DIMA BILAN – CZ. 1

Dima Bilan, a właściwie Wiktor Nikołajewicz Bielan, jest rosyjskim piosenkarzem wykonującym głównie muzykę pop. Świat poznał go w 2006 roku, kiedy zajął drugie miejsce w Konkursie Piosenki Eurowizji z piosenką „Never Let You Go”. Jednak nie poprzestał tylko na tym występie i w dwa lata później wziął udział w tym samym Konkursie z piosenką „Belive”, która zagwarantowała mu zwycięstwo.

Jest jedną z gwiazd tegorocznego Festiwalu Piosenki Rosyjskiej w Zielonej Górze. Zapraszam do poznania Dimy. Jego sylwetkę przybliży Wam Agata Urbaniak.

Dima przyszedł na świat 24 grudnia 1981 roku. Gdy skończył zaledwie roku wraz z rodzicami przeniósł się do Nabrzeża Czółna w Tatarstanie, gdzie mieszkała jego babcia. Tam przyszły piosenkarz razem ze swoją siostrą zaczął chodzić do przedszkola, jednak jak sam mówi gdy tylko pojawiała się możliwość zostania w domu, chętnie ją wykorzystywał. Twierdzi również, że nie należał do grzecznych dzieci „Wariacko kochająca mnie babcia z rozczuleniem patrzyła na moje psoty, w ciągu których roznosiłem całe mieszkanie”. I właśnie w tym czasie rodzina zauważyła jego zdolności muzyczne, ponieważ Bilan urządzał dla swoich sąsiadów małe koncerty.

Gdy piosenkarz miał sześć lat jego rodzina przeprowadziła się po raz kolejny. Tym razem zamieszkali w Kabardo-Bałkarii. Gdzie razem z siostrą zaczęli uczęszczać do szkoły, w której brał udział we wszystkich akademiach i przyjęciach, recytując wiersze i śpiewając piosenki. Gdy był w drugiej klasie urządził koncert dla uczniów w szkolnej stołówce. Zaśpiewał wówczas „Piękno dalekie”, po której to dostał swoją pierwszą owację. Jakiś czas później jego szkołę odwiedziła pedagog ze szkoły muzycznej, aby przesłuchać dzieci. Gdy usłyszała „W polu brzoza stała” w wykonaniu Dimy, stwierdziła iż chłopiec powinien uczęszczać do szkoły muzycznej. Jednak jego rodzice nie posłali go do niej od razu.


Gdy Dima był w piątej klasie szkoła muzyczna po raz kolejny zainteresowała się nim i tym razem z pomocą przyszła mu siostra, która przekonała rodziców. Tak Bilan zaczął uczyć się w klasie akordeonu i występować jako solista w chórze dziecięcym.


Z biegiem czasu przyszła gwiazda brała udział w konkursach i festiwalach o coraz większym znaczeniu. Gdy był uczniem dziesiątej klasy po raz pierwszy pojechał do Moskwy, aby wziąć udział w festiwalu „Czunga-Czanga”, poświęconemu twórczości dziecięcej i trzydziestoleciu współpracy Jurija Entina i Dawida Tuchmanowa. Swoją pierwszą wizytę w Moskwie artysta wspomina tak: „Nowe, nieznane wsie, nikogo znajomego, w dodatku było zimno, padał śnieg z deszczem. Cały dzień włóczyłem się i szukałem adresu festiwalu”. W grudniu 1999 roku niespodziewanie przyszło zaproszenie od Ałły, którą poznał w czasie festiwalu, aby po nowym roku spotkać się w Moskwie. Bilan odwiedził stolicę po zakończeniu średniej i muzycznej szkoły, gdy pojechał do szkoły im. Gniesnych, aby rozpocząć naukę w klasie wokalu. Przez dwa lata brał lekcję od Ałły, a na drugim roku zamieszkał w internacie. Nocami pracował w sklepie „United Colors Of Benetton”, a w ciągu dnia się uczył.

Gdy był na trzecim roku, na wieczorku „YES!”, Dima razem ze swoją koleżanką z roku Saszą Saieljewą (późniejszą zwyciężczynią „Fabryki Gwiazd”), poznał Jurija Ajzenszpisa. Piosenkarz wspomina tamto spotkanie następująco „Zrozumiałem, że jest to szansa, której nie można przepuścić i po prostu zacząłem śpiewać. Ludzie zwrócili mi uwagę, mówiąc, że takich pragnących jak ja są tysiące. Wykorzystałem tę szansę bo Jurij Szmiljewicz zostawił mi numer swojego telefonu”. Później spotkali się w studiu, w którym akurat była nieuruchomiona kompozycja „Malec” Ilji Zudina z grupy „Dynamit”. Gdy Bilan ją zaśpiewał, wszyscy jednogłośnie stwierdzili iż posiada on nadzwyczajny talent. Dzięki temu nieświadomie przeszedł do „kolejnego etapu” czyli do konkursu w Jurmali.


Przygotowania do konkursu zajęły kilka miesięcy, w tym samym czasie został wyemitowany jeden z jego pierwszych teledysków „Bum” (Huk). Bilan przeszedł eliminacje do konkursu i pojechał na festiwal Jurmała.

Pierwszy teledysk i piosenka pojawiły się w końcu w telewizji, jednak jeśli Bilan chciał odnieść powodzenie musiał się rozwijać. Wówczas została nagrana piosenka i teledysk „Ночной хулиган” („Nochnoy huligan”, Nocny chuligan), to ona najlepiej oddawała duchowe wnętrze piosenkarza i stała się jego znakiem rozpoznawczym.

Jego kariera rozwijała się dynamicznie. Do czasu egzaminów końcowych w szkole, Bilan mia na swoim koncie trzy teledyski: „Бум”, „Ночной хулиган” i „Ты, только ты” („Ty, tol’ko ty”). Na ostatni egzamin piosenkarz przyjechał prosto z planu zdjęciowego do kolejnego teledysku „Я ошибся, я попал” („Ja oshibsya, ja popal”, Pomyliłem się, byłem zagubiony).

W 2003 roku Dima Bilan ukończył gniesinską szkołę, a latem 2004 roku na uroczystej ceremonii, otrzymał dyplom z rąk artysty ludowego ZSRR Iosif Kobzona. Jednak artysta nie miał zamiaru poprzestać na swoich dotychczasowych osiągnięciach, zaczął uczęszczać do Państwowego Instytutu Sztuki Teatralnej im. A. Łunaczarskiego, od razu na drugi rok wydziału fachu aktorskiego.


Jesienią 2003 roku odbyła się prezentacja debiutanckiego albumu wokalisty „Я ночной хулиган” („Ya nochnoy huligan”), która miała miejsce w klubie rozrywkowym „Arlekino”. W czasie prezentacji zostały zaprezentowane kompozycje z elementami R&B i 2Step, a także piosenki bardziej znane, które spodobały się słuchaczom. Dzięki temu występowi Bilan zawdzięcza duet z Dariną, z którą wykonali piosenkę „Bez ciebie nie mogę żyć”, a do której później powstał teledysk. Zaraz po jego udziale w programie „Czynnik strachu”, w którym Dima jeździł na 40-metrowej wysokości po cienkiej linie na rowerze, a skończywszy ma jedzeniu truskawki „w towarzystwie much” ruszyły zdjęcia do teledysku piosnki „Mulatka”.

14 października 2004 roku zaprezentowano drugi album artysty „На берегу неба”. W nagraniu tego albumu wzięli udział zagraniczni kompozytorzy tacy jak Shaun Escoffery czy Diane Warren. Ta druga od 20 lat pracuje z takimi gwiazdami jak Celine Dion, Whitney Houston, Mary J. Blige czy Ricky Martin. Właśnie ona jest autorką ballady „Un-break my heart” w wykonaniu Toni Braxton i największego hitu Aerosmith „I Don’t Want to Miss A Thing”. Bilan na swoim drugim krążku wystąpił również w charakterze autora dwóch piosenek „Вода, песок” (Woda, piasek) i „Как Ромео” (Jak Romeo).

OFICJALNA STRONA ARTYSTY: www.bilandima.ru

Agata Urbaniak

* * * * * * * * * * * * * * * * * * * * * * * *

Agata Urbaniak jest tegoroczną maturzystką. Zafascynowana jest muzyką rosyjską i całą kulturą Rosji. Jak sama mówi, kocha ten kraj „za miasta, za kulturę, za matrioszki”. W tym roku rozpocznie studia na kierunku Rosjoznawstwo na Uniwersytecie Gdańskim, planuje także studia na Filologii Rosyjskiej. Pasjonuje ją muzyka, taniec i dobre książki.

* * * * * * * * * * * * * * * * * * * * * * * *

Dodaj komentarz

Brak komentarzy.

Comments RSS TrackBack Identifier URI

Skomentuj

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie z Twittera

Komentujesz korzystając z konta Twitter. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj /  Zmień )

Połączenie z %s