ARIA – HEAVY METAL PO ROSYJSKU

Aria jest jedną z najstarszych i najbardziej znanych zespołów heavy-metalowych w Rosji. Powstała jeszcze w czasach ZSRR i mimo upływu lat i licznych zmian składu, wciąż święci wielkie sukcesy za naszą wschodnią granicą.

Początki Arii sięgają jeszcze 1984 roku, jednak za oficjalną datę powstania zespołu przyjęto 31 października 1985, kiedy to zespół zakończył nagrywanie swojego pierwszego albumu „Manija wieliczija”. Pierwsze koncerty Arii odbyły się na początku 1986 roku – wtedy też ustabilizował się skład zespołu: Walerij Kipiełow na wokalu, Władimir Hołstinin i Aleksander Bolszakow na gitarach, Alik Granowskij na basie, Kirył Pokrowskij na klawiszach i Igor Mołczanow na perkusji. Skład ten nagrał drugi album Arii „S kiem ty?”.

Ewa Morzyk


Pod koniec 1986 r. w wyniku konfliktu z managerem z zespołu odchodzą Granowskij, Bolszakow, Pokrowskij i Mołczanow. W ich miejsce przyjęto gitarzystę Siergieja Mawrina, basistę Witalija Dubinina i perkusistę Maksima Udałowa (zmienionego w 1998 r. przez Aleksandra Maniakina). Rozpoczęło to trwającą do 1994r. „złotą epokę” działalności zespołu.W czasie trwania „złotej epoki” Aria nagrywa trzy „klasyczne” płyty:. „Gieroj asfalta” w 1987r, „Igra s ogniom” w 1989 r. i „Krow za krow” w 1991 r. Muzyka grupy staje się bardziej agresywna i dynamiczna w porównaniu do dwóch pierwszych albumów. W tym czasie zespół bardzo dużo koncertuje, występując nie tylko w Związku Radzieckim, ale także na terenie NRD. W 1987 r. Aria zostaje zaproszona również do Londynu, jednak muzycy nie otrzymują zgody na taki wyjazd.
Na początku lat 90. popularność Arii zaczyna się łamać – gigantyczny kryzys ekonomiczny po upadku ZSRR nie sprzyja rozwojowi muzyki. W latach ’92 – ’94 zespół grający niegdyś koncerty codziennie pojawia się na zaledwie kilku występach rocznie.

W trakcie nagrywania szóstego albumu, z zespołu odchodzą Mawrin i Kipiełow, którego wokal był znakiem rozpoznawczym Arii. Mawrina zastępuje Siergiej Tierentiew, jednak Kipiełow po negocjacjach z wytwórnią płytową ostatecznie pozostaje w zespole.

Mimo, że wydany w 1994 r. album „Nocz korocze dnia” powstawał w bólu, okazał się wielkim sukcesem – zespół powraca na heavymetalowy szczyt. W 1995 r. świętując odniesiony sukces i dziesięciolecie działalności, Aria nagrywa album koncertowy i VHS „Sdiełano w Rossii”. Kolejne lata upływają pod znakiem koncertów i nagrywania kolejnych albumów – wydanego w 1998 r., nieco bardziej progresywnego „Generatora zła” i w 2000 r. „Himery”, będącej powrotem do klasycznego heavymetalowego grania.

W 2002 roku zespół ostatecznie opuszcza Walerij Kipiełow, zabierając ze sobą również Tierentiewa i Maniakina. Na ich miejsce przyjęto Artura Bierkuta (wokal) i Siergieja Popowa (gitara), do zespołu wraca również po 14 latach przerwy Maksim Udałow.

W 2003r. wychodzi drugi w karierze zespołu album koncertowy i DVD „W poiskah nowoj żertwy” będące ostatnim wydawnictwem Arii w starym składzie.


Po rozpadzie zespołu powstają wątpliwości, czy „nowa Aria” da radę się utrzymać, jednak znikają one po wydaniu w 2003 r. dobrze przyjętego „Kreszczenia ogniom”. Idąc za ciosem, zespół wydaje w 2004 r. DVD z koncertu promującego najnowszą płytę – „Żywoj ogoń”.

W 2006 r. ukazuje się ostatni jak do tej pory studyjny album „Armageddon”.

Po jego wydaniu zespół skupia się na działalności koncertowej – ciszę wydawniczą przerywają dwa DVD – „Pljaskaja ada” podsumowująca trasę promującą „Armageddon” oraz „Gieroj asfalta: XX let” będący zapisem jubileuszowego koncertu z okazji dwudziestolecia wydania płyty „Giroj asfalta”, z udziałem Walerija Kipełowa i Siergieja Mawrina. W 2008r. wydane zostało również DVD „Wsje klipy” prezentujące wszystkie dotychczasowe teledyski zespołu.

W 2009 r., po 3 latach studyjnego milczenia, Aria wdaje singiel „Pole bitwy” zawierający jedną premierową kompozycję, gitarową aranżację utworu z opery „Kniaź Igor” oraz 10-minutowy zlepek starszych utworów zagranych podczas koncertu z okazji 20-lecia zespołu. Zgodnie ze słowami Witalija Dubinina singiel ten nie jest zapowiedzią kolejnej płyty, jednak nowego wydawnictwa można się spodziewać jeszcze w 2010 roku.

Ewa Morzyk

Więcej informacji o zespole ARIA:

OFICJALNY FANKLUB ARII „CHIMERA”

Polski fanklub Arii „Chimera” otrzymał od zespołu prawo do dodania przymiotnika „oficjalny” w nazwie. Jest to decyzja precedensowa, gdyż nawet działający od wielu lat moskiewski fanklub nie posiada takiego przywileju.

http://www.aria.ru – oficjalna strona zespołu

http://arija.pl – oficjalna strona fanklubu
http://wiki.arija.pl – AriaWiki
http://forum.arija.pl – forum oficjalnego fanklubu „Chimera”
http://badanie.arija.pl – badanie ma na celu oszacowanie niektórych parametrów planowanego koncertu Arii w Polsce, np. cen biletów


2 Komentarze

  1. Niezłe granie , coś a la iron Maiden po rosyjsku…

  2. Nadal smierdzi ruskimi.. ale przynjamniej sa gitary.. dobry kierunek.. a wodka ze mna i tak cie nie ominie :)


Comments RSS TrackBack Identifier URI

Skomentuj

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie z Twittera

Komentujesz korzystając z konta Twitter. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj /  Zmień )

Połączenie z %s