Rosyjska estrada narodziła się wraz z Rewolucją Październikową. Na licznych mityngach, improwizowanych koncertach dla narodu, brzmiała pieśń rewolucyjna, ostre i palące kuplety, wiersze, romantyczne monologi czy czastuszki. Wiele czastuszek podchwytywali marynarze, a także estradowi wykonawcy. Na masowych narodowych uroczystościach, festynach ludowych, koncertach, które w pierwsze lata władzy sowieckiej z zasady towarzyszyły mityngom, zebraniom, czy wystąpieniom agitacyjnym, można było usłyszeć artystów, którzy byli już znani szerokiej publiczności w latach przedrewolucyjnych. Pojawiali się jednak już pierwsi artyści rozpoczynający karierę na estradzie sowieckiej: Leonid Utiesow, Michail Garkawi, i inni.
Repertuar pierwszych koncertów estradowych składał się w głównej mierze z utworów sławiących bohaterów lub utworów satyrycznych, ośmieszających burżuazję i międzynarodowych wrogów młodej Republiki Radzieckiej. Ten czas zdecydowanie nie pozwalal na funkcjonowanie piesni lirycznych i romansów. Liryka, jak mawiał Włodzimierz Majakowski, była w tym okresie „atakowana bagnetem”.
Pierwsze lata młodego kraju powołały do życia nowe pieśni – nowe, jeżeli chodzi o ich treść i charakter. Opublikowane 15 grudnia 1918 roku w gazecie „Biednota” wiersze Dem’jana Bednego pod tytułem „Provody”, spowodowały pojawienie się pieśni pod tą samą nazwą, która zyskała ogromną popularność. Wydana bardzo szybko w dużym nakładzie na płytach gramofonowych, stała się jedną z pierwszych radzieckich pieśni, która trafiała do mas i była nagrana na płycie analogowej.
Utwór „Krasnaja armia vseh stilej” S. Pokrassy i P. Grigorjewa, a także stworzony pod wpływem słynnych zwycięstw Pierwszej Armii Konnej „Marsh Budennogo” Dmitrija Pokrassa i A. D’Aktilja, czy też „Molodaya gvardia” do wierszy Aleksandra Bezymienskiego oraz inne dzieła, utrwalały nowego bohatera kolektywu. Uzbrojony naród powstał do walki z wrogami rewolucji, więc pojawienie się kolektywnego bohatera było uzasadnione. Odzwierciedlało to bowiem potrzebę obywateli do postrzegania siebie jako „masę cząstek”. W charakterystyce tego bohatera pojawiło się nieznane wcześniej optymistyczne uczucie spojenia narodu, zagrzewanego do działania, do wielkich wyzwań.
Dodaj komentarz
Brak komentarzy.
Skomentuj