IVANUSHKI INTERNATIONAL

histmuzros1Zespół Ivanushki International („Иванушки International”) powstał 10 listopada 1994 roku i został założony przez producenta Igora Matwienko. Grupa miała łączyć w sobie to co najlepsze w muzyce narodowej, sowieckiej estradzie i popularnych zagranicznych stylach muzycznych typu disco… Zespół początkowo występował pod różnymi nazwami („Soyuz-Apollon” itd.).

75fe23ac08e7W 1996 roku zostaje wydany pierwszy album pt. „Konechno on”, na którym znalazły się – oprócz utworów autorskich – także wersie cover’owe zespołów końca lat 80.

Nie sądzę, aby ten zespół mógł kiedykolwiek zaistnieć w Polsce. To bodajże pierwszy (lub jeden z pierwszych) rosyjskich „boys band’ów”, który – i to trzeba przyznać – wniósł wiele nowego do rosyjskiej sceny muzycznej lat 90. Na pewno wpisali się mocno w jej historię i nieco zrewolucjonizowali.

ivanushki-artist_b


Założycielem grupy jest Igor Matwienko (Игорь Матвиенко). Ukończył dyrygenturę w Wyższej Szkole imienia Ippolitowa Iwanowa. Swoją karierę rozpoczynał jako kompozytor oraz instrumentalista w wokalno-instrumentalnych zespołach takich jak „Pervyj shag”, „Klass”, czy „Zdravstvuj, pesnya”. W roku 1989 wraz z Nikolajem Rastorgujewym (Николай Расторгуев) stworzył zespół „Lube” („Любэ”), do której tworzył muzykę i pisał aranżacje. Jest osobą czynnie uczestniczącą w życiu estrady, pracował przy produkcji telewizyjnych programów typu „Fabryka gwiazd” („Фабрика Звёзд”).

ivanushki2

W 1997 roku zespoł wydaje swój drugi album „Konechno on remixed”. Oprócz remixów utworów z pierwszej płyty, na płycie znalazł się także utwór „Kukla”, który szybko stał się przebojem.

71163Kolejna płyta, na której znalazło się 11 nowych utworów powstała w tym samym roku i nosiła tytuł „Tvoi pisma”. Nie zabrakło także coverów. Pewną nowością było to, że oprócz utworów, na płycie wydano także list audio od członków grupy.

W marcu 1998 roku w składzie następuje zmiana. Igor Sorin, jeden z trójki wokalistów, postanawia rozpocząć karierę solową. Jego miejsce zajmuje Oleg Jakovlev. To właśnie w powyższym teledysku „Kukla” miał miejsce jego debiut. Kilka miesięcy po opuszczeniu zespołu, 1 września 1998 roku, Igor Sorin (na zdjęciu pierwszy z lewej) próbował popełnić samobójstwo – wyskoczył przez okno swojego studia znajdującego się na 6 piętrze. Zmarł w szpitalu 4 września 1998 roku w Moskwie.

W 1998 roku, Ivanushki wydają – uznawany za jeden z lepszych ich utworów – „Topolinyj puh”. Teledysk był mocno promowany w rosyjskiej telewizji, a utwór – oprócz tego, że stał się hitem lata’98 – zajął pierwsze miejsce w liście przebojów „Russkoe radio”.

illu_1W 1999 roku wydają „Fragmenty zhizni” – płytę poświęconą pamięci Igora Sorina. Znalazły się na niej wiersze Sorina, jego pierwsze nagrania sprzed 1994 roku. Oprócz tego pojawiło się kilka nowych utworów do tekstów Igora, oraz – poświęcony jego pamięci – „Ya tebya nikogda ne zabudu” („Nigdy cię nie zapomnę”).

Kolejną płytą zespołu „Ivanushki International” była (również z 1999 roku) – „Ob etom ja budu krichat’ vsju noch”. Utwór pod tym samym tytułem wykonał Andrej Grigoriev-Appolonov (ten rudy:). Piosenka stała się jedną z popularniejszych w dorobku zespołu. Dla Olega Jakovleva (z prawej) była to pierwsza płyta nagrana z Ivanushkami.

Ciekawostką i pewnego rodzaju nowością na rynku było to, że oprócz utworów, na płycie znalazł się także teledysk „Snegiri” i krótki film z planu teledysku + fragmenty koncertów. Nakład tej wersji płyty był ograniczony.

Kolejnymi albumami były „Podozhdi menya” i „Oleg, Andrej, Kirill” z 2002 roku. Ten ostatni album dał rosyjskiej estradzie utwory takie jak „Zolotye oblaka” i „Beznadega.ru”, „Kapelka sveta”, i… były to właściwie ostatnie przeboje zespołu Ivanushki. Wydana w 2005 roku płyta zawierała jedynie utwory z lat poprzednich i covery wykonywane przez innych artystów.

23791090_Ivanushki_International

Wydawca płyty „Iwanuszek” z 2005 roku, która ukazała się z okazji 10 rocznicy powstania zespołu napisał: „Droga artystyczna „Ivanushek” w rodzimym show-biznesie, to interesująca podróż po wszystkich zakamarkach naszego kraju, pełna przygód, zarówno po muzyce popularnej jak i awangardowej. Oleg, Kirył i Andrej to po prostu odważni astronauci, poruszający się tylko do przodu, dając swoim odbiorcom wspaniałą muzykę i dobry nastrój – już od tylu lat”.

Utwór „Ivolga” z 2006 roku przeszedł bez echa, a dla „Nie mogu bez tebya” nie znalazło się już miejsce dla szeroko rozumianej promocji w środkach masowego przekazu.

Image16

Osobiście uważam, że muzyka Iwanuszek nie jest na najwyższym poziomie artystycznym, tak samo jak twórczość zespołów „Fabrika”, czy „Korni”. Moim zdaniem, ich sukces wynika przede wszystkim z osobowości producenta Matwienko. To on, dzięki swojemu doświadczeniu, umiejętnie wprowadził ich w meandry rosyjskiego show-biznesu, a także potrafił dotrzeć do szerokiej masy odbiorców. W samej Rosji jednak, projekty Matwienko uchodzą za dobre jakościowo, ponieważ mimo wszystko reprezentują nieco wyższy poziom niż inne zespoły.

Muszę przyznać, że mam w swojej kolekcji albumy Ivanushek, natomiast nie pamiętam, żebym był w stanie wysłuchać kiedykolwiek któregoś do końca… Niestety nie przepadam za taką muzyką. Można wręcz powiedzieć, że twórczość zespołu „Ivanushki International” jest kwintesencją tego, co Polacy zwykli pejoratywnie nazywać „ruskim dicho”.

ivan

OFICJALNA STRONA ZESPOŁU:

http://www.matvey.ru/ivanush/


4 Komentarze

  1. […] producenta Igora Matwienko, producenta takich zespołów jak „Lube”, „Korni”, „Ivanushki International”, oraz artystów: Mihaiła Griebienschikova, Viktorii Dajnieko, i innych. Mobilne Blondinki to […]

  2. […] producenta Igora Matwienko, producenta takich zespołów jak „Lube”, „Korni”, „Ivanushki International”, oraz artystów: Mihaiła Griebienschikova, Viktorii Dajnieko, i innych. Mobilne blondinki to […]

  3. […] skończył 50 lat. To on wymyślił zespół Lube, a potem w odpowiedzi na potrzeby młodzieży Ivanushki International, to on był pierwszym producentem „Fabryki gwiazd”, która dała początki zespołom Fabrika i […]


Comments RSS TrackBack Identifier URI

Skomentuj

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie z Twittera

Komentujesz korzystając z konta Twitter. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj /  Zmień )

Połączenie z %s