DIMA BILAN – CZ. 2

21 września 2006 roku odbyła się ceremonia wręczenia nagrody MTV „Russian Music Awards”, gdzie Dima Bilan otrzymał dwie nagrody – dla najlepszego wykonawcy i artysty roku. 3 listopada pojechał do Lizbony reprezentować Rosję na wręczeniu „Europe Music Awards”. W grudniu 2005 otrzymał dwa Złote Gramofony w Sankt Petersburgu i w Ałma Acie za piosenkę „Powinnaś przy mnie być”. Dostał także grand prix Pierwszego Kanału od zawodowego jury. Dima został również człowiekiem roku w sferze show-biznesu, co zaowocowało zaproszeniem od spółki amerykańskiej, by udźwiękowić musical „Piotruś Pan”.

Dima Bilan Jest jedną z gwiazd tegorocznego Festiwalu Piosenki Rosyjskiej w Zielonej Górze. Zapraszam do poznania Dimy. Jego sylwetkę przybliży Wam Agata Urbaniak.

Po wyborze jury w 2006 roku na konkurs Eurowizja przedstawicielem Rosji został Dima Bilan z piosenką „Never Let You Go”, która jak się później okazało spełniła wszystkie nadzieje i stała się światowym hitem. W półfinale Bilan występował z numerem 13, która okazała się szczęśliwa. Owocem aktywnej pracy drużyny i promo-tour artysty w krajach Europy, było to iż jego piosenkę śpiewano prawie wszędzie. 20 maja 2006 roku odbył się finał konkursu Eurowizji w Atenach, gdzie Dima Bilan zajął honorowe, drugie miejsce, ustępując Finlandii.

21 lipca 2006 roku odbyła się prezentacja długo wyczekiwanego trzeciego albumu „Время-река” w moskiewskim Akademickim Teatrze W. Majakowskiego. I rozpoczął się spektakl „Czas-rzeka” według pomysłu Jany. Artystycznym kierownikiem przedstawienia został zasłużony działacz Grecji – Fokas Evagelinos. W przedsięwzięciu wzięły też udział tancerki z Anglii „Gary Lioyd”, które pracowały z takimi znanymi artystami jak Madonna, Robbie Williams, Beyonce, Spice Girls czy Pink. Cały występ był poświęcony artyście – Wiktorowi Nikołajewiczowi Bielanowi, a teatr W. Majakowskiego na jeden wieczór stał się zamkniętym teatrem Dimy Bilana. Na ścianach wisiały bagiety przedstawiające Bilana i jego bliskich przyjaciół, a także z pierwszym producentem – Jurijem Szmilewiczem Ajzenszpisem.


W lipcu 2006 roku Dima był jednym z czterech artystów, którzy wzięli udział w największym muzycznym wydarzeniu Rosji „Czerwone Lato” na Placu Czerwonym w Moskwie. Występował na scenie ze Shakirą, Black Eyed Peas i t.A.T.u.

9 marca 2008 roku w drodze demokratycznego głosowania został wybrany przedstawiciel Rosji na międzynarodowy konkurs Eurowizji 2008. Po raz drugi został nim Dima Bilan z utworem „Belive”. Pod koniec marca rozpoczęto zdjęcia do teledysku do piosenki „Belive”, bezpośredni udział w teledysku wzięli: Evgeni Pluszczenko, Edvin Marton, Jana Rudkowskya. 20 maja odbył się pierwszy półfinał Eurowizji w Belgradzie, w którym znalazł się Dima. Występował z numerem 18, a na scenie razem z Bilanem pojawił się znany łyżwiarz Evgeni Pluszczenko i sławny skrzypek Edvin Marton. 24 maja odbył się wielki finał Eurowizji, podczas którego Bilan występował z numerem 24. Piosenka i show Dimy tak spodobała się europejskiej publiczności, że razem uzyskał 272 punkty, co dało mu 42 punktową przewagę nad drugim miejscem.

10 czerwca ukazała się kolejna, czwarta płyta Dimy „ Против правил” (Przeciwko zasadom), na której znalazło się 14 piosenek.

Bilan śpiewa na niej w swoim ojczystym języku jak i po angielsku i hiszpańsku. Teledysk do piosenki „Lonely” został nagrany w Londynie, którego reżyserką została Trudy Bellinger. Współpracowała ona z takimi zespołami jak Sugababes, Kate Moss czy Girls Aloud. W scenariuszu Dima jest ostatnim mężczyzną na ziemi. Prześladują go tabuny dziewczyn, wielbicielek, robot-modelek. Bilan musi ukrywać się na dachu. Właśnie tam przychodzi do niego jego anioł stróż-dziewczyna, która ma władzę, aby uwolnić go z kajdan więźnia, zmęczonego nadmierną uwagą kobiet.

Teledysk jest utrzymany w stylistyce kultowych filmów „Miasto grzechów” i „Bieg po ostrzu ostrza”. Zwykły świat przekształca się w futurystyczne miasto, gdzie wszyscy są niestandardowi, a samo życie wydaje się być czymś nowym i niezbadanym.

Swoje następne, nowe wideo do piosenki „Lady” nagrał w Los Angeles. Reżyser teledysku był Gosza Тoidzie, wymyślił on historię nie o stosunkach na jeden dzień, a o prawdziwej miłości na całe życie. Na rolę swojej ukochanej Dima zaprosił nie swoją narzeczoną fotomodelkę Lenę, a uczestniczkę projektu „Dom-2” Historia miłości rozwija się na tle firmowych i symbolicznych dla Los Angeles miejsc – to i dachy wieżowców z wyglądem na Downtown i Hollywood, i słynne plaże przy wybrzeżu oceanu z parkiem atrakcji w uzdrowiskowym rejonie miasta – Santa Monica.

29 czerwca 2008 Dima Bilan miał wystąpić w Warszawie, lecz koncert został odwołany. W tym roku 25 lipca w Zielonej Górze odbywać się będzie Festiwal Piosenki Rosyjskiej, na którym wystąpi Dima Bilan. Będzie to jego pierwszy występ w Polsce.


OFICJALNA STRONA ARTYSTY: www.bilandima.ru

Agata Urbaniak


* * * * * * * * * * * * * * * * * * * * * * * *

Agata Urbaniak jest tegoroczną maturzystką. Zafascynowana jest muzyką rosyjską i całą kulturą Rosji. Jak sama mówi, kocha ten kraj „za miasta, za kulturę, za matrioszki”. W tym roku rozpocznie studia na kierunku Rosjoznawstwo na Uniwersytecie Gdańskim, planuje także studia na Filologii Rosyjskiej. Pasjonuje ją muzyka, taniec i dobre książki.

* * * * * * * * * * * * * * * * * * * * * * * *

Dodaj komentarz

Brak komentarzy.

Comments RSS TrackBack Identifier URI

Skomentuj

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie z Twittera

Komentujesz korzystając z konta Twitter. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj /  Zmień )

Połączenie z %s