FESTIWAL „FOLK Z DEMOLUDÓW” – KIELCE

W najbliższą sobotę i niedzielę: 13 i 14 września 2008 w DŚT w Kielcach odbędzie się I edycja festiwalu „Folk z Demoludów”, na który serdecznie zapraszam. Jest to nowa inicjatywa, która, miejmy nadzieję, przyjmie się u nas na stałe.
Program:

 • 13 września
 • 14 września
  • Holloenek Hungarica (Węgry)
  • Bashavel (Słowacja-Mołdawia)
  • Drewutnia (Polska)

Dowiedz się więcej o zaproszonych zespołach!

SARAKINA

 • Jacek Grekow – akordeon, gajda, kaval
 • Jan Mlejnek – klarnet, tambura
 • Mateusz Bielski – kontrabas
 • Robert Siwak – instrumenty perkusyjne
 • Maciej Nerkowski – śpiew

Zespół Sarakina to polsko-bułgarsko-czeska formacja wykonująca muzykę etno-jazzową. Kompozycje i aranżacje z wpływami muzyki bułgarskiej, jak i z elementami improwizacji jazzowej przenoszą klimaty etniczne do muzyki artystycznej. Zespół nagrał w Polskim Radiu 2 płyty: CD Sarakina i CD Junctions. Obydwie zostały laureatami w Folkowym Fonogramie Roku 2001 i 2004. Sarakina, to orientalne imię pięknej dziewczyny z Bałkanów, wioska w Grecji i nazwa zespołu z Białegostoku grającego muzykę o bułgarskich korzeniach. (…) Grają kompozycje i aranżacje melodii i motywów muzycznych pochodzących z Bułgarii i Macedonii (…) Jak w kalejdoskopie mieszają się tempa i nastroje, a nawet epoki: obok archaicznych zaśpiewów sąsiadują jazzowe, wirtuozersko zagrane wstawki, a klarnet „gada” z etnicznymi instrumentami.

Monika Żmijewska (Gazeta Wyborcza)

Koncertu zespołu Sarakina powinni posłuchać zarówno wielbiciele muzyki bałkańskiej jak i ci, którzy jej nie lubią. Pierwsi usłyszą swą ulubioną muzykę w wysmakowanych, subtelnych aranżacjach. Drudzy mogą przekonać się, że w przeciwieństwie do nachalnych, kiczowatych produkcji telewizyjnych – twórczość odwołująca się do bałkańskich korzeni może być piękna i inteligentna.
Tomasz Janas (Czas Kultury)

Sarakina – bałkański fajerwerk z Polski. Muzycy potrafią rozciągnąć szpagat między profesjonalnym graniem a namiętną lekką swawolą, dostarczają publice niezapomnianych emocji. Jeszcze jeden mocny dowód na kreatywną różnorodność polskiej sceny muzycznej.
Harald D. Albrecht (Wien)

…Sama muzyka bałkańska, mająca różne odcienie, od dudziarskiej muzyki weselnej, poprzez porywające naddunajskie i szopskie tańce, aż do lirycznych macedońskich melodii, towarzyszy różnym momentom życia Bałkańczyka z gór Piryn, Riły, Starej Płaniny, Rodop czy Szar Płaniny. W wykonaniu muzyka bałkańska wcale nie jest łatwa, wymaga od muzyków profesjonalnego przygotowania, wiele pracy i dociekań, podróży na Bałkany, kontaktów z muzykami ludowymi, weselnymi i jazzmenami. Aby ją wykonywać wystarczy odnaleźć w niej swoją pasję i drogę. I tak to robi grupa Sarakina…

Zespół ten zagra również w niedziele 14 września w BSCK w Busku Zdroju.

BOBER RUSSIAN BAND

Czyli koncert współczesnych utworów rosyjskich. Kolejne ważne wydarzenie. Jedziemy w pełnym składzie, mamy nadzieję, że zostaniemy ciepło przyjęci przez kielecką publiczność. Zapraszamy do wysłuchania nowoczesnych utworów rosyjskich.

Szczegóły koncertu znajdują się na stronie www.koncertrosyjski.pl

HOLLOENEK HUNGARICA

Pełne pasji poszukiwania średniowiecznych zapisów muzycznych, węgierskich i nie tylko, uskuteczniane przez liczne kontakty z muzykami i wytwórcami instrumentów z różnych krajów świata, głównie z Niemiec, zaowocowały powstaniem grupy *Holloenek Hungarica*. Zespół został założony w 2002 roku w Debreczynie. Początkowo w repertuarze grupy można było usłyszeć średniowieczne ballady miłosne wykonywane na buzukach, fletach i skrzypcach. Zbiegiem czasu głównym instrumentem zespołu i jego znakiem rozpoznawczym stały się dudy, a repertuar poszerzono o węgierskie tańce ludowe pieśni minstrelów i pieśni rycerskie. Obecnie muzycy grają na dudach szałamajach, buzukach, skrzypcach, flecie i bębnach tureckich. Ich występy często uświetniają artystki tańczące z pochodniami i chorągwiami. Zespół był wielokrotnie goszczony na festiwalach w całej Europie: w Polsce, Niemczech, Serbii, Rumunii na Słowacji i na Litwie.

BASHAVEL

To słowacko–moldawski kwintet, który powstał w 2004 roku. Tworzą go: Klaudius Kovac – fortepian, Robert Ragan – kontrabas, Stano Paluch – skrzypce, Marcel Comendant (Mołdawia) – cymbaly i Peter Solarik – perkusja. Projekt ten łączy jazz, folk i muzykę poważną. W repertuarze grupy znajdują się kompozycje własne, wywodzące sie z muzyki folkowej Słowacji i Mołdawii, a także kompozycje jazzowe w ich aranżacji. Jednakże kompozycje te zachowują jazzowo-swinngowy charakter. Wszyscy członkowie grupy maja na swoim koncie wiele osiągnięć. Wspólnie przeplatające sie drogi wszystkich muzyków, inspiracje muzyką ludowa, jak również spotkanie z mołdawskim cymbalistą Marcelem Comendantem zaowocowały projektem Bashavil.

DREWUTNIA

Gramy utwory inspirowane tradycyjną muzyką Ziem II Rzeczpospolitej, a zwłaszcza muzyką terenów, gdzie stykały się i przenikały różne kultury i tradycje. Stąd w naszym repertuarze zarówno utwory łemkowskie, ukraińskie, rusnackie, jak i pieśni z Ziemi Lubelskiej, Śląskiej czy Małopolski…

Zjednoczyły nas, pochodzących z różnych krańców Polski, wspólne fascynacje muzyczne, ale także niepowtarzalny klimat miasta, które stało się stałą siedzibą grupy: Lublina. Celem Kapeli jest przybliżanie współczesnemu odbiorcy dawnych pieśni i piosenek ludowych we własnej interpretacji.

Staramy się wiernie zachować tekst i melodie utworów oraz – stosując dostępne instrumentarium – oddać w pełni ich nastrój.

ORGANIZATOREM FESTIWALU JEST:

http://www.bcdrecords.art.pl/

Reklamy

Dodaj komentarz

Brak komentarzy.

Comments RSS TrackBack Identifier URI

Skomentuj

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Google+

Komentujesz korzystając z konta Google+. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie z Twittera

Komentujesz korzystając z konta Twitter. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj /  Zmień )

Połączenie z %s

 • PARTNERZY:

 • Gazeta rosyjska
 • Wrzesień 2008
  Pon W Śr Czw Pt S N
  « Sier   Paźdź »
  1234567
  891011121314
  15161718192021
  22232425262728
  2930