NOVAYA VOLNA 2010 – DROGA DO FINAŁU

Jak podają organizatorzy na oficjalnej stronie festiwalu „New Wave 2010”, w tym roku padł kolejny rekord, jeżeli chodzi o ilość zgłoszeń konkursowych. Podobno nadesłano ich ponad 12.000 z 31 krajów! Aby przesłuchać wszystkich chętnych do wystąpienia w konkursie, zorganizowano szereg castingów w kilku krajach. W tym roku były to: Rosja, Armenia, Bułgaria, Białoruś, Chiny, Łotwa, Ukraina i Finlandia. Droga no finału jest dość długa: po pierwsze trzeba wysłać zgłoszenie i/lub stawić się na jednym z castingów. Potem należy czekać na zaproszenie jury do Moskwy (w tym roku otrzymało je ponad 125 osób), gdzie odbywa się dwudniowy i dwuetapowy półfinał. Dopiero po przejściu tych etapów można się cieszyć finałem i wyjść na scenę w Jurmali, by spróbować oczarować tamtejszą, dość drętwą, publiczność.

1 kwietnia 2010 r w klubie GODVIL w Rydze, odbyły się europejskie eliminacje do festiwalu „Novaya Volna” – międzynarodowego konkursu młodych wykonawców muzyki popularnej. Jury przesłuchało 41 uczestników nie tylko z Europy – była także przedstawicielka USA (która przebrana za Rihannę zaśpiewała Lady Gagę). Do Rygi dotarła także reprezentacja z Polski: Magdalena Kucharska, Małgorzata Główka oraz Sebastian Plewiński. Do półfinału w Moskwie zakwalifikowali się Magdalena i Sebastian.


W tym roku miałem okazję z bliska obserwować jak wyglądają eliminacje na tym etapie konkursu. Muszę przyznać, że poziom był dość wysoki, ale nie obeszło się bez jawnych pomyłek. Większość uczestników była jednak dobrze przygotowana, widać, że każdy ma dobre obycie sceniczne. Podczas ogłaszania werdyktu, główny reżyser festiwalu Aleksandr Rewzin powiedział, że te osoby, które nie przechodzą do kolejnego etapu z pewnością zasługują na wiele uwagi (bo rzeczywiście kilka świetnie wokalnie osób nie przeszło dalej), ale po prostu nie wpisują się w formułę festiwalu. Nie zabrakło ciepłych słów uznania dla wszystkich wykonawców, którzy włożyli niemało wysiłku, aby profesjonalnie przygotować się do festiwalu, stawić się o określonym czasie w określonym miejscu na castingu. ZDJĘCIA Z ELIMINACJI: MUZYKA ROSYJSKA – FACEBOOK


W dniach 14-15 kwietnia w moskiewskiej sali koncertowej „Borodino Holl” odbył się półfinał festiwalu. Do Moskwy przyjechały osoby, które zakwalifikowały się na podstawie zgłoszeń dostarczonych drogą elektroniczną, albo występów podczas castingów. Swoje kraje reprezentowali przedstawiciele Azerbejdżanu, Armenii, Anglii, Białorusi, Brazylii, Niemiec, Gruzji, Izraela, Kazachstanu, Kirgistanu, Łotwy, Mołdawii, Nigerii, Portugalii, Rosji, Rumunii, USA, Tadżykistanu, Uzbekistanu i Ukrainy. W sumie 125 podmiotów, a wśród nich m.in. Sasha Song (wcześniej Son) – ubiegłoroczny reprezentant Litwy na konkursie Eurowizji, oraz zespół „Los Devchatos”, które w tym roku brały udział w rosyjskich eliminacjach do tego samego konkursu.

Kilkoro uczestników z przesłuchań w Rydze, miało dosłać materiały uzupełniające.


Niektórych finalistów udało się wyłonić już podczas pierwszego dnia przesłuchań. Niektórzy pretendenci otrzymali specjalne zadania, na podstawie których jury podejmowało decyzję dotyczącą uczestnictwa danej osoby/zespołu w finale. Pierwszego dnia przesłuchano 125 wykonawców, spośród nich tylko i aż 51 mogło wystąpić w drugim dniu przesłuchań. Ostatecznie w finale znalazło się 18 podmiotów artystycznych, którzy wystąpią w finale „New Wave 2010” w Jurmali, pod Rygą. Odbędzie się on w dniach 27.07 – 01.08.2010.

Oto oni:

 1. Azerbejdżan – zespół „Milk and Kisses”
 2. Armenia – Shahgel’djan Sona
 3. Białoruś – zespół „Litesound”
 4. Bułgaria – Niki Monolov
 5. Brazylia – Gabriella
 6. Izrael – Hila Ben David
 7. Chiny – Wu Qung
 8. Kazachstan – Tuntekov Kajrat
 9. Łotwa – zespół „PeR”, zespół „Lady’s Sweet”
 10. Rosja – Music Hayk, zespół „Murakami”, Sesarev Jegor
 11. Ukraina – Berezovskij Ivan, zespół „Pojuschie trusy”, Shirko Tatiana
 12. Finlandia – Stacy
 13. Estonia – Uku Suviste

Niestety w tym roku nie będziemy mieli swojego przedstawiciela. Dotychczas wystąpić na deskach amfiteatru w Jurmali udało się Marinie Łuczenko oraz Sarze Chmiel.

Polecam także:

MARINA ŁUCZENKO

NOVAYA VOLNA 2008 / NEW WAVE 2008

NOVAYA VOLNA 2009 / NEW WAVE 2009

SARA CHMIEL NA FESTIWALU “NEW WAVE”

Dodaj komentarz

Brak komentarzy.

Comments RSS TrackBack Identifier URI

Skomentuj

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie z Twittera

Komentujesz korzystając z konta Twitter. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj /  Zmień )

Połączenie z %s