NOVAYA VOLNA 2008 / NEW WAVE 2008

Międzynarodowy konkurs młodych wykonawców muzyki popularnej „Novaya Volna” („New Wave”, „Nowa fala”) od kilku już lat jest prawdziwym wydarzeniem nie tylko w Rosji i na Łotwie, ale i w krajach bliższej i dalszej zagranicy.

Duże zainteresowanie milionów telewidzów, którzy kibicują uczestnikom konkursu, a także sam program konkursu świadczą o tym, że „Novaya volna” stała się długo oczekiwanym corocznym muzycznym wydarzeniem Europy. W Polsce niestety konkurs nie jest popularny – jak zresztą większość rzeczy pochodzących zza wschodniej granicy. To niedobrze, bo i dla nas – Polaków, mógłby być ważnym wydarzeniem.

Przeczytaj o festiwalu, który właśnie trwa (23-28 lipiec), odbywa się w Jurmale na Łotwie i jest wydarzeniem na miarę Eurowizji!

Pomysł organizacji konkursu, który nie jest podobny do żadnego innego organizowanego wcześniej na terenie Rosji i krajów WNP, pojawił się w głowie Igora Krutogo i Rajmonda Paulsa na początku 2002 roku. Takie szerokie muzyczne forum pozwala odkryć nowych, młodych i utalentowanych artystów – nie tylko z Rosji, ale taże poza jej granicami.

Konkurs „Novaya volna 2002” był pierwszym pomyślnym doświadczeniem. Zarówno profesjonaliści jak i publiczność przekonali się o tym, że to właśnie taki konkurs jest potrzebny wszystkim krajom, które chcą odkrywać nowe talenty. Organizacja pierwszego festiwalu wymagała ogromnego samozaparcia jego organizatorów. Poszukiwanie partnerów, pojawiało się wiele organizacyjnych problemów, z którymi po raz pierwszy należało się zmierzyć – kosztowało to niemało fizycznych i moralnych nakładów. W dniach, w których odbywał się koncert, do Jurmaly przyjechało ponad 800 osób, kilka samochodów z przyczepami z dekoracjami i aparaturą. Widzowie oglądali zapierającą dech w piersiach rywalizację 15 uczestników konkursu, a także występny wielu artystów rodzimej i światowej estrady, m.in. Ałła Pugaczowa, Filip Kirkorow, Lou Bega, Toto Cutugno, Stevie Wonder, i wielu innych. Na otwarciu konkursu w sali koncertowej „Dzintari” gości i uczestników konkursu witała prezydent Łotwy Wajra Vike-Frejberga.

Pomysł na projekt statuetki miał stać się nieodłącznym symbolem konkursu. W przetargu spośród najlepszych firm projektowych pojawiły się dziesiątki interesujących rozwiązań. Początkowo nagroda miała być zrobiona z błękitnego kryształu: podnoszące się fale, na grzbiecie których – klawisze fortepianu z białego kryształu i jantaru. Wyprodukować taką statuetkę mogło niewiele firm w Rosji – wybór padł na najbardziej znany i najstarszy zakład w mieście Gus’ – „Hrustal’nyj”. Jednakże po przeanalizowaniu technologii produkcji nagrody wraz z zasłużonym artystą Rosji Wladimirom Ivanovichem Kasatkinym wyjaśniło się, że taki projekt jest właściwie niemożliwy do wykonania z powodu ograniczeń technologicznych i naturalnych możliwości materiałów. W procesie długich poszukiwań rozwiązania – znaleziono wyjście. Obecnie statuetka wygląda następująco: trzy podnoszące się do góry fale z białego kryształu, które wieńczą klawisze z kryształu czarnego. Zwycięzcy zajmujący 1, 2 i 3 miejsce, otrzymują właśnie takie nagrody.

W 2002 roku w głosowaniu, miejsce I zajął duet młodych i stylowych chłopaków „SMASH!!” (Rosja). Młody wykonawca Dima Bilan, który zajął wówczas 4 miejsce, dzisiaj jest jednym z najbardziej popularnych wokalistów w Rosji. Potwierdzeniem tego jest jego znakomity występ na Eurowizji w 2006 roku w Atenach, gdzie zajął II miejsce. Natomiast w konkursie Eurowizji w 2008 roku Dima zdobył główną nagrodę festiwalu, co było ogromnym zwycięstwem nie tylko jego fanów, ale także całej Rosji.

W początku 2003 roku do organizatorów konkursu nadesłano ponad 3500 zgłoszeń. W wyniku półfinału, który miał miejsce w Moskwie, jury podjęło decyzję, że w konkursie weźmie udział nie 15 a 16 uczestników – wyjątkowych i wyrazistych artystów. Pierwsze miejsce w „Novoj volne 2003” zajęła Anastasija Stockaja (Rosja). Gośćmi festiwalu byli: Patricia Kaas, In-Grid, Sarah Connor, zespół „A-Teens”, oraz najlepsi rosyjscy artyści: F. Kirkorov, M. Rasputina, Valerija, K. Orbakajte, Alsu, V. Leont’ev i inni. W 2003 roku zwiększyła się pula nagród dla zwycięzców. Oprócz „Kryształowej fali” i dyplomów, zwyciężczyni otrzymała $ 25000, za miejsce II $ 20000, a za miejsce III – $ 15000.

„Novaya volna 2004” była kolejnym niezapomnianym spotkaniem. Ponownie fani muzyki popularnej z zapartym tchem śledzili poczynania 16 uczestników z 13 krajów świata. Ponownie w Jurmalie – uśmiechy przyjaciół, smutne rozstania i nadzieje na nowe spotkania. Członkowie jury ponownie mieli problem – kto powinien zwyciężyć. Pierwsze miejsce zajął łotewski zespół „Cosmos”, drugie – Irina Dubcowa (Rosja), trzecie – Deema (Niemcy). Oprócz tego, w 2004 roku pojawiła się dobra tradycja: wykonawca, który otrzyma najwięcej głosów publiczności, oprócz pamiątkowego dyplomu otrzymuje cenny prezent. Pierścień od firmy „Smolenskie brillianty” był uroczyście wręczony na scenie sali koncertowej „Dzintari” uczestnikowi z Norwegii o pseudonimie Vincens. Gośćmi w 2004 roku byli m.in.: Thomas Anders, Bonnie Tyler, Alsu, E. Vitorgan, K. Orbakajte, V. Leont’ev, Zhasmir, D. Doncova i wielu innych.


„Novaya volna 2005” zachowała wszystkie dobre tradycje lat poprzednich. Tym razem organizatorzy konkursu podjęli decyzję o zwiększeniu liczby uczestników – w 2005 roku było ich już 18 z 13 krajów. Pierwsze miejsce zajął Intars Busulis (Łotwa), drugie – Tina Karol’ (Ani Lorak – Ukraina), trzecie – Polina Gagarina (Rosja). Muzą konkursu była oczywiście Ałła Pugaczowa. Primadonna przyznała także swoją własną nagrodę – wybór tego uczestnika może się zupełnie nie zgadzać z werdyktem jury. Nagrodę w wysokości $ 50000 otrzymała Ani Lorak. Gośćmi konkursu byli: Chris de Burgh, Al Di Meola, Alsou, V. Meladze, K. Orbakajte (…znowu?!), N. Baskov, I. Kobzon i wielu innych.

Latem 2006 roku konkurs miał swój pierwszy jubileusz – 5-lecie. Jury oceniało występy 16 finalistów z 14 krajów. Potwierdzeniem wysokiego poziomu i przygotowania uczestników do festiwalu, było uczestnictwo 4 z nich na festiwalu „Eurowizja 2006” w Atenach. Wówczas Izrael reprezentował Edi Batler, Ani Lorak – Ukrainę, Dima Bilan – Rosję, zespół „Cosmos” – Łotwę. Ich sukces w Grecji był wynikiem owocnej twórczości, i co ważniejsze – pomyślnego wzlotu na „Novoj volnie”.

W 2006 roku pula nagód zwiększyła się do $ 100000. Zwyciężyła amerykanka La Rose ($50000), Gianni Fiorellino z Włoch – miejsce II ($30000), Sofiko z Gruzji – miejsce III ($20000). Nagrodę publiczności otrzymał zespół „D-Side” z Irlandii. Nagrodę specjalną od Ałły Pugaczowej otrzymał rosyjski „Jukebox”. W 2006 roku festiwal trwał 6 dni (o jeden dzień dłużej niż w latach poprzednich). Jeden wieczór w ramach konkursu był poświęcony 70 urodzinom maestra Rajmonda Paulsa. Na konkus przyjechały takie gwiazdy jak: Laura Fabia, Craig David, Al Di Meola, oraz rosyjskie gwiazdy: …zgadnijcie… K. Orbakajte, V. Leontev, S. Rotaru, V. Serdjuchka, V. Meladze, L. Agutin, A. Varum, L. Leschenko, Valerija, A. Rozenbaum, N. Noskov, I. Nikolaev, zespół „Zveri”, „VIA GRA”, „Diskoteka Avaria”, „A-Studio”, „Banda” (mam nadzieję, że zaśpiewali piosenkę: „O Bozhe, skol’ko let odno i to-zhe”), „Alisa”, „Uma2man” i inni.

W 2007 roku organizatorzy otrzymali ponad 7000 zgłoszeń (!) z 37 krajów. W maju tradycyjnie odbył się półfinał konkursu, na którym jury wybiera tych najlepszych. Półfinał miał miejsce nie tylko w rosyjskiej stolicy, ale także na Ukrainie, na Białorusi i w północno-zachodniej części Rosji (Sankt Petersburgu). Z kilkuset uczestników półfinału wybrano 18 finalistów, reprezentujących 14 krajów świata. W 2007 roku pula nagród wzrosła do $120000. Zwyciężyła Natalia Gordienko z Mołdawii, miejsce II zajęli: Erglis z Łotwy i duet „Barcelona” z Ukrainy, miejsce III zajęła finalistka z Polski – Marina (Marina Łuczenko). Ona także otrzymała nagrodę od Ałły Pugaczowej, oraz nagrodę od firmy „Universal”. Nagroda publiczności powędrowała do zespołu z Kazachstanu „Rin’Go”. Oprócz tego utalentowani panowie z Kazachstanu otrzymali nagrodę „Doverie”, wręczaną przez Ałłę. Grek Kostas Martakis otrzymał nagrodę od Jurmalskiej Dumy. Tak jak i w 2006 roku, konkurs trwał nie 5, a 6 dni. Jeden z wieczorów należał do Igora Krutogo, w którym udział wzięli najznakomitsi wykonawcy z Rosji i Łotwy.

Jako goście wystąpili: Michael Bolton, Stevie Wonder, Dmitrij Hvorostovskij, oraz gwiazdy rosyjskiej estrady: A. Pugaczowa, K. Orbakajte (bez komentarza), V. Leont’ev, S. Rotaru, V. Meladze, L. Agutin, A. Varum, L. Vajkule, L. Leschenko, Alsou, V. Presnjakov, D. Bilan, F. Kirkorov, Valerija, itd, oraz Timati. Czyli vse odno i to-zhe.

Po przesłuchaniu ponad 8000 zgłoszeń, wiosną 2008 roku, odbyły się przesłuchania w Petersburgu, Mińsku, Kijowie i Ałma-Ate. Następnie 18 i 19 marca w Moskwie odbył się półfinał, na który przyjechało ponad 130 uczestników z różnych krajów. Oprócz tego w kwietniu odbyły się jeszcze jedne przesłuchania – tym razem w Rydze. To właśnie tam odbył się europejski etap przesłuchań, na który przyjechali uczestnicy z Łotwy, Kanady, Szwecji, Szwajcarii, Niemiec, Czech, Wielkiej Brytanii, Włoch, Grecji, Francji, Kenii, Polski i Macedonii.

Jury stało przed bardzo trudnym wyborem. Ponieważ w wielu przypadkach nie mogli dojść do porozumienia, wielu uczestnikom dano możliwość przygotowania dodatkowego utworu. Ostatecznie wybrano 17 finalistów z 14 krajów. Pula nagród w tym roku wynosi $140000.

Gośćmi tegorocznego festiwalu „Novaya volna” będą gwiazdy estrady rosyjskiej, oraz Robin Gibb, Joe Cocker, Al Jarreau, i inni. Znając życie, będzie można usłyszeć także K. Orbakajte. Tak dla odmiany.

Festiwal „New Vawe 2008” rozpoczął się wczoraj 23 lipca, potrwa do poniedziałku. Kto wygra? Zobaczymy.

Konkurs można oglądać codziennie na zywo na kanale „RTR-Planeta”.

Informacje o festiwalu pochodzą ze strony http://www.newwavestars.com/

6 Komentarzy

  1. uwielbiam pugaczowa i chcialabym ogladac w telewizji rtr mieszkam w polsce

  2. dlaczego nie wystepuje alla pugaczowa ja ja uwielbiam

  3. […] NOVAYA VOLNA 2008 / NEW WAVE 2008 […]

  4. […] Chmiel to druga w historii reprezentantka Polski na konkursie „New Wave” w Jurmali (Łotwa). W 2008 roku do konkursu dostała się Marina Łuczenko, która zyskała sympatię telewidzów, otrzymała […]

  5. […] Przeczytaj o festiwalu: NOVAYA VOLNA 2008 / NEW WAVE 2008. […]

  6. naprawde profesjonalna strona!


Comments RSS TrackBack Identifier URI

Skomentuj

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie z Twittera

Komentujesz korzystając z konta Twitter. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj /  Zmień )

Połączenie z %s