NOVAYA VOLNA 2009 / NEW WAVE 2009

0438228 lipca w hotelu „Jurmała SPA” odbyła się konferencja prasowa poświęcona otwarciu konkursu „Novaya Volna 2009”. Na konferencji poruszono tematy związane między innymi z rozszerzeniem zasięgu festiwalu, gdyż w tym roku eliminacje do konkursu odbywały się także w Chinach. Ponadto rozmawiano na temat kryzysu, o pojawieniu się nowych tradycji w konkursie (np. „Tydzień mody”), oraz o pielęgnowaniu już utartych. Różne konkursy międzynarodowe co rusz pokazują nam, że powinniśmy bardzo dużo pracować. Niegdyś młodzi artyści stawali się popularni dzięki Jurmalie – powiedział Rajmond Pauls (dyrektor generalny konkursu).

Oto festiwal, gdzie nagroda główna to 100 000 Euro, gdzie przyjeżdżają największe gwiazdy rosyjskiej estrady i światowego show-businessu…Byłem na półfinale w Moskwie. I na próbach tutaj, w Jurmali. Byłem zachwycony tym, jak czysto i profesjonalnie śpiewają uczestnicy konkursu. Zobaczymy, jak poradzą sobie z tremą podczas konkursu – powiedział Igor Krutoj, przewodniczący Jury.

64

Festiwal „New Wave” to jedno z ważniejszych wydarzeń rosyjskiej sceny muzycznej, które odbywa się od 2002 roku na Łotwie, w Jurmali. Na konkurs przyjeżdżają artyści praktycznie z całego świata, festiwal posiada już wysoką rangę międzynarodową. Na coroczną imprezę ściągają także największe rosyjskie i światowe gwiazdy (np. w 2008 roku Stevie Wonder). W tym roku – Roxette.

Była także Lara Fabian:

Aby wziąć udział w konkursie, należy wysłać zgłoszenie (ankieta + nagrania), spośród których specjalna komisja wybiera te osoby, które przechodzą do półfinału. W tym roku nadesłano 9000 (!) zgłoszeń z całego świata, z czego w półfinale, który miał miejsce 22-23 kwietnia w Moskwie, trafiło „zaledwie” 166 podmiotów z 17 krajów świata. W półfinale najwięcej jednak było uczestników reprezentujących Rosję – aż 101. Pozostali pretendenci do nagrody głównej to reprezentanci Abchazji, Azerbejdżanu, Armenii, Białorusi, Bułgarii, Niemiec, Gruzji, Izraela, Włoch, Kazachstanu, Kirgizji, Mołdawii, Nigerii, USA, Uzbekistanu i Ukrainy. Polski również.

17

W skład jury, zgodnie z tradycją, wchodzą popularni artyści oraz ludzie profesjonalnie związani z show-businessem. 22 kwietnia przesłuchano wszystkich artystów (przesłuchania trwały 10 godzin). Wieczorem ogłoszono nazwiska tych, którzy przeszli do kolejnego etapu. Drugi etap – 23 kwietnia – zakończył się wyłonieniem finalistów, którzy wystąpili w Jurmali. W tym roku po raz pierwszy przesłuchania odbyły się także w Pekinie. Miało to miejsce 18-21 maja. Pozostałe przesłuchania: 14 kwietnia w Helsinkach i 17 kwietnia w Rydze (gdzie przesłuchiwano kandydatów z Łotwy, Indonezji, Polski, Francji, Finlandii, Litwy i Izraela).

Wkrótce po wszystkich przesłuchaniach ogłoszona została lista finalistów. Wśród nich znalazła się także Polka – Sara Chimiel.


28 lipca w Jurmali miało miejsce uroczyste otwarcie VIII Międzynarodowego Konkursu Młodych Wykonawców muzyki popularnej „Novaya Volna 2009”. Z tej okazji Prezydent Rosji Dmitrij Miedwiediew wystosował specjalny telegram z życzeniami samych sukcesów. Uroczystego otwarcia dokonał Prezydent Łotwy Valdis Zatlers, ambasador Rosji na Łotwie Aleksandr Veshnyakov, mer Jurmały Rajmond Munkievic oraz inni oficjele. Podczas otwarcia wystąpiła Pugaczowa, Krutoj, Pauls, Kobzon, Leontiew, Leszczenko, Kirkorow, Bilan, Alsu, Orbakajte, Allegrowa, Timati, Anggun, Dolina, Dubcowa, Gagarina, „Diskoteka Awaria”, „Srebro”, oraz… „Roxette”.

(Siedzę teraz i zbieram szczękę z klawiatury…)


Otwarcie festiwalu – Ałła Pugaczowa

Ałła Pugaczowa – tym razem na żywo, czyli cała prawda

Oto zwycięzcy „Novoj volny 2008” – Duet „Georgia”


W dużym skrócie, rozkład jazdy festiwalu wyglądał następująco:

28-07-2009

Konferencja prasowa, otwarcie festiwalu, występy najważniejszych i największych rosyjskich artystów (+Roxette), na zakończenie – VIP Party.

29-07-2009

1 dzień konkursu (Przebój światowy), po koncercie – impreza.

30-07-2009

Koncert członków jury, 2 dzień konkursu (Przebój swojego kraju), After party i VIP After party.

31-07-2009

Mecz piłki nożnej pomiędzy uczestnikami i członkami jury, autorski wieczór Jurija Antonowa. Potem after party w rytmie r’n’b.

01-08-2009

3 dzień konkursu – uczestnicy wykonują utwory napisane specjalnie na konkurs. Wieczorem dyskoteka.

02-08-2009

Konferencja prasowa poświęcona zamknięciu festiwalu, wieczorem koncert galowy i… after party.


Oto wyniki konkursu:

Miejsce pierwsze zajęło dwóch uczestników:

Sondoro Sandhy (Indonezja) – 50 000 Euro

i Dzhamala (Ukraina) – 50 000 Euro

Drugie miejsce: Antonello Carozza (Włochy) – 30 000 Euro

Miejsce trzecie: Mark Jusim (Rosja) – 20 000 Euro

Nagroda publiczności: Aisha (Łotwa)

Nagroda telewizji „Muz-TV”: „2 NORMAL” (Rosja)

I na koniec tylko dodam, że po prostu mam „cofkę” jak widzę playback w Rosji… To jest obrzydliwe. Poniżej przykład zakochanego w sobie Dimy Bilana…

Za to niskie pokłony dla wszystkich uczestników, którzy pokazali klasę. Na żywo.

========

SZCZEGÓŁOWYCH INFORMACJI SZUKAJ NA www.newwavestars.com

========

2 Komentarze

  1. […] NOVAYA VOLNA 2009 / NEW WAVE 2009 […]

  2. […] “NEW WAVE” Sara Chmiel to druga w historii reprezentantka Polski na konkursie „New Wave” w Jurmali (Łotwa). W 2008 roku do konkursu dostała się Marina Łuczenko, która zyskała […]


Comments RSS TrackBack Identifier URI

Skomentuj

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie z Twittera

Komentujesz korzystając z konta Twitter. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj /  Zmień )

Połączenie z %s