BIERIOZKA W KWIETNIU PODBIJE POLSKĘ

Bieriozka (Beriozka) to światowej sławy Państwowy Akademicki Zespół Choreograficzny Pieśni i Tańca im. Nadieżdy Nadieżdinowej. Fenomen artystyczny baletu polega na tańcu w korowodzie, ze skomplikowanym układem choreograficznym, który w połączeniu z przepięknymi strojami staroruskiej kultury sprawia wrażenie, że artyści nie tańczą, lecz płyną po scenie. Bieriozka to absolutna harmonia muzyki i tańca, podkreślona nieprzeciętną urodą i talentem artystek.

Bieriozka w kwietniu 2010 roku wystąpi w osiemnastu miastach w Polsce! TRASA KONCERTOWA


Zespół tworzy ok. 60 zawodowych artystek, które występowały na największych scenach teatralnych i koncertowych świata, prezentując wspaniałą choreografię, wyrażającą bogactwo i prawdziwy charakter rosyjskiej kultury.


Znany na całym świecie Rosyjski Zespół Choreograficzny Bieriozka został założony przez wybitną baletmistrzynię Nadieżdę Nadieżdiną. Urodziła się ona 21 maja 1908 roku w Wilnie. Całe swoje życie namiętnie kochała twórczość ludową. Już w dzieciństwie Nadieżda nie mogła się napatrzeć na rosyjskie tańce i korowody. W 1918 roku zdaje do II Piotrogradzkiej Państwowej Szkoły Baletowej, którą kończy w 1924 roku. Niegasnące marzenie o tym, żeby poświęcić się sztuce tańca rosyjskiego, nie opuszczało Nadieżdinej. W latach 1925-1934 była solistką baletu Teatru Bolszoj ZSRR. Jej marzenie spełniło się w momencie, gdy wystąpiła w roli baletmistrzyni. Od drugiej połowy lat 30. Nadieżdina zaczęła sama przygotowywać widowiska. W 1941 roku zostaje baletmistrzynią zespołów Syberyjskiego Okręgu Wojskowego i Frontu Karelskiego. W latach 1943-1948 Nadieżdina łączyła obowiązki baletmistrzyni Rosyjskiego Chóru Ludowego Filharmonii Kalinińskiej z pracą w Mosestradzie, gdzie przygotowała szereg widowisk. W 1945 roku w programie teatru Ermitaż Nadieżdina przygotowuje kompozycje choreograficzne dla tancerzy estradowych T. Leman i T. Gumburg – „Zwycięska Moskwa”, „Taniec z kastanietami”, a także masowy numer „Kreolki” z solistką O. Wsiewołodzką.


Wiosną 1948 roku mieszkańcy Moskwy po raz pierwszy zobaczyli na scenie teatru Ermitaż rosyjski korowód dziewczęcy do pieśni „W pole bieriozka stojała…”. Pierwszymi wykonawczyniami tańca „Bieriozka” były młode kołchoźnice obwodu kalinińskiego. Trudno było wtedy czymkolwiek zadziwić moskiewskich widzów – czego jak czego, ale rosyjskich tańców naoglądali się oni mnóstwo i to w wykonaniu zarówno profesjonalnych, jak i amatorskich grup. Niemniej jednak korowód „Bieriozka” przyjęto jak jakieś dziwo, jak nowe słowo w wizerunku scenicznym rosyjskiego tańca. Jego sukces zadecydował o stworzeniu w tym samym roku zespołu tanecznego. Wkrótce tak lubiany przez wszystkich korowód wykonali na scenie profesjonalni artyści. W ten oto sposób powstał zespół choreograficzny Bieriozka, którego kierownikiem artystycznym i baletmistrzynią została Nadieżda Nadieżdina.

Będąc doskonałym znawcą rosyjskiej choreografii ludowej, ta wielka kobieta stworzyła wiele tańców przepełnionych poezją i szlachetnością. Swoje tańce sceniczne Nadieżdina przygotowywała tak, jak bajarz komponuje swoją baśń, pieśń historyczną czy bylinę. Jedynie prawdziwa czarodziejka mogła dojrzeć w białopiennych brzozach, polnych kwiatach, migoczących śnieżynkach czy w łabędzicach czyste i płochliwe wizerunki dziewczęce. Już od ponad pół wieku oczarowują widzów swoim „płynnym” krokiem i cudownymi wzorami legendarne korowody „Bieriozka” (Brzózka), „Sudaruszka” (Gołąbeczka), „Cepoczka” (Łańcuszek), „Lebieduszka” (Łabędzica), „Siewiernoje sijanie” (Zorza polarna), w których ożywa rosyjska przyroda, dźwięczy tkliwa pieśń i błyszczy rosyjska dusza.

Bieriozka rozsławiła Nadieżdiną na całym świecie, a w 1950 roku władze rosyjskie wyróżniły zespół Nagrodą Państwową ZSRR. Działalność artystyczną Nadieżdy Nadieżdinej z zachwytem oklaskiwano na wszystkich kontynentach. W latach zimnej wojny prasa zagraniczna pisała o wystąpieniach zespołu jak o „płomiennej sensacji” i udowadniała, że artyzm Bieriozki „budzi dobre uczucia i wiarę w braterstwo między ludźmi”. Światowa Rada Zwolenników Pokoju już w 1959 roku wręczył Bieriozce Złoty Medal Pokoju.

W 1966 roku kierowniczka zespołu otrzymuje najwyższą w tych czasach nagrodę Związku Radzieckiego – miano Narodowej Artystki ZSRR. Nadieżdina ponad 30 lat, do końca swojego życia, z entuzjazmem kierowała swoim „dzieckiem”, a po jej śmierci w 2000 roku zespół choreograficzny Bieriozka nazwano jej imieniem. Po dzień dzisiejszy spuścizny artystycznej założycielki zespołu strzeże i pomyślnie ją rozwija jej ulubiona wychowanka i wybitna solista Bieriozki lat 50.-70., narodowa artystka ZSRR i Ukrainy, profesor Mira Kolcowa. Jej przedstawienia to: korowody „Raduga” (Tęcza), utwór taneczny „Razdolnaja” (Wolna), scena ludowa „Pietruszka”, przedstawienie taneczno-zabawowe „Moskowskij dwor” (Moskiewskie podwórze). Są one nowym wcieleniem stylu Nadieżdinej.

Bieriozka zawładnęła światem. Najpiękniejsi tancerze planety podbili pięć kontynentów.


PO WIĘCEJ INFORMACJI ZAPRASZAM DO ŹRÓDŁA:

www.bieriozka.pl

Organizatorem koncertu jest Europejska Agencja Reklamowa

2 Komentarze

  1. Więcej nowości! Tego czym naprawde zyje współczesna rosyjska muzyka

    AŁŁA DO LAMUSA!

    • Mimo wszystko trochę zadania domowego mamy, my – Polacy, do odrobienia :) Ale zapraszam na stronę na Facebook’u – tam każdy wrzuca to, co mu w duszy gra, i Ciebie też do tego namawiam.

      A na Bieriozce byłem we Wrocławiu. Nie mogłem oderwać wzroku!


Comments RSS TrackBack Identifier URI

Skomentuj

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie z Twittera

Komentujesz korzystając z konta Twitter. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj /  Zmień )

Połączenie z %s