BURANOVSKIE BABUSHKI ŚPIEWAJĄ BEATLESÓW

W rosyjskich eliminacjach do konkursu „Eurowizja-2010”, zespół o nazwie „Buranovskie babushki” wywołał prawdziwą sensację. Członkinie zespołu z Udmurcji wyszły na scenę w narodowych strojach i zaśpiewały jedną z pieśni ludowych w języku udmurckim! Zespół dostrzeżono już w 2009 roku, kiedy mieszkanki wsi Buranowo zaczęto zapraszać na różnego rodzaju wydarzenia w rodzimej republice. Babuszki w „kapciuchach” wykonują utwory Wiktora Coja, Szewczuka, Zemfiry, Queen i Beatlesów w języku udmurckim.

Jak napisała jedna z rosyjskich gazet („Novye izvestija”): W rosyjskim folklorze następuje zmiana tradycji. Właściwie w tym samym czasie kilka zespołów narodowych z różnych regionów kraju, włączyło w swój repertuar utwory kultowych zespołów rockowych. Staruszki w narodowych strojach wychodzą na scenę wiejskich klubów, aby wykonać utwory, które kiedyś brzmiały w moskiewskich parkach, ulicach. I pomimo tego, że miejscowe „gwiazdy” są już dawno po siedemdziesiątce, na ich koncertach aktywnie stawia się cała rzesza młodzieży.

Rosyjską muzyką rock, zespół ze wsi Buranowo, zainteresował się po tym, jak jego prowadząca Praskov’ja Fedorova usłyszała utwory Wiktora Coja w rosyjskim radio. Zauważyła, że twórczość wokalisty jest bardzo podobna do folkloru udmurckiego – ta sama rytmika, te sam charakter. W zimowe wieczory tłumaczyła w swoim domu teksty na udmurcki. Dziś, dzięki niej, utwory Coja istnieją w dwóch wariantach językowych – rosyjskim i udmurckim.

Takie zespoły jak „Buranovskie Babushki” znalazły się także w innych regionach Rosji. Wszystkie zespoły tego typu kultywują swoje regionalne tradycje, a ich członkinie stają się artystkami dopiero wówczas, gdy jadą występować do innego regionu. Tak więc przed rosyjskimi odbiorcami jest jeszcze nie jedna szansa, aby w przyszłości zobaczyć podobne zjawiska na rosyjskiej scenie muzycznej.

Pamiętam, jak oglądając rosyjskie eliminacje do Eurowizji, realizatorzy transmisji pokazywali częściej niż w pozostałych przypadkach reakcję jury i publiczności. Organizatorzy i widzowie byli zaskoczeni prostotą i szczerością babushek. Rzeczywiście ich występ był tak nietypowy, zupełnie nie przystający do pewnych utartych eurowizyjnych schematów, że trudno ich nie zapamiętać. Myślę, że gdyby wygrały bilet do Oslo, to Rosja miałaby duże szanse na kolejny finał w Moskwie.


Członkinie zespołu przyznają, że nie czują się dobrze w dużym mieście, jakim jest Moskwa.

Uczestnictwo w Eurowizji to wyprawa na wielką scenę. Wszystkie Panie są zachwycone i spragnione nowych wyzwań. Przywitano i żegnano nas owacjami, a to jest najlepsza dla nas ocena. Bardzo nam się podoba przebywanie wśród młodzieży” – mówi Ksenia Rubcowa, dyrektor Domu Ludmiły Zykinoj.

Na co dzień Panie zajmują się wychowywaniem wnuków, pracują na roli, dbają o dom i cerkiew…

Z zespołem „Vajnah” i Ministrem Kultury – Czeczenia


Udało mi się nawiązać kontakt z Panią Natalią Mironową, która jest zastępcą dyrektora Domu Ludmiły Zykinoj, przy którym działa zespół. Dzięki jej szybkim i szczegółowym odpowiedziom, przekazuję, co zespół robi w chwili obecnej:

12 marca Buranovskie babushki przyjechały do Moskwy na jubileusz Nadieżdy Babkiny (która nota bene jest ich wierną fanką), gdzie wystąpiły podczas jej koncertu, wykonując utwór „Valenki”, oczywiście po udmurcku.

Obecnie przebywają w swojej wsi Buranowo (którą znaleźć można jedynie na bardzo szczegółowej i dokładnej mapie). Przygotowują utwory na nową płytę. W najbliższym czasie fani zespołu mogą zobaczyć je na koncertach w Moskwie podczas obchodów 65. rocznicy Wielkiej Wojny Ojczyźnianej. Będą także występowały na festiwalu „Sozvezdie Rossii” w Paryżu 12 czerwca, i na koncercie poświęconym Pamięci Ludmiły Zykinoj 16 czerwca w Moskwie.


Jak pisze Pani Natalia Mironowa: „Członkinie zespołu mają się dobrze. Są pełne sił, wesołe, gotowe do zdobywania nowych artystycznych horyzontów. Serdecznie pozdrawiają wszystkich swoich fanów!!!!” [Передают всем своим поклонникам большой привет!!!!]

AKTUALIZACJA:

EUROWIZJA 2012: ROSJA WYBRAŁA NAJLEPIEJ JAK MOGŁA – BURANOVSKIE BABUSHKI!

Oficjalna strona zespołu:

www.buranovskiebabushki.ru

Kilka utworów dostępnych pod tym adresem:

http://www.realmusic.ru/babushka/

Więcej na YouTube.

Reklamy

2 Komentarze

 1. […] BURANOVSKIE BABUSHKI ŚPIEWAJĄ BEATLESÓW Spodobał Ci się tekst? Poleć znajomym: […]


Comments RSS TrackBack Identifier URI

Skomentuj

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Google+

Komentujesz korzystając z konta Google+. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie z Twittera

Komentujesz korzystając z konta Twitter. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj /  Zmień )

Połączenie z %s

 • PARTNERZY:

 • Gazeta rosyjska
 • Kwiecień 2010
  Pon W Śr Czw Pt S N
  « Mar   Maj »
   1234
  567891011
  12131415161718
  19202122232425
  2627282930