TRZEBA SIĘ PRZYJAŹNIĆ – LUBE W POLSCE PO RAZ DRUGI

– Mówi się, że zespół „Lube”, to ulubiony zespół Władimira Putina.

– Mówią, nie wiem… Cieszę się, że ulubiony. To źle?

PRÓBA LUBE

Rozmowa z Nikołajem Raztorgujewem, liderem zespołu „Lube”, 11.07.2009.

Mówi się, że zespół „Lube”, to ulubiony zespół Władimira Putina.

Mówią, nie wiem… Cieszę się, że ulubiony. To źle?

Jak by Pan scharakteryzował swoją muzykę?

Z pewnością jest to muzyka pop. W naszym repertuarze są także ciężkie utwory. Repertuar wojenny, to około 7% z całości naszej twórczości. A reszta, to po prostu bardzo udane kompozycje.

NIKOŁAJ RAZTORGUJEWRosyjskie utwory są niestety bardzo mało znane w Polsce. Jak Pan uważa, dlaczego tak jest?

Nasz zespół wprawdzie niewiele występuje za granicą. Byliśmy w Polsce w zeszłym roku, gdzie przyszło bardzo dużo ludzi, głównie Polacy. Niewiele było przypadkowych osób, bo większość dobrze znała teksty naszych piosenek. Były to osoby w każdym wieku.

Czy występując z koncertami w różnych miejscach, układacie swój repertuar specjalnie na różne okazje, czy wszędzie po prostu gracie to, co chcecie pokazać?

W zeszłym roku w Warszawie daliśmy koncert bez żadnych „zniżek” – taki, jak gramy w Krasnojarsku, Permie, Sofii… Mamy swój program, który wykonujemy wszędzie, niezależnie od tego, gdzie występujemy.

Czy Waszym zdaniem festiwal, taki jak Festiwal Piosenki Rosyjskiej w Zielonej Górze, to szansa na to, aby promować rosyjską muzykę w Polsce?

Nie potrzebujemy żadnych szans. Istniejemy, jesteśmy popularni, potrzebni. U nas w Rosji również nie pokazuje się polskiej muzyki. Polskie zespoły były bardzo popularne w Rosji w latach 80.

FPR ZG 09 371 [800x600]

A w Polsce rosyjskie. Czy słyszał Pan coś na temat tego festiwalu przed Waszym przyjadem do Zielonej Góry [FPR 2009]?

W czasach Związku Radzieckiego był on bardzo popularny. O ile pamiętam, był to festiwal na który przyjeżdżało bardzo dużo naszych, rosyjskich artystów. Bywał tu Lew Leszczenko… Anna German – Wasza polska piosenkarka, która śpiewała wiele utworów w języku rosyjskim. Jest ona u nas do dzisiaj bardzo popularna.

Jaka była Pana reakcja, kiedy zostaliście zaproszeni do Zielonej Góry?

Byłem zdziwiony, bo zdążyliśmy trochę zapomnieć o Zielonej Górze, w końcu przez tyle lat festiwal się nie odbywał. I nagle, po tylu latach… Oby wszystko rozwijało się w dobrym, właściwym kierunku, odradzało się. Jest on potrzebny. Należy się przyjaźnić.

z6812764X

FOT. SEBASTIAN RZEPIEL / AGENCJA GAZETA


Zespół „Lube” wystąpił z drugim w swej historii koncertem w Polsce, podczas Festiwalu Piosenki Rosyjskiej w Zielonej Górze 2009.


3 Komentarze

  1. […] TRZEBA SIĘ PRZYJAŹNIĆ – LUBE W POLSCE PO RAZ DRUGI […]

  2. LUBE ! – Oni są po prostu wspaniali !!! Mają świetne teksty, porywającą muzykę. Tylko w słowiańskiej duszy mogły się zrodzić takie wspaniałe utwory !! Chyba równiez przez Słowaian moga być tak „dogłębnie” odebrane i zrozumiane.
    Zarówno te tragiczne, traktujące o okrucieństwach wojny (cały katalog piesni poświęcony został weteranom wojny afgańskiej 9 m.in. i mojemu Mężowi, byłemu żołenieżowi SPEC-NAZu. To piekne, liryczne i przejmujące teksty. Są równiez i pieśni wywądzące się z folkloru miejskiego i ludowego. Są zabawne, często autoironiczne – takie właśnie prawdziwie rosyjskie, słowiańskie.
    Jestem wielką fanka LUBE. Żałuję, że nie możemy mieć w Polsce większej możliwości poznania LUBE, czy innych wspaniałych zespołów i wykonawców ze Wschodu. TV Polska zupełnie zapomniała, że i za Bugiem istnieje jakaś kultura i żyją narody – przecież jednak nam bardzo bliskkie . Odrzućmy polityke i otwórzmy się na te wspaniałe turystyczne miejsca w Rosji, na Ukrainie i jeszcze dalej na Wschód. Nie bójmy się poznać tych wspaniałych, życzliwych nam ludzi – gościnnych i serdecznych. Poznajmy ich lepiej poznając na początek ich kulturę, jakże bogatą i piękną.
    Aleksandra


Comments RSS TrackBack Identifier URI

Skomentuj

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie z Twittera

Komentujesz korzystając z konta Twitter. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj /  Zmień )

Połączenie z %s