AŁŁA PUGACZOWA JAKIEJ NIE ZNACIE

Ilość sprzedanych płyt w Rosji jak i na świecie daje Pugaczowej czwartą pozycję w rankingu ogólnoświatowym, wyprzedzają ją The Beatles, Elvis Presley i Abba. Szacuje się ze przez cały okres pracy twórczej Primadonna rosyjskiej estrady sprzedała ponad 300 milionów płyt.

Ałła Pugaczowa to ikona. To najjaśniejsza wciąż gwiazda estrady rosyjskiej. Znają ją moi rodzice i dziadkowie, gdyż koncertowała w Polsce. Mało ją zna moje pokolenie. Dla rusofila, nie wiedzieć kto to jest Ałła Pugaczowa, to taka sama wpadka, jak nie wiedzieć kto to Wysocki, Lenin, Putin, Majakowski.

Pugaczowa to legenda. To historia, która jeszcze się pisze. Jeszcze podobno przez niespełna dwa lata.

Tekst przygotowały : Agata Radko i Małgorzata Golec.

Najkrótsza biografia Pugaczowej:

Dzieciństwo

W połowie kwietnia 1949 roku w Moskwie w rodzinie Zinaidy Odegowej i Borysa Pugaczowa pojawiło się pierwsze dziecko – dziewczynka. Rodzice nadali jej imię Ałła, dla uczczenia znanych aktorek Ałły Łarionowej i Ałły Tarasowej. Rosyjskie imię Ałła oznacza ulubienicę społeczeństwa, co, jak czas pokaże, sprawdziło się.

Zanim na scenie pojawiła się rudowłosa piękność, właścicielka trójoktawowego głosu z charakterystyczną chrypką, Ałła przeszła typową edukację radzieckiego dziecka. W ośmiolatce była poprawnym pionierem i komsomołką. Dobrze przyswajała przedmioty humanistyczne, dużo gorzej matematyczno-przyrodnicze. Stroniła od sportu, była znana z nieposłuszeństwa wobec nauczycieli.

Moczenie kredy w wodzie (tak by nie pisała), brudzenie tablicy świecą, brudzenie się węglem – to tylko nieliczne z jej „dokonań”.

Była naszym nieformalnym liderem, nazywaliśmy ją rudym porucznikiem -opowiada kolega z klasy, Wadimir Stern, który był pierwszym mężczyzną w bogatej kolekcji. Ale o tym później…

W czasie konfliktu w Zatoce Świń postanowiła, że pojedziemy ratować biednych Kubańczyków. Plan był prosty: pod jej dowództwem docieramy do Leningradu, tam dostajemy się na statek na Kubę. Niestety, naszą akcję zlikwidowano już w pociągu na dworcu w Moskwie. Ałła bardzo to przeżyła.

Młodość

W 1964 Po ukończeniu ośmiolatki rozpoczęła edukację muzyczną. Ukończyła wydział dyrygentury chóralnej szkoły muzycznej im. Ippolitowa- Iwanowa w Moskwie oraz wydział reżyserii estradowej w Państwowym Instytucie Sztuki Teatralnej im. Łunaczyrskiego w Moskwie. Jej nauczyciele z Ippolitówki wspominają ją jako ambitną pracowitą i utalentowaną, choć niełatwą w kontakcie uczennicę.

W tamtych latach moskiewska szkoła nie była tak demokratyczna jak dzisiaj. Wtedy, gdy jej dyrektor usłyszał, że któryś z jego podopiecznych próbuje sił na estradzie natychmiast ganił takie poczynania. Przyszła Primadonna, mimo zakazu śpiewała na estradzie, nie tylko rosyjskie, ale i zachodnie piosenki oraz jazz, który był w Związku Radzieckim oficjalnie zabroniony.Po jednej z głośnych awantur u dyrektora szkoły Ałła wykrzyczała mu w twarz “Jeszcze pan usłyszy o Pugaczowej”!

Zanim zaczęła zdobywać pierwsze laury na scenie chciała zostać dziennikarką. Profesja ta pociągała ją ze względu na świat i ludzi – w tym czasie cierpiała na brak kontaktów międzyludzkich. Był to okres przesadnej wiary Pugaczowej w przepowiednie, które – w jej przekonaniu – sprawdzały się.

Podczas jednej z wizyt u poetki Filippowej ze stawianego pasjansa, Pugaczowa dowiedziała się ze wyjdzie za mąż za pierwszego napotkanego mężczyznę. Okazał się nim Mikolas Orbakas. Zgodnie z przepowiedniami babek naszej bohaterki, z tego związku miał urodzić chłopiec – Stanisław, a na świat przyszła… Kristina.

Młoda mama była tak mocno przekonana o pojawieniu się na świecie chłopca, że po porodzie rozpytywała położne czy aby dziecko nie zostało podmienione. Ałła wychowywała córkę surowo, przyuczając ja od najmłodszych lat do samodzielności. Kristina poszła w ślady matki i jest równie popularna na rynku rosyjskim jak Ałła.

Mężczyźni Pugaczowej

Pierwszym z nich był wspomniany wcześniej MIKOŁAS Orbakas. Jest ojcem jedynej córki Pugaczowej. Artystka przeżyła z nim 4 lata. Kolejnym mężem był Aleksandr Stefanowicz, reżyser filmowy. Jednak ten związek też nie był udany. Wydawać by się mogło, że szczęścia Ałła zaznała przy swoim trzecim mężu, Jewgienim Bołdinie. Niestety, nic bardziej mylnego. W 1994 r. odbyło się czwarte wesele Pugaczowej, z dużo młodszym od niej Filippem Kirkorowem. Ten związek również nie przetrwał, a od trzech lat Pugaczowa jest rozwódką. Plotka głosi, że do okazałej kolekcji mężów piosenkarki być może już wkrótce dołączy młodszy od Ałły o prawie 30 lat Maksim Galkin.

Ałła Pugaczowa jak na razie ma dwójkę wnuków – Nikitę i Dennego. Starszy wnuk Nikita w tym roku rozpoczął naukę na uniwersytecie w Stanach Zjednoczonych. Babcia kupiła mu mieszkanie w Miami.

Debiut i początki kariery

Artystka debiutowała w 1965 roku w radiu ZSRR piosenką “Robot”. Artystka odbyła pierwsze tournee po północnej Rosji. Związała się z zespołami Moskwiczanie i Wesołe dzieci.

W roku 1975 w Bułgarii zdobyła Grand Prix (Złotego Orfeusza) prestiżowego socjalistycznego festiwalu za wykonanie piosenki „Arlekino”. Otworzyło jej to możliwość wydania płyty w mającej wówczas monopol na rynku fonograficznym w wytworni ‘Melodia’. Krążek, na którym znalazły się tylko trzy piosenki nowej gwiazdy stał się hitem ZSRR. Sukces przyniosła artystce odmienność jej stylu wykonawczego na tle ówczesnych standardów radzieckiej estrady. ‘Arlekino’ utorowało sobie drogę do wielu rozgłośni radiowych. Ze względu na cenzurę pierwszy nagrany do tej piosenki teledysk przeleżał 31 lat na półce. Piosenkarka pojawiła się w telewizji, a singiel ‘Alla Pugaczowa’ sprzedano w nakładzie ponad 15 mln, co było porównywane ze światowymi rekordami fonograficznymi.

W roku 1977 rozpoczęły się zdjęcia do pierwszego filmu, w którym wystąpiła artystka – “Kobieta która śpiewa”. W latach późniejszych utożsamiano ją właśnie z tym obrazem, a o piosenkarce mówiono po prostu: Pugaciowa – zenszina katoraja pajot.

Trzy lata później primadonna rosyjskiej sceny śpiewała w Sopocie piosenkę „Królowie mogą wszystko”, za którą otrzymała główną nagrodę.

Krawcowa artystki tak wspomina występ Pugaczowej w Polsce oraz jej słynną sopocka fryzurę: „o wyjeździe do bratniego kraju dowiedziała się na trzy dni przed nim – w piątek. Na przymiarkę umówiłyśmy się w sobotę wieczorem. Ale zadzwoniłam do niej dopiero w niedziele rano. Alla podniosła słuchawkę i powiedziała, że już ja żadna suknia nie interesuje, bo pojawiły się inne problemy, po czym odłożyła słuchawkę. Niewiele myśląc pognałam do niej. Otworzyło mi drzwi straszydło. Alla opowiedziała o swojej wizycie w salonie fryzjerskim ‘czarodziejka’. Okazało się, że fryzjerzy zbyt długo przetrzymali jej włosy w barwnikach. Krawcowa jednak pokazała Alle swoje kreacje, na co ta wykrzyknęła : No to mamy schizofreniczkę! Niech żyją nieudacznicy fryzjerzy”!

Polacy oprócz piosenki wykonywanej przez Pugaczową w Sopocie pamiętają doskonalne jej znakomity utwór „Milion purpurowych róż”.

W latach 1983 – 84 Ałła koncertuje we Włoszech, Jugosławii, Rumunii, na Węgrzech, Słowacji i występuje w filmie ‘Jak żyje sowiecka supergwiazda’ produkcji szwedzkiej. Cała Europa śpiewa piosenki Ally Pugaczowej.

W 1985 roku, już z tytułem Narodowej Artystki Rosji, za “Przyszłam i mówię” – uznany za najlepszy film roku wg „Komsomołskiej Prawdy”, Ałła jako pierwsza w Europie Wschodniej otrzymała złotą płytę. Przyznała ją artystce Finlandia.

Rok później wzięła udział w koncercie ‘Sczot 904’, zorganizowanym na rzecz ofiar Czarnobyla. Koncert był transmitowany przez telewizję francuską. W tym okresie dla Pugaczowej otworzył się rynek nie tylko Europy, ale i świata. Piosenkarka koncertowała w Japonii, Indiach, USA, Korei Północnej, Australii. W roku 1990 odbyła się premiera pierwszej płyty kompaktowej, zatytułowanej „Ałła”.

Rok później Pugaczowa otrzymała kolejny tytuł Narodowej Artystki ZSRR, a także wokalistki roku 1991.

W 1993 roku Ałła Pugaczowa został odznaczona Orderem Orla Pierwszego stopnia i zwyciężyła w plebiscycie czytelników czasopisma Sobjesednik w kategorii kobieta XX wieku. Również w tym roku odbyła się promocja magazynu ‘Ałła’. W 1997 roku Ałła Pugaczowa wystąpiła w finale Międzynarodowego Konkursu Piosenki Eurowizjii w Dublinie.

W tamtym czasie właściwie co rok otrzymywała tytuł Kobiety Roku, dostała wiele nagród na międzynarodowych festiwalach, pojawiała się w radiu, telewizji i w międzynarodowej prasie. Zaczęła też tworzyć własne programy i projekty.

Ałła śpiewała w duetach z gwiazdami światowego formatu, pojawiała się na najważniejszych festiwalach muzycznych. Ze swymi koncertami odwiedziła właściwie całą Europę.

W XXI wiek Alla Pugaczowa weszła z nagrodą w kategorii „Najlepsza piosenkarka dekady”. Utwor „Miłość podobna do snu” zostal wyróżniony nagrodą dla najlepszej piosenki dziesieciolecia. Pojawił się również kolejny album piosenkarki.

Alla Pugaczowa wydala 37 płyt. Każda z nich cieszyła się ogromnym zainteresowaniem. Płyty te zostały wydane w różnych krajach świata.

Nikt tak naprawdę nie wie ile piosenek w swojej karierze zaśpiewała Ałła, nawet ona sama.

Piosenkarka w swoich utworach śpiewa o otaczającej ją rzeczywistości, miłości (np. w piosence ALLO), problemach egzystencjalno – filozoficznych (piosenka „Bjeda”) , estradzie i piosenkarstwie („Pjesnja na bis”, „Zenscina katoraja pajot”). W jej repertuar weszły ponadto piosenki humorystyczne („Papa kupil awtamabil”), patriotyczne, oraz o Rosji („Rassija”). Nie obca była Pugaczowej i poezja śpiewana. Śpiewała teksty Cwietajewej, Ahmadulinej, Mendelsztama oraz Szekspira. Śpiewała nie tylko w języku ojczystym, ale próbowała też sił w innych językach (np. „Every night and every day”)

Królowa Showbiznesu

Obecnie Ałła Pugaczowa obejmuje patronatem i korzysta z marki własnego nazwiska w celu promowania największych muzykalnych przedsięwzięć w krajach byłego ZSRR. Należą do nich min: „Rażdenstwjenskije wstrjeci”, „Pjesnia goda”, „Nowaja wałna (New Wave)” – która jest konkursem talentów słowiańskich. Primadonna zasiada w jury i wraz z nim przyznaje główną nagrodę. Oprócz tego nagradza osobę, która przypadła jej do gustu, kwotą 50 tys dolarów. Warto dodać, że pieniądze pochodzą z jej własnych środków. Częstokroć zdarza się, że Alla pomaga wyróżnionemu młodemu artyście rozwinąć skrzydła na scenie rosyjskiej.

W 2007 roku nagrodę Ałły Pugaczowej na festiwalu w Jurmale otrzymała Polka, Marina Łuczenko.

Ałła zasiada także w jury programu „Fabryka zwjozd” („Fabryka Gwiazd” ), „Lednikowowo perioda” czyli rosyjskiej edycji „Gwiazdy tańczą na lodzie”. Program ruszył 24 listopada 2007 roku.

Nazwisko rudowłosej piękności ze Wschodu pojawia się również w kontekście filmu. Niektóre z nich reżyserowała sama, w innych występowała jako aktorka, w kolejnych – zaistniała jako kompozytor muzyki.

Supergwiazda – popularność

Ałła rozdała w swojej karierze miliony autografów – nie tylko swoim fanom, lecz także wielkim postaciom światowego showbiznesu.

Ludzie tak bardzo pragnęli autografów, pisemnych życzeń i pozdrowień, że wielokrotnie artystka była zastraszana. O popularności primadonny rosyjskiej estrady świadczą niezliczone ilości okładek czasopism i gazet zarówno w Rosji, jak i na całym świecie. Została zaproszona przez Vouge na sesję zdjęciową. Jej autorzy za wszelka cenę chcieli Ałłę upodobnić do Hillary Clinton. Oburzona piosenkarka stanowczo oświadczyła, że ona jest Pugaczowa, a nie żadna Clinton i… nie zgodziła się na prostowanie włosów. Po długich namowach i negocjacjach artystka uległa. Efekt był zaskakujący. Wielbiciele mogli także kupić kalendarze z wizerunkiem swojej idolki.

Napisano wiele książek na temat artystki.

Była inspiracja dla wielu doświadczonych malarzy, jak i początkujących w tej dziedzinie.

Od 2005 roku Ałła poświęca swój czas nie tylko swoim fanom ale również społeczeństwu. Zasiada, m.in. w Izbie Społecznej w Rosji.

W tym roku, dnia 15 kwietnia, z okazji swoich 58 urodzin Ałła wypuściła klip, w którym podsumowała swoje życie prywatne i zawodowe. W piosence Pt „Zaproszenie na zachód słońca”, Ałła zapowiada rychły koniec swej pracy zawodowej. Zapowiedziała bowiem, że nie zejdzie ze sceny do 60 roku życia.

W 2007 roku z pełną parą ruszył nowy projekt Pugaczowej – Radio Ałła. Wielu sceptyków uważało, że artystce nie uda się osiągnąć wysokiej pozycji na rynku przy tak dużej konkurencji ze strony innych rozgłośni radiowych. Jednak po miesiącu emisji swych programów radio Alla osiągnęło jedno z wyższych notowań w rankingach rozgłośni radiowych. Okazało się, że co piętnasty mieszkaniec Moskwy słucha radia wielkiej piosenkarki.

W radio trzy razy na godzinę nadawana jest piosenka Pugaczowej, resztę czasu antenowego poświęca się twórcom, których wybiera sama „Żenśćina katoraja pajot”. Na antenie Ałła odpowiada na pytania słuchaczy w swej audycji „Allo Ałła”, ponadto zaprasza ona sławne osoby do rozmów w programie „W gościach u Ally”.

Bizneswoman

Jak przystało na prawdziwą bizneswoman, Pugaczowa prowadzi działalność gospodarczą. Pod swoim szyldem AB (Ałła Borisowna) sprzedaje chipsy, czasopismo, obuwie, odzież. W 1991 roku zawarła kontrakt z francuska firmą SOGO na produkcję perfum „Ałła”. Do najbardziej zabawnych nabytków ostatniego czasu należy świniarnia. Niestety, jeszcze nie wiadomo jaki jest cel tego zakupu…

Ałła wciąż świetnie wygląda. Niestety nie za sprawą natury, a skalpela. Nikt dokładnie nie wie ile operacji plastycznych przeszła, no może jej chirurg.

BEFORE:

AFTER:

W czasie koncertów Pugaczową spotykały różne przygody. Przed jednym z występów ukradziono jej garderobę. Pomimo tego artystka wystąpiła w zasłonie, w której jej było tak wygodnie, że do dziś Ałła wybiera szerokie stroje, przypominające fasonem ową zasłonę.

Jak przystało na wielką gwiazdę ma swoją gosposię – Lusię, którą wychwala pod niebiosa. Jak donosi prasa Lusia, jest tak ważna dla Ałły, że Pugaczowa gotowa była kłócić się o nią ze swoim byłym mężem przed sądem.

Pugaczowa boi się latać samolotem dlatego ma swój prywatny wagon, którego wystrój jest podobny do mieszkania – ma kilka pokoi, a w nich na stołach stoją obowiązkowo żółte kwiaty, które Ałła wprost uwielbia.

Największym hobby Pugaczowej jest kasyno, gdzie bez opamiętania trwoni niebotyczne sumy.

Ałła po jednym z koncertów dostała od swoich wielbicieli pomnik. Postawiony przed jej domem wkrótce został ukradziony.

Jak przystało na bohaterkę epoki, Ałła ma swoich sobowtórów. Niejednokrotnie zaprasza ich na koncerty i – żartując sobie z publiczności – podstawia swego sobowtóra. Publiczność sądząc, że widzi Ałłę – nagradza ją brawami, tymczasem artystka wychodzi zza kulis.

Dzień urodzin Pugaczowej chciano zrobić wolnym dniem od pracy. Rosjanie ten dzień żartobliwie nazywają Pugaciewnik.

Co Alla je przed koncertem? Tylko i wyłącznie kanapki z kiełbasą.

Cala państwowa emerytura wielkiej światowej gwiazdy wynosi bez mała 2 tysiące rubli, co daje w przeliczeniu na złotówki …200 złotych (!).

Miesięcznik Forbes ocenił jednak, że majątek artystki wart jest 100 milionów dolarów, a rocznie zarabia około 4 milionów dolarów!

Ilość sprzedanych płyt w Rosji jak i na świecie daje Pugaczowej czwartą pozycję w rankingu ogólnoświatowym, wyprzedzają ją The Beatles, Elvis Presley i Abba. Szacuje się ze przez cały okres pracy twórczej Primadonna rosyjskiej estrady sprzedała ponad 300 milionów płyt.

Przez te wszystkie lata życia zawodowego Ałła spotykała się z ludżmi światowego formatu.

Śmierć” Pugaczowej

W czasie obchodów Dnia Moskwy 3 września 2007 roku stolicę obiegła tragiczna wiadomość – Ałła Pugaczowa nie żyje! Nikt nie mógł się z nią skontaktować przez cały dzień. Odbierano setki telefonów z całego świata z pytaniem czy to prawda. Kierowca Ałły wspominał że jeszcze wczoraj z nią rozmawiał, pożyczyli sobie spokojnej nocy i primadonna poszła spać…

Nikt nie mógł uwierzyć w jej śmierć. Wielbiciele zebrali się pod jej domem celem ustalenia prawdy. Okazało się ze Ałła żyje. Wyłączyła telefon z powodu… kataru.

Ałła Pugaczowa była i jest niekwestionowaną gwiazdą w Rosji, jak również na świecie. W latach 80-tych w Związku Sowieckim była obiektem westchnień wielu fanów, przed którymi wielokrotnie musiała się ukrywać lub używać wobec nich fortelu. Przebierała się lub nie używała makijażu. Z tego powodu organizatorzy koncertów wielokrotnie nie chcieli jej wpuścić do garderoby.

Była też powodem powstania pierwszych paparazzich na wschód od Bugu. Ich sprzętem były często „smieny” i „zenity”. Najważniejsza była dla nich jednak ich gwiazda, Alla Pugaczowa.

…Gwiazda Ałły świeci jasnym światłem po dziś dzień. Choć Artystka dobiega sześćdziesiątki, to nie daje o sobie zapomnieć, także dzięki stałej obecności w codziennej kronice towarzyskiej.

Tekst przygotowały : Agata Radko i Małgorzata Golec.

Powyższe informacje pochodzą z prezentacji, która została przedstawiona 14 grudnia 2007 roku w opolskim amfiteatrze w ramach festiwalu „Bliżej kultur”. Oprócz prezentacji miała miejsce także wystawa, pokaz fotografii z Petersburga oraz Koncert współczesnych utworów rosyjskich. http://www.koncertrosyjski.pl

Źródła:

Angora Peryskop nr 41 8.10.2006 – autor Piotr Wdowiak

ksiązka Grzegorza Piotrowskiego „Ałła Pugaczowa – fenomen piosenkarstwa rosyjskiego”

http://www.aprilclub.net/abp.htm

Zdjęcia pochodzą z Internetu lub kolekcji własnej.

AŁŁA PUGACZOWA W MARCU WYSTĄPI W POLSCE

OSTATNIA CARYCA ROSJI

AŁŁA PUGACZOWA JAKIEJ NIE ZNACIE

AŁŁA PUGACZOWA: POŻEGNANIE ZE SCENĄ

RADIO AŁŁA – RADIO, KTÓRE ŚPIEWA

ELENA VOROBEJ – PARODIA AŁŁY PUGACZOWEJ

Reklamy

11 Komentarzy

 1. lubie alle szkoda ze juz nie spiewa teknie za jej piosenka mieszkam w polsce

 2. Maksim Gałkin ma 35 lat a więc jest 27 lat młodszy od Ałły, na święta Bożego Narodzenia 24 grudnia poślubił Ałłe i jest jej 5 mężem

 3. mozna odnalezc w gooogle” Alla Pugacheva in Stockholm” mp3

 4. Proszę o odpowiedz na pytanie. Pare lat temu słuchałem dostępnej na polskim rynku analoga w/w artystki, była to płyta po angielsku i prawdopodobnie z koncertu w Sztokholmie. Szukam ale nie pamiętam nawet tytułu może ktos pomoże z góry bardzo dziękuję i pozdrawiam

  • To jest plyta wydana w Sztokhome ” Alla Pugacheva in Stockhom!” 1985 r.

 5. […] AŁŁA PUGACZOWA JAKIEJ NIE ZNACIE […]

 6. To nie jest ałła Alla

 7. […] AŁŁA PUGACZOWA JAKIEJ NIE ZNACIE […]

 8. uwielbiam tą kobiete!

 9. Dzięki za super stronę i miłość do muzyki rosyjskiej !

  Odnośnie tematu:
  Ale jak że Michael Jackson? On wiele więcej płyt sprzedał !? :-)


Comments RSS TrackBack Identifier URI

Skomentuj

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Google+

Komentujesz korzystając z konta Google+. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie z Twittera

Komentujesz korzystając z konta Twitter. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj /  Zmień )

Połączenie z %s

 • PARTNERZY:

 • Gazeta rosyjska
 • Październik 2008
  Pon W Śr Czw Pt S N
  « Wrz   List »
   12345
  6789101112
  13141516171819
  20212223242526
  2728293031