ESTRADA PRZED STOLIKAMI. LATA 20. XX WIEKU

 

„Estrada przed stolikami” nie była główną, ale wystarczająco dużą areną koncertową, by poświęcano jej dużo uwagi. Mogły z nią konkurować jedynie kina i teatry działające w Moskwie i Piotrogrodzie. Specjalne sale koncertowe, przeznaczone dla wykonawców estradowych, można było policzyć dosłownie na palcach jednej ręki. Nawet w stolicy, w Moskwie, w pierwszej połowie lat 20. nie było ani jednej stale działającej sali koncertowej, która dałaby schronienie estradzie. O występie na scenie letnich teatrów „Ermitaż” i „Akwarium” marzyli wszyscy aktorzy estradowi. Ale ich marzenia przekreślała rzeczywistość – sezon letni był bardzo krótki.


Czasopisma, gazety i słupy ogłoszeniowe zapraszały ludzi na koncerty do restauracji. Właściciele najbardziej ekskluzywnych lokali woleli zapraszać artystów już dobrze znanych szerokiej publiczności, natomiast właściciele restauracji niższych kategorii, zgadzali się na usługi wszystkich artystów, byleby w ich składzie pojawiły się trzy osoby: kupleciarz, cyganka bądź „intymna pieśniarka”, i wykonawca czastuszek.

Krytyka nie raz biła na alarm. „Estrada w knajpie i restauracji służy co najwyżej rozprzestrzenianiu pijaństwa” – podkreślał Janis Gajlis. „Dla każdego artysty estradowego świętem jest, kiedy może wystąpić w klubie, na koncercie, w kinie” – konstatował O. Brik.

Gdy w 1923 roku prezydium „Mossowieta” przyjęło postanowienie „O zakazie występów w pomieszczeniach nie posiadających specjalnego teatralnego charakteru”, biuro pośrednictwa pracowników sztuki zgłosiło swój sprzeciw, ponieważ tysiące artystów estradowych pracowało w tym czasie, w większości, w restauracjach, herbaciarniach, szynkach. I przez pięć lat w tego typu miejscach występowało 82% wszystkich artystów estrady Moskwy.

Sytuacja była wyjątkowo skomplikowana. Pomagając ludziom pracującym na estradzie, którzy dla wystąpień w klubach robotniczych przygotowywali nowy repertuar, trzeba było zająć twarde stanowisko w stosunku do negatywnych wydarzeń. Urzędników partyjnych męczył problem likwidacji „piwiarnianej estrady” – chodziło o zmianę orientacji artystycznej dużej ilości wykonawców. Jeżeli chodzi o repertuar – chciano przekształcić sztukę estradową w taki sposób, aby była ona czytelna dla nowego odbiorcy. Pewne wyjście w rozwiązywaniu tych problemów pojawiło się w pomyśle stworzenia stałego teatru sztuki estradowej, o którym marzyli aktorzy, a o konieczności powstania którego pisali krytycy.

Należy niezwłocznie przystąpić do tworzenia w Moskwie i innych miastach teatrów estradowych, jako centrów kultury estradowej. Teatr estradowy w Moskwie powinien zajmować nadrzędną pozycję, być teatrem centralnym. To tutaj powinno dbać o rozwój repertuaru, tutaj powinny być organizowane studia przygotowujące i podnoszące kwalifikacje artystów estradowych.”

Projekt ten nie wywołał sprzeciwów. Tym bardziej, że do momentu jego pojawienia się w Moskwie już otworzono teatr estradowy – Music-hall. Mimo tego, uważa się, że autorzy tych propozycji, poważnie przejmujący się losami estrady zrozumieli, że problem nie leży tylko w tym, żeby zbudować miejsce, gdzie można byłoby scentralizować estradę, ale w tym, żeby zmienić stosunek do „skompromitowanego” stylu, jakim była liryka muzyczna. Należało udowodnić, że ma on prawo zajmować miejsce w rzędzie sztuk, oddanych na służbę nowemu społeczeństwu. Ważne były opinie samych artystów estrady, ich talent i samodzielność, które mogły być decydującymi argumentami w sporze zwolenników i przeciwników sztuki estradowej.

Reklamy

Dodaj komentarz

Brak komentarzy.

Comments RSS TrackBack Identifier URI

Skomentuj

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Google+

Komentujesz korzystając z konta Google+. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie z Twittera

Komentujesz korzystając z konta Twitter. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj /  Zmień )

Połączenie z %s

 • PARTNERZY:

 • Gazeta rosyjska
 • Czerwiec 2010
  Pon W Śr Czw Pt S N
  « Maj   Lip »
   123456
  78910111213
  14151617181920
  21222324252627
  282930