ESTRADA NA PRZEŁOMIE 1917 ROKU

Rosyjska estrada narodziła się wraz z Rewolucją Październikową. Na licznych mityngach, improwizowanych koncertach dla narodu, brzmiała pieśń rewolucyjna, ostre i palące kuplety, wiersze, romantyczne monologi czy czastuszki. Wiele czastuszek podchwytywali marynarze, a także estradowi wykonawcy. Na masowych narodowych uroczystościach, festynach ludowych, koncertach, które w pierwsze lata władzy sowieckiej z zasady towarzyszyły mityngom, zebraniom, czy wystąpieniom agitacyjnym, można było usłyszeć artystów, którzy byli już znani szerokiej publiczności w latach przedrewolucyjnych. Pojawiali się jednak już pierwsi artyści rozpoczynający karierę na estradzie sowieckiej: Leonid Utiesow, Michail Garkawi, i inni.

Repertuar pierwszych koncertów estradowych składał się w głównej mierze z utworów sławiących bohaterów lub utworów satyrycznych, ośmieszających burżuazję i międzynarodowych wrogów młodej Republiki Radzieckiej. Ten czas zdecydowanie nie pozwalal na funkcjonowanie piesni lirycznych i romansów. Liryka, jak mawiał Włodzimierz Majakowski, była w tym okresie „atakowana bagnetem”.

Pierwsze lata młodego kraju powołały do życia nowe pieśni – nowe, jeżeli chodzi o ich treść i charakter. Opublikowane 15 grudnia 1918 roku w gazecie „Biednota” wiersze Dem’jana Bednego pod tytułem „Provody”, spowodowały pojawienie się pieśni pod tą samą nazwą, która zyskała ogromną popularność. Wydana bardzo szybko w dużym nakładzie na płytach gramofonowych, stała się jedną z pierwszych radzieckich pieśni, która trafiała do mas i była nagrana na płycie analogowej.

Utwór „Krasnaja armia vseh stilej” S. Pokrassy i P. Grigorjewa, a także stworzony pod wpływem słynnych zwycięstw Pierwszej Armii Konnej „Marsh Budennogo” Dmitrija Pokrassa i A. D’Aktilja, czy też „Molodaya gvardia” do wierszy Aleksandra Bezymienskiego oraz inne dzieła, utrwalały nowego bohatera kolektywu. Uzbrojony naród powstał do walki z wrogami rewolucji, więc pojawienie się kolektywnego bohatera było uzasadnione. Odzwierciedlało to bowiem potrzebę obywateli do postrzegania siebie jako „masę cząstek”. W charakterystyce tego bohatera pojawiło się nieznane wcześniej optymistyczne uczucie spojenia narodu, zagrzewanego do działania, do wielkich wyzwań.

Dodaj komentarz

Brak komentarzy.

Comments RSS TrackBack Identifier URI

Skomentuj

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie z Twittera

Komentujesz korzystając z konta Twitter. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj /  Zmień )

Połączenie z %s