ZOLOTOY GRAMMOFON

ZŁOTY GRAMOFON to rosyjska nagroda muzyczna, przyznawana od 1996 roku podczas corocznej gali odbywającej się w Pałacu na Kremlu.

W grudniu 1995 roku na antenie Russkoe Radio pojawił się program „Zolotoy grammofon”, który początkowo był jedynie listą przebojów tego radia, gdzie zestawiano dziesięć najlepszych utworów tygodnia. Były to utwory najczęściej zamawiane przez słuchaczy. Na podstawie zebranych głosów klasyfikowano przeboje w rankingu.


Od sierpnia 2003 roku pretendentów do tej prestiżowej nagrody, mogą wybierać nie tylko słuchacze Rosyjskiego Radia z Rosji i krajów WNP, ale także widzowie Kanału 1 rosyjskiej telewizji.

Najlepsze utwory roku wybiera się przy pomocy ogólnonarodowego głosowania. Jego wyniki ogłaszane są co tydzień w radiu i telewizji. Zgodnie z zasadami, do najpopularniejszej dziesiątki listy przebojów zalicza się te utwory, które znajdowały się na liście przynajmniej 5 tygodni.


Nazwiska laureatów i miejsca, które zajęli, ogłasza się na ceremonii, która ma miejsce w na Kremlu w Moskwie i w Pałacu Zimowym w Sankt-Petersburgu. Każdy zwycięzca otrzymuje statuetkę symbolizującą gramofon, którą robi się na specjalne zamówienie ze złota i srebra oraz szkła optycznego z grawerem. Nagrody wręczają przedstawiciele różnych profesji.


Uważa się, że Zolotoy Grammofon nie jest nagrodą dla kompozytora ani autora słów. Jest to nagroda za konkretny utwór, który wykonał konkretny artysta. Często zdarza się tak, że remix lub cover jakiegoś starego utworu ponownie zyskuje popularność i otrzymuje nagrodę.

Laureatam byli m.in.: Sofia Rotaru, Alla Pugaczowa, Dmitrij Malikov, Filip Kirkorov, Nikolaj Baskov, Anita Coj, zespoły: Neschastlivyj Sluchaj, Splin, Bi-2, Chajf, VIA Gra, Lube i inni…

Galerię tegorocznego konkursu możecie obejrzeć pod adresem:

FACEBOOK – Strona MUZYKA ROSYJSKA


Laureatów możecie już teraz poznać na www.rusradio.ru, ale możecie także poczekać do stycznia, aż YouTube zostanie zalany tegorocznymi występami, i zajrzeć na niniejszą stronę, gdzie to wszystko i tu się pojawi. :-)


1 komentarz

  1. […] GRAMMOFON – LAUREACI 2009 „Zolotoy Grammofon” to nagroda, którą z uwagi na jej rozmach i zasięg, niektórzy Rosjanie […]


Comments RSS TrackBack Identifier URI

Skomentuj

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie z Twittera

Komentujesz korzystając z konta Twitter. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj /  Zmień )

Połączenie z %s