ORKIESTRA BAŁAŁAJEK W OPOLU

Orkiestra Bałałajek im. Ossipowa została założona w roku 1919 przez grającego na bałałajce Borysa Trojanowskiego i grającego na domrze Piotra Aleksiejewa. Jej pierwszy koncert, który odbył się w sadzie Ermitaż, był dniem narodzin Pierwszej Moskiewskiej Wielko Rosyjskiej Orkiestry Instrumentów Ludowych. Wkrótce po tym Orkiestra rozpoczęła występy na terenie całego Związku Radzieckiego dając koncerty dosłownie we wszystkich regionach kraju, od Sachalina do Karpat i od Morza Białego aż po Kaukaz.

Orkiestra zagra 3 września 2010 r. o godzinie 19:00 w Filharmonii Opolskiej!

Mianowanie znakomitego radzieckiego artysty Nikołaja Ossipowa na stanowisko Głównego Dyrygenta i Dyrektora Muzycznego w roku 1940 otwarło nową kartę w historii Orkiestry. Po jego śmierci kierowanie Orkiestrą przejął Dmitrij Ossipow. Wprowadził on wiele istotnych zmian w charakterze i instrumentarium Orkiestry: nowe integumenty, takie jak guśle i bajan, stały się częścią zespołu, wprowadził do gry duety i unisono bałałajek oraz powstał nowy repertuar napisany specjalnie dla Orkiestry przez takich autorów jak N.Budaszkin, A.Nowikow, A.Holminow i innych. Publiczność otrzymała zupełnie nową Orkiestrę, o nieograniczonych możliwościach interpretacyjnych, począwszy od prostych aranżacji pieśni ludowych, a skończywszy na skomplikowanych dziełach symfonicznych.

Po wojnie w roku 1946 została nazwana imieniem Nikołaja Ossipowa. Przez kolejne lata Orkiestrę prowadzili Dmitrij Ossipow, Wiktor Smirnow, Witalij Gnutow, Wiktor Dubrowski i Nikołaj Kalinin. Z Orkiestrą występowało wielu znakomitych dyrygentów, by wymienić Nikołaja Gołowanowa, Nikołaja Anossowa, Aleksandra Gauka, Giennadija Rożdżestwieńskiego i Władimira Fiedosiejewa. W czerwcu 1996 roku Ministerstwo Kultury Federacji Rosyjskiej nadało Orkiestrze nową oficjalną nazwę: Rosyjska Orkiestra Narodowych Instrumentów Ludowych im. Ossipowa.

Po batutą Wiktora Dubrowskiego, zwanego „rosyjskim geniuszem”, mistrzostwo Orkiestry osiągnęło niezwykły poziom. Po raz pierwszy Orkiestra zaczęła wykonywać aranżacje arcydzieł klasyki rosyjskiej, europejskiej i radzieckiej, wliczając w to dzieła Rossiniego, Mendelssohna, Glinki, Musorgskiego, Stawińskiego, Szostakowicza, Swiridowa i Szczedrina.

Okres kierowania Orkiestrą przez Nikołaja Kalinina to lata inspiracji i równocześnie ciężkiej pracy. Maestro Kalinin określił trzy główne zasady funkcjonowania Orkiestry – najwyższy profesjonalizm, oryginalny repertuar i praca edukacyjna.

W latach 2005-2008 Dyrektorem Artystycznym i Pierwszym Dyrygentem Orkiestry był Władimir Ponkin. Od roku 2009 obie te funkcje piastuje Władimir Andropow, jeden z najbardziej utalentowanych i znakomitych muzyków w Rosji. Po jego kierownictwem Orkiestra zachowuje i rozwija najlepsze tradycje rosyjskiej muzyki ludowej.

http://www.filharmonia.opole.pl/

Dodaj komentarz

Brak komentarzy.

Comments RSS TrackBack Identifier URI

Skomentuj

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie z Twittera

Komentujesz korzystając z konta Twitter. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj /  Zmień )

Połączenie z %s