EUROWIZJA 2010: UKRAINA – ALYOSHA

Kraje Europy wschodniej zawsze miały silną reprezentację na Eurowizji. Pomimo tego, że głosowania – co często podkreśla Artur Orzech – nie są sprawiedliwe, a inspirowane sympatiami geograficznymi, to propozycje Rosji, Ukrainy, Białorusi, znakomicie wpisują się w kiczowatą formułę konkursu. Zapewne większość z nas pamięta Rusłanę, która zwyciężyła w Stambule w 2004 roku z utworem „Wild Dances”, dzięki czemu rok później konkurs odbył się w Kijowie. Może zapadł Wam w pamięci także Andrej Daniłko, który jako Verka Sierduchka w 2007 roku zajął drugie miejsce z utworem „Dancing Lasha Tumbai”, oraz Ani Lorak, która w 2008 roku również zajęła drugie miejsce.

W tym roku ukraińskie preselekcje, które odbyły się w atmosferze skandalu, wyłoniły Alyoshę – kolejną poważną kandydatkę do zwycięstwa. Z dobrym warsztatem, także wokalnym… ;-)


Naprawdę nazywa się Olena Kuczer i urodziła się 14 maja 1986 roku w Zaporożu. Swoje pierwsze artystyczne kroki stawiała w szkolnym chórze, oraz szkoliła się w miejscowym studiu piosenki. Następnie ukończyła kierunek wokalno-estradowy na Kijowskim Narodowym Uniwersystecie Kultury i Sztuki Pięknej. Posiada mocny czterooktawowy głos, oraz na swoim koncie płytę wydaną w USA w języku angielskim. Obecnie pracuje nad kolejną.

Do jej największych dotychczasowych sukcesów można zaliczyć zwycięstwo w konkursie „Jałta 2006”, pierwsze miejsce na Międzynarodowym Festiwalu „Pesni morya 2008” w Sewastopolu. W 2009 roku podpisała kontrakt z wytwórnią „Catapult music”. Od tego też momentu wszystkie swoje poczynania firmuje pseudonimem „Alyosha”.

Za jej debiut na głębokich wodach show-biznesu uznaje się utwór „Snieg”.

Olena sama pisze teksty i komponuje muzykę – nie tylko dla siebie, ale także dla innych artystów, takich jak np. Nastya Kamenskih, Natalii Mogiliewskoj czy duet Nastii z Potapem.

W ukraińskich eliminacjach wystąpiła z utworem „To Be Free”. Podczas głosowania otrzymała tyle samo punktów co Masha Sobko, i to właśnie jury podjęło decyzję na korzyść Alyoshy. 21 marca 2010 roku wybuchł skandal, kiedy na jaw wyszła informacja, że „To Be Free” to plagiat. Podobno utwór ten powstał w USA w 1977 roku, ale dotychczas nie mógł doczekać się popularności. Istotne także jest to, aby na pół roku przed konkursem nie był nigdzie prezentowany, a od 12 kwietnia 2008 roku był on dostępny do pobrania ze strony Amazon w Niemczech. Oprócz tego pierwsze akordy utworu są łudząco podobne do „Knock Me Out” w wykonaniu Lindy Perry, który stanowił ścieżkę dźwiękową do filmu „Kruk 2: Miasto Aniołów”:

TO BE FREE – ALYOSHA

KNOCK ME OUT – LINDA PERRY

22 marca 2010 oficjalnie odrzucono ten utwór, jako „nie zgodny z regulaminem konkursu”. Trzy dni później Alyosha zaprezentowała nowy utwór, z którym wystąpi w Oslo. Jak sama artystka mówi: „mam nadzieję, że fakt, że powstał w rekordowo krótkim czasie, nie wpłynie w żaden sposób na jego jakość”. No i wydaje się, że nie wpłynął. Utwór ma być pewnego rodzaju apelem do wszystkich ludzi, aby dbać o naszą planetę.

SWEET PEOPLE

Alyosha to dobry produkt. Dobrze wygląda, świetnie śpiewa, ma duże szanse na szeroko rozumianą karierę. Nie tylko na Ukrainie, czego jej niniejszym życzymy.Oficjalna strona Alyoshy:

http://alyosha.kiev.ua/

Dodaj komentarz

Brak komentarzy.

Comments RSS TrackBack Identifier URI

Skomentuj

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie z Twittera

Komentujesz korzystając z konta Twitter. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj /  Zmień )

Połączenie z %s