LUBE

lyube_polustanochki_mainLube” to rosyjski zespół rockowy założony przez Nikołaja Rastorgujewa (lider „Lube”) i Igora Matwienko (producent) w 1989 roku. „Lube” to jednak nie tylko rock – uznaje się ich także za zespół wykonujący szanson, rosyjską muzykę narodową i piosenkę autorską, dlatego też nie można ich „zaszufladkować” jednoznacznie pod którykolwiek z tych stylów.

Nazwa „Lube” pochodzi od nazwy podmoskiewskiej miejscowości Lubierce, skąd pochodzi Nikołaj, ale wiąże się także z młodzieżową subkulturą „Lubierów” rozwijającą się w podmoskiewskich miejscowościach w drugiej połowie lat 80.


W latach 1987-1988, Igor Matwienko napisał kilka kompozycji do tekstów Aleksandra Szaganowa i Mihaiła Andreeva. To Właśnie Matwienko poznał się z Rastorgujewem, który od początku istnienia grupy jest liderem zespołu.

Pierwsze utwory nowo powstałego zespołu zostały nagrane 14 stycznia 1989 roku w studiu „Zvuk” i w studiu Moskiewskiego Pałacu Młodzieży. Były to „Lubiercy” i „Batka Mahno”.

Batka Mahno” i kadry z filmu „Neulovimye mstiteli”

Już w 1989 roku miały miejsce pierwsze koncerty zespołu, oraz telewizyjne występy w programach noworocznych „Rozhdestvenskie vstrechi” Ałły Pugaczowej. W jednym z tych właśnie programów, do utworu „Atas”, założył bluzę wojskową, która od tamtej pory, stała się nieodłącznym atrybutem jego wizerunku scenicznego.

W maju 1995 roku, po raz pierwszy wyemitowano utwór „Kombat”.

7 sierpnia 1995 roku, basista Aleksandr Nikolaev, będący w zespole od początku jego istnienia, ginie w katastrofie lotniczej.

Teledysk „Ne valyaj duraka, Amerika” (jeden z moich ulubionych utworów – ze względu na tekst:), otrzymał Grand Prix festiwalu filmów reklamowych w Cannes za najlepszą reżyserię. Oto on:

Przez cały 2002 rok na szczytach list sprzedaży utrzymywał się album „Davaj za…”, który otrzymał rok później nagrodę od „Rekord-2003” w kategorii „Album roku”.

Vladimir_Putin_with_Nikolay_Rastorguev_22_February_2007

Zespół, pomimo tego, że bardzo lubiany, jest uznawany za grupę schlebiającą władzy. Żadna ważna uroczystość państwowa nie może się obejść bez koncertu zespołu „Lube”. W 2003 roku brali udział w kampanii wyborczej partii „Rodina”. Od tego czasu zespół częściej występował podczas kampanii wyborczych, także dla partii „Jedna Rosja” i ruchu młodzieżowego „Młoda Gwardia”. Ponadto jest to ulubiony zespół Władimira Putina.

1

artist_icon-crop-19-55-59Popularność zespołu przez ostatnie lata nie maleje. Według badań przeprowadzonych w 2006 roku (przez „ROMIR Monitoring”), 17% respondentów uznało grupę „Lube” za najlepszą grupę pop w Rosji.

Solista – Nikołaj Rastorgujew jest „Zasłużonym Artystą” (1997 r.) i „Narodnym” Artystą Rosji” (2002 r.). Tytuły „Zasłużonego Artysty” otrzymali także wszyscy członkowie zespołu (2004 r.).

19 kwietnia 2009 r., Anatolij Kuleshov – back-wokalista, będący w zespole od czasu jego powstania, zginął tragicznie w wypadku samochodowym w Moskwie.

W Polsce dotychczas zespół wystąpił tylko raz. 11 lipca 2009 w Zielonej Górze wystąpią po raz drugi. W dorobku zespołu jest 13 płyt CD, koncert na 2 płytach DVD i około 15 teledysków.

Pozovi menya tiho po imeni:

Bieriozy:

1223931253_e5d617afdb89fff7fbfbcb5ab194b549

OFICJALNA STRONA LUBE:

http://matvey.ru/lubeh/index.htm

7 Komentarzy

 1. […] to projekt znanego rosyjskiego producenta Igora Matwienko, producenta takich zespołów jak „Lube”, „Korni”, „Ivanushki International”, oraz artystów: Mihaiła Griebienschikova, Viktorii […]

 2. […] to projekt znanego rosyjskiego producenta Igora Matwienko, producenta takich zespołów jak „Lube”, „Korni”, „Ivanushki International”, oraz artystów: Mihaiła Griebienschikova, Viktorii […]

 3. Николай Расторгуев
  Я желаю скорого выздоровления… Чудесные тексты и голос и как здесь не восхищаться и не влюбиться в песни… благодарит с вы и при вас творчество.
  Екатерина с Гдыни-Польска

 4. […] 6 lutego 2010 r. znany rosyjski producent muzyczny skończył 50 lat. To on wymyślił zespół Lube, a potem w odpowiedzi na potrzeby młodzieży Ivanushki International, to on był pierwszym […]

 5. Szkoda ze nie wspomniałeś o piosence „kon” .
  Gdy ich slucham a przede wszystkim tej piosenki ciarki mi przechodza po plecach .
  Pozdrawiam Ewa


Comments RSS TrackBack Identifier URI

Skomentuj

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie z Twittera

Komentujesz korzystając z konta Twitter. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj /  Zmień )

Połączenie z %s