MARSZE

histmuzros1

Dziś krótko o Marszach. Jest to temat tak obszerny, że mógłby stać się pomysłem na napisanie pracy magisterskiej . Swoją drogą, jeżeli jest ktoś, kto pisał pracę o estradzie rosyjskiej (współczesnej) proszę o kontakt. :-)

Lata dwudzieste dla Związku Radzieckiego były wyjątkowo trudnym okresem. Po rewolucji październikowej z 1917 roku, najbardziej popularnym gatunkiem stały się marsze wojenne, które miały zagrzewać naród do walki z wrogami rewolucji, a także propagować idee patriotyczne.

Marsz, jest to „forma muzyczna występująca jako samodzielny utwór muzyczny lub jako część utworu cyklicznego np. symfonii, sonaty lub serenady, a także jako fragment oratorium, opery, baletu lub muzyki do sztuki teatralnej, filmu itp. Najczęściej komponowany był w metrum parzystym”. Pomimo tego, że marsz jako gatunek wykształcił się w XVII wieku, to swój wyjątkowy charakter zyskał właśnie w okresie wojen. Charakteryzuje go prosta, „fanfarowa” melodyka a także akcentowanie mocnych części taktu.

Jednym z najważniejszych zespołów tego czasu stał się chór im. Aleksandrowa, który zdobył ogromne uznanie w kraju oraz poza jego granicami, a – co najistotniejsze – cieszy się ogromną sławą do dnia dzisiejszego występując z licznymi koncertami na całym świecie. Został uznany za najlepszy chór świata. Jego założycielem był generał-major Aleksandr Wasiliewicz Aleksandrow, znakomity muzyk, profesor moskiewskiego konserwatorium, dyrygent i kompozytor (skomponował m.in. hymn ZSRR).

Pierwszy występ zespołu miał miejsce 12 października 1928 roku. Tworzyło go wówczas 12 osób. Już w połowie lat 30. zespół stał się dużym zespołem, który mógł wykonywać nie tylko utwory żołnierskie, ale także utwory zaliczane do światowej klasyki.

Marsze powstawały także ku czci przywódców, albo też jako utwory propagandowe, zagrzewające do walki. Wiele orkiestr tamtego okresu wyjeżdżało na front w celu dodawania otuchy żołnierzom.

Dodaj komentarz

Brak komentarzy.

Comments RSS TrackBack Identifier URI

Skomentuj

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie z Twittera

Komentujesz korzystając z konta Twitter. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj /  Zmień )

Połączenie z %s