FABRYKA GWIAZD W ROSJI

Fabryka Gwiazd” to telewizyjny reality show, którego celem jest promocja młodych talentów. W Rosji emitowany na „Pervom kanale” od 13 października 2002 roku. Dotychczas wyemitowano 7 edycji, 8 – podobno w przygotowaniu. Piąta „Fabryka Gwiazd” zasłynęła jako „Fabryka Gwiazd Ałły Pugaczowej”, gdyż to właśnie ona była dyrektorem artystycznym projektu w ówczesnym sezonie. Ostatnia edycja („Braci Meladze”) była wyemitowana w minionym roku.

Oto hymn rosyjskiej edycji „Star Academy” – „Kruto Ty popal na TV” (tutaj w wykonaniu uczestników 6. edycji).:

Fabryka Gwiazd” jest rosyjską wersją programu telewizyjnego produkowanego przez firmę Endemol pod tytułem „Star Academy”. Pomysł projektu należy do hiszpańskiej firmy Gestmusic, która jest częścią firmy Endemol. Pierwszym krajem, który rozpoczął transmisję była jednak Francja (20 października 2001). Dwa dni później, show pod nazwą „Operacion Triunfo” pojawił się w Hiszpanii.

Od tego czasu reality show stawało się popularne w coraz większej ilości państw, ogarnęło właściwie cały świat. Fabryka pojawiła się w Rosji w 2002 roku. Obecnie „Star Academy” zajmuje drugie miejsce pod względem popularności zaraz po programie „Big Brother”. Projekt stał się popularny na niemalże wszystkich rynkach Europy, ale także Indii, krajów arabskich oraz USA. W sumie w 50 krajach wyemitowano już ponad 80 edycji!

Przed rozpoczęciem programu odbywa się casting, podczas którego jury „Fabryki zvezd” przesłuchuje kilka tysięcy osób. Pod uwagę bierze się umiejętności wokalne, wygląd, plastyczność i osobowość. W rezultacie do programu trafia kilkanaście osób. W Fabryce nr 7 początkowo było 14 osób, a dodatkowe dwie osoby wybrała publiczność spośród 7 podczas pierwszego koncertu.

Uczestnicy Fabryki zamieszkują w „Zvezdnom dome”, gdzie wszystkie ich ruchy rejestrowane są przez kamery przez 24 godziny na dobę (nawiązanie do programu „Big Brother”). Uczestnicy nie mogą mieć telefonów komórkowych ani sprzętu muzycznego. Nie mogą także odpowiadać na listy fanów. Każdego dnia powinni uczęszczać na zajęcia choreograficzne, wokalne, aktorskie, fitness, psychologię, itp. Oprócz tych zajęć odbywają się także zajęcia prowadzone przez gwiazdy rodzimego rynku muzycznego. Do obowiązków uczestników należy także przestrzeganie określonych reguł, oraz przygotowywanie jedzenia… W 7 edycji uczestnicy musieli także samodzielnie zarabiać pieniądze, przygotowując samodzielnie występy na scenie przed „Gwiezdnym domem”.

W ciągu tygodnia na antenie Kanału 1 emitowane są „Dnievniki Zvezdnogo Doma” („Dzienniki Domu Gwiazd” i raz w tygodniu (zazwyczaj w piątek lub w niedzielę) koncert finałowy, gdzie uczestnicy prezentują utwory, nad którymi pracowali w ciągu tygodnia. Zazwyczaj na te koncerty zapraszane są rosyjskie gwiazdy, z którymi uczestnicy mają możliwość wykonania utworu w duecie.

Niestety, wygląda to w rzeczywistości tak, że przez cały tydzień uczestnicy przygotowują piosenkę, nagrywają ją w studio, a na koncercie finałowym, SPIEWAJĄ JĄ Z PLAYBACKU… To jest dla mnie lekka masakra…

W każdy poniedziałek rada pedagogiczna „Fabryki zvezd” wybiera 3 uczestników którzy są nominowani do opuszczenia domu. Nauczyciele oceniają ich zaangażowanie, postępy oraz poziom występów finałowych. W trakcie koncertu ważą się losy nominowanych osób, gdzie w głosowaniu smsowym, telewidzowie mogą „uratować” jedną z nominowanych osób, pozostali uczestnicy ratują drugą osobę, a trzecia – opuszcza dom. Były jednak przypadki, kiedy osoba już wyznaczona do opuszczenia domu, była „ratowana” przez dyrektora artystycznego albo producenta.


Zwycięzca fabryki w Rosji podpisuje kontrakt na nagranie płyty, lub nagrodę o podobnej wartości.

Każda edycja trwa 3 miesiące.

Dotychczas program wypromował w Rosji już wiele gwiazd, których kariera była kontynuowana przez kolejne lata, a nie zakończyła się wraz z zakończeniem danej edycji.

Finaliści „Fabryki Zvezd” w Rosji:

Fabryka Gwiazd — 1” (2002)
 • I miejsce — zespół „Korni”
 • II miejsce — zespół „Fabrika”
 • III miejsce — Mihail Grebenschikov
Fabryka Gwiazd – 2” (2003)
 • I miejsce — Polina Gagarina
 • II miejsce — Elena Terleeva
 • III miejsce — Elena Temnikova
Fabryka Gwiazd – 3” (2003)
 • I miejsce — Nikita Malinin
 • II miejsce — Aleksandr Kireev
 • III miejsce — Julia Mihalchik
Fabryka Gwiazd” (2004)
 • I miejsce — Irina Dubcova


 • II miejsce — Anton Zacepin
 • III miejsce — Stas Piecha
Fabryka Gwiazd Ałły Pugaczowej” (2004)
 • I miejsce — Viktorija Dajneko
 • II miejsce — Ruslan Masjukov
 • III miejsce — Natalia Podolskaya i Mihail Veselov
Fabryka Gwiazd Viktora Drobysha” (2006)
 • І miejsce — Dmitrij Koldun


 • II miejsce — Arsenij Borodin
 • III miejsce — Zara
Fabryka Gwiazd – 7 Braci Meladze” (2007)
 • І miejsce — Anastasija Prihodko


 • II miejsce — Mark Tishman
 • III miejsce — Duet „BiS” i kwartet „In-Jan”

Moim skromnym zdaniem, 7 edycji tego programu świadczy niepodważalnie o różnorodności rosyjskiej estrady. A jeżeli ktoś powie: „No tak, ale u nas był Idol”, to odpowiem: „Tak, był. Ale w Rosji też. Kilka edycji”.

Czas na „Fabrykę Gwiazd” w Polsce. Po pierwszym koncercie finałowym można już śmiało stwierdzić, iż jest to świetna produkcja i kilku na prawdę utalentowanych ludzi.

6 Komentarzy

 1. Kojarzę Bis, In Jan i Kołduna – świetni są :P

 2. […] w odpowiedzi na potrzeby młodzieży Ivanushki International, to on był pierwszym producentem „Fabryki gwiazd”, która dała początki zespołom Fabrika i […]

 3. Znam „Bis”

 4. Dzięki temu możemy się dowiedzieć co się dzieje na tamtejszej scenie muzycznej.
  Kojarzę Borodina i Kołduna .

 5. Fajnie to wszystko opisałeś :)))


Comments RSS TrackBack Identifier URI

Skomentuj

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie z Twittera

Komentujesz korzystając z konta Twitter. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj /  Zmień )

Połączenie z %s