ELITA ROSYJSKIEGO ROMANSU W POLSCE

Julia Ziganszina i Aleksander Ławrentiew pochodzą z Kazania. Zaliczają się do elity rosyjskiego romansu. Na ich najnowszej płycie znalazły się stare rosyjskie pieśni wojenne w wykonaniu akustycznym. Czterokrotnie gościli na koncertach w Polsce (w latach 2005-2009) zbierając liczną publiczność. Ponadto w 2008 roku wystąpili na Festiwalu Piosenki Rosyjskiej w Zielonej Górze. Rok 2010 rozpoczęli od trasy koncertowej, na którą w ich imieniu serdecznie zapraszam.

W programie koncertu znajdują się interpretacje ludowych pieśni rosyjskich oraz najbardziej znane romanse rosyjskie, m.in. Podmoskownye wieczera, Oczi cziornye, a także – co chyba najciekawsze – wyjątkowe interpretacje starych rosyjskich piosenek wojennych, takich jak np. Tiomnaja noc, Katiusza, Dawaj zakurim i wiele innych.

Za początek swojej kariery Julia Ziganszina uważa rok 1998, kiedy została laureatką Międzynarodowego konkursu „Romasiada” w Moskwie. W 2000 roku wraz z mężem Alesiejem Gomazkowym, który jest producentem i organizatorem koncertów Julii, otworzyli w Kazaniu salon „Kazanskij romans”, w którym na wzór XIX wiecznych salonów odbywają się koncerty. Występują tam miejscowi artyści. Artystka ma jasno sprecyzowane zdanie na temat show-biznesu: „Rozdzieliłabym show-business i sztukę. Niestety wielu ludziom wciąż się wydaje, że wszystko to, co pokazuje telewizja – jest dobre. A tak naprawdę, show-biznes nie oferuje sztuki. Jego celem nie jest to, żeby zebrać ludzi, ale pieniądze. Na szczęście każdy ma możliwość wyboru. W Kazaniu odbywa się wiele interesujących koncertów utalentowanych ludzi. Szkoda tylko, że nikt nie zobaczy i nie usłyszy ich w telewizji…”

Julia Ziganszina wystąpi:

30.01 Łódź – Klub Mandala
31.01. Bydgoszcz – Filharmonia Pomorska
01.02. Warszawa – Teatr Roma
02.02. Białystok – Filharmonia Podlaska
04.02. Zielona Góra – Amfiteatr
06.02. Berlin (Niemcy)
07.02. Lębork – Dom Kultury
08.02. Słupsk – Filharmonia Pomorska

Romans to poetycko-muzyczna liryka. Tak definicja określa muzykę,  której początki sięgają XVIII wieku. Wtedy to pod wpływem muzyki włoskiej i francuskiej ale również ludowej rosyjskiej i cygańskiej powstały pierwsze romanse.

XIX wiek to rozkwit poezji i  muzyki romantycznej – dla Puszkina, Tołstoja, Lermontowa muzyka stała się ściśle związana z twórczością literacką. Był to złoty wiek kultury – w Rosji powstało mnóstwo salonów gdzie spotykano się i śpiewano romanse.

Więcej o artystce na:

http://prompter.narod.ru/artists/ziganshina/press.htm

www.myspace.com/ziganshina

www.rosyjskiecd.pl

2 Komentarze

  1. Byłam na koncercie w Warszawie – przepiękny :)


Comments RSS TrackBack Identifier URI

Skomentuj

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie z Twittera

Komentujesz korzystając z konta Twitter. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj /  Zmień )

Połączenie z %s