I. RADZIECKA MUZYKA ESTRADOWA LAT 20-40 XX WIEKU

Rosyjska kultura muzyczna rozwijała się w nieco inny sposób niż kultura europejska. Do momentu swojego rozkwitu, budowania pierwszych narodowych szkół kompozytorskich w początkach XIX wieku, przeszła długą drogę rozwoju. Za początek rosyjskiej muzyki można przyjąć wiek IX, czyli powstanie państwa staroruskiego. Do połowy XVIII wieku muzyka świecka nie była profesjonalna. Fundamentalne style muzyczne rodziły się w sferze narodowego folkloru i muzyki duchownej. Od XIX wieku muzyka rosyjska wstępuje na swoją własną, różniącą się od europejskiej, drogę rozwoju. Opierając się na muzyce narodowej i wydarzeniach historycznych, kompozytorzy tworzą samodzielną szkołę narodową, której stylami wiodącymi były opera epicka i symfonia. W wieku XX następuje obopólne przenikanie i wzajemne bogacenie się rosyjskiej i europejskiej kultury, powstawanie syntetycznych stylów. Współcześni kompozytorzy, wykorzystując osiągnięcia XX wieku, także opierają się na wiekowych oraz klasycznych tradycjach.

Muzyka XX wieku łączy w sobie style, które pojawiły się w sztuce już w XIX i w początkach XX wieku. Do tego okresu oprócz modernizmu, należy zaliczyć ekspresjonizm, neoklasycyzm, a także dodekafonię, muzykę elektroniczną, itd. Przyjrzyjmy się więc rosyjskiej muzyce estradowej, rozpoczynając od lat dwudziestych XX wieku.

W niniejszym rozdziale postaram się prześledzić rozwój, zmiany oraz liczne przewroty w stylach muzycznych w Rosji, począwszy od lat dwudziestych, a na czterdziestych skończywszy. Ze względu na brak w Polsce literatury na ten temat, postanowiłem oprzeć swoje rozważania przede wszystkim na podstawie książki znawcy muzyki estradowej w Rosji Gleba Skorohodowa pod tytułem „Zvezdy sovetskoj estrady”, wydanej w Moskwie w 1986 roku przez Vsesojuznoe izdatel’stvo „Sovetskij Kompozitor”. Jest ona dla mnie cennym źródłem informacji, obfitującym nie tylko w wiadomości encyklopedyczne, ale także w prywatne wspomnienia i archiwa autora, Gleba Anatoliewicza Skorohodowa.

Dodaj komentarz

Brak komentarzy.

Comments RSS TrackBack Identifier URI

Skomentuj

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie z Twittera

Komentujesz korzystając z konta Twitter. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj /  Zmień )

Połączenie z %s