób. Według danych firmy „Gallup Media” w całej Rosji Eurowizję oglądało 47% osób ślupiących się w srebrny ekran, a w samej Moskwie aż 53,1%.

Mer Belgradu ogłosił, że budżet tegorocznego festiwalu wyniósł: 19 674 703 EURO.

Od kilku dni w rosyjskich mediach pojawiają się także przeróżne informacje, których prawdziwość może być jednak wątpliwa. Donosi się na przykład o jakimś zgrzycie na Białorusi na linii producent Rusłana Alehno a białoruska telewizja. Kim Breitburg oskarża telewizję o to, że zrobiła z Alehno kogoś, kim ten nie jest i nawet nie chciał być. W tym właśnie doszukuje się jego przegranej.

Z kolei Ani Lorak (Ukraina, miejsce 2) stwierdziła, że sąsiednie państwa mogły być dla niej bardziej łaskawe w przyznawaniu punktów. Przypomnę, że wszystkie 12tki z państw ościennych zebrał Bilan. Lorak w wywiadzie dla „Komsomolskiej Prawdy” zapytana o konkurs powiedziała: „Tak wiele emocji! Do teraz, zamykając oczy, widzę głosowanie! Tyle było przeżyć, tyle wrażeń! Nasz występ był uznany przez ekspertów jako najlepszy w całej historii tego konkursu, dlatego wszystkim gratuluję zwycięstwa. Nie będziemy analizować kto jakie zajął miejsce. Pokazaliśmy show, które wychodzi poza ramy „Eurowizji”. To jest zwycięstwo!

Podczas głosowania bardzo się denerwowałam, ale byłam nastawiona na zwycięstwo. Ktoś zaproponował mi szampana. Odmówiłam: jaki szampan, przecież może będę musiała wychodzić na scenę i jako zwyciężczyni jeszcze raz zaśpiewać? Powiem wam, że w moim życiu nie było dotychczas większego natłoku emocji jak podczas głosowania. Było jednak trochę wstyd, że sąsiednie państwa mogły przecież być bardziej szczodre w rozdzielaniu punktów. To jest niezrozumiałe i rodzi wiele pytań. Myślę jednak, że zwyciężyła muzyka.”

Od siebie dodam, że Ani Lorak bardziej od Dimy przypadła do gustu chociażby internautom. Ze statystyk niniejszego bloga wynika, iż najwięcej haseł wpisanych w googlach wskazujących http://www.muzykarosyjska.pl to: ani lorak.

Wracając do tego, gdzie odbędzie się Eurowizja w przyszłym roku: w Moskwie czy Petersburgu, wydaje mi się, że jednak w Moskwie. Stadion „Olimpijski” jest chyba najlepiej przygotowanym miejscem do tego typu masowych imprez. Petersburg nie zdąży się przygotować w ciągu roku do tak wielkiego przedsięwzięcia.

Biorąc pod uwagę fakt, że w występ Bilana zainwestowano (podobno) 10 milionów dolarów (a w występ Ani Lorak 700 tys. Euro), można wnosić, iż 54 finał Eurowizji w Rosji zorganizowany będzie z rozmachem i profesjonalnie.
A na zakończenie, z cyklu PRZEŻYJMY TO JESZCZE RAZ:

DIMA BILAN – BELIEVE – EUROWIZJA 2008 – 1 MIEJSCE

ANI LORAK – SHADY LADY – EUROWIZJA 2008 – 2 MIEJSCE


Wcześniej na blogu o Eurowizji: TUTAJ.

2 Komentarze

  1. Bardzo się cieszę, ze Rosja wygrała, ale dwie rzeczy w Eurowizji mi się nie podobają, po pierwsze, że wyniki głosowania poszczególnych państw są bardzo przewidywalne,a po drugie, że większość zespołów nie śpiewa w swoim ojczystym języku… szkoda:/

  2. Więcej o LORAK https://muzykarosyjska.pl/2008/04/19/eurowizja-2008-ukraina-ani-lorak/


Comments RSS TrackBack Identifier URI

Skomentuj

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie z Twittera

Komentujesz korzystając z konta Twitter. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj /  Zmień )

Połączenie z %s