RUSSIAN ROCK MUSIC – GWIAZDA O IMIENIU WIKTOR COJ

15 sierpnia 2010 roku mija dokładnie 20 lat od momentu śmierci Wiktora Coja. Z tej okazji w warszawskim Club Rock (Racławicka 99) odbędzie się koncert poświęcony najsłynniejszemu rockmanowi Rosji. W tym samym czasie w Moskwie, St. Petersburgu, Kijowie, Lwowie, Mińsku i innych miastach za wschodnią granicą Polski będą miały miejsca identyczne wydarzenia, mające na celu oddać hołd „ostatniemu romantykowi rocka”, zjednoczyć fanów dobrej muzyki z rockowym pazurem oraz pięknymi melodiami i tekstami płynącymi prosto z serca…

Wiktor Coj jest, obok Włodzimierza Wysockiego, jedną z najważniejszych postaci współczesnej rosyjskiej muzyki. Lider grupy KINO, nazywany „ostatnim romantykiem rocka” w ciągu krótkiego 28-letniego życia porwał swoją muzyką potężne masy ludzkie. To on w latach ’80 rozpoczął rockową rewolucję w całym upadającym ZSRR. KINO czerpało inspirację zarówno z muzyki zachodniej, np. The Beatles, Joy Division, The Cure, Duran Duran, czy Depeche Mode, jak też ludowych słowiańskich melodii, tworząc swoisty pomost między dwoma różnymi światami. 15 sierpnia 1990 roku Wiktor Coj zginął tragicznie w nie do końca wyjaśnionych okolicznościach. Za oficjalną przyczynę jego śmierci uznano wypadek samochodowy. Coj poniósł śmierć u szczytu swojej sławy, mając jeszcze potężny potencjał twórczy. Głębokie, poetyckie teksty Wiktora Coja po dziś dzień poruszają ludzi z niesłabnącą siłą. KINO jest popularne nie tylko w krajach b. ZSRR. Nagrania dotarły razem z rosyjskojęzycznymi emigrantami nawet do Ameryki i krajów Europy Zachodniej. Istnieją również polskie grupy fanów tego niesamowicie charyzmatycznego wykonawcy, urządzające spotkania na wzór pierwszych „partyzanckich” rockowych koncertów w ZSRR.

Podczas RUSSIAN ROCK MUSIC wystąpią:

Maciej Rzepka (znany jako KINO-FAN) oraz akompaniujący mu koledzy, przedstawią akustyczne wersje największych hitów KINO. Niskie wokalizy oraz siarczyście potraktowane gitary z pewnością nie pozwolą przejść obojętnie obok tego wykonawcy, nawet jeśli gra on „unplugged”. KINO-FAN w pełni zasługuje na swój pseudonim artystyczny – nieraz porywał własną interpretacją pieśni Wiktora Coja polską, rosyjską, białoruską i ukraińską Publiczność.

Drugim wykonawcą jest INTERZONE: zespół znany w Polsce oraz za wschodnią granicą, gdzie występuje głównie z własnym repertuarem (jest także jedyną polską grupą wymieniającą KINO jako jedną z fascynacji). Tym razem wykonają set przygotowany na wyjątkową okazję – najsłynniejsze pieśni Wiktora Coja w wersjach elektrycznych, z żeńskim wokalem. Niedawno grupa zarejestrowała drugi studyjny album „In Between” zawierający ciekawą, oryginalną muzykę z tekstami po angielsku, polsku i po rosyjsku (do nabycia na przełomie sierpnia/września).

Wydarzenie ma charakter integracyjny – fani rock’n’rolla z różnych słowiańskich krajów mogą poznać się nawzajem, wymienić doświadczenia, a przede wszystkim wspólnie posłuchać koncertu  pamiętniającego jednego z największych rockowych Artystów wszechczasów – Wiktora Coja i wypić za jego pamięć, jak nakazuje nasza wspólna tradycja.

Atmosferę potęguje miejsce, w którym odbędą się koncerty – Club Rock przy ul. Racławickiej 99 mieści się w dawnej Twierdzy Warszawa z czasów carskiej Rosji. Zabytkowa budowla z wnętrzem przearanżowanym na rockowo-motocyklowy klub doskonale uzupełni wagę wydarzenia.

Impreza zaczyna się o godzinie 19:00, wstęp 10 zł.

Oprócz koncertów będzie można także posłuchać rosyjskiego rocka/metalu z płyt.


1 komentarz

  1. Jestem fanem grupy KINO. Zapraszam na mój Blog Wschodniej Muzyki : http://malinuvets781.bloog.pl/


Comments RSS TrackBack Identifier URI

Skomentuj

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie z Twittera

Komentujesz korzystając z konta Twitter. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj /  Zmień )

Połączenie z %s