BORYS SOMERSCHAF

Od kilku lat z ogromnym powodzeniem Borys Somerschaf wykonuje romanse rosyjskie, które entuzjastycznie przyjmowane są przez publiczność. Wynika to nie tylko z odpowiedniego doboru repertuaru , ale przede wszystkim z wyjątkowej interpretacji utworów przez Artystę, interpretacji pełnej wzruszeń i różnorodnych nastrojów.


Borys Somerschaf – Rosjanin z urodzenia – jak rzadko kto, czuje ducha tego nieco nostalgicznego w nastroju gatunku pieśni. W jego repertuarze znajdują się romanse powstałe w połowie XIX wieku i w okresie międzywojennym XX wieku. Wiele z nich: Dwie gitary, Jamszczik, nie popędzaj koni, Mileńkij ty moj czy Uchyl furtkę, miła- są dobrze znane publiczności, pobudzając ją do żywego współudziału w ich wykonaniu.

Podczas swoich występów Borys Somerschaf znakomicie panuje nad publicznością, umiejętnie tonując bądź podsycając nastrój. Kilkoma porywającymi taktami potrafi wyzwolić aktywność słuchaczy, by już za chwilę skłonić ją do słuchania w pełnym skupieniu i zadumie. Wszystko to sprawia, że każde spotkanie z romansami rosyjskimi pozostaje na długo w pamięci słuchaczy, a jego uczestnicy z niecierpliwością czekają na następne. Borys Somerschaf występuje z towarzyszeniem zespołu w składzie: Jakub Niedoborek –gitara, Sergij Fendak – skrzypce, Paweł Sójka – akordeon, Włodek Wargocki – kontrabas.

Urodził się w Moskwie w 1968 roku. Edukację muzyczną rozpoczął w r.1975 jako uczeń Chłopięcej Szkoły Chóralnej im. A. Swiesznikowa, kształcącej dyrygentów i wokalistów. Następnie studiował w Konserwatorium im. P. Czajkowskiego w Moskwie (Wydział Wokalny, kierunek – Dyrygentura Chóralna u prof. B. Tewlina.)
Potem, jako stypendysta Rządu RP, ukończył dwa wydziały Akademii Muzycznej im. F. Chopina w Warszawie (w 1994 – Wydział Wychowania Muzycznego u prof. J. Boka; w 1996 – Wydział Kompozycji u prof. Z. Bagińskiego).
Jest od wielu lat związany z Lublinem. W latach 1991-1997 był dyrygentem lubelskiego zespołu wokalnego „In Corpore”, obecnie prowadzi przy Centrum Kultury w Lublinie męski zespół wokalny „Kairos”.


Jest autorem muzyki do spektakli teatralnych: „Ferdydurke”, „Sceny z życia Mitteleuropy”, „Do piachu” (Teatr ‘Provisorium’ i Kompania ‘Teatr’, Lublin), „Porucznik z Inishmore” (Teatr Współczesny w Szczecinie), „Dialogi o zwierzętach”, „Romeo i Julia” (Teatr Jeleniogórski), „Żabia królowa” (Teatr im. J. Kochanowskiego w Opolu), „Chiny” (Teatr Polski we Wrocławiu), „Agata szuka pracy” (Teatr Studio Buffo i Laboratorium Dramatu, Warszawa), „Wszystko w ogrodzie” (Teatr Współczesny w Warszawie), „Ja, Ferdydurke” (Teatr Studyjny w Łodzi); do seriali telewizyjnych: „Klasa na obcasach” (TVP), „Miodowe lata” (TV Polsat), do programów telewizyjnych i filmów dokumentalnych.


W latach 1997-2001 jako kierownik chóru i zespołu solistów brał udział w nagraniu polskich wersji filmów dla dzieci: (m. in. „Anastazja”, „Mulan”, „Książe Egiptu”, „Toy Story II”, „Król Lew II”, „Pocachontas II”, „Bambi”, „Dzwonnik z Notre Dame”, „Grinch”, „Piękna i Bestia” i in.).
Jako wokalista, aranżer i dyrygent uczestniczył w nagraniu kilkunastu płyt z polską muzyką klasyczną (m. in. zespoły muzyki dawnej: Cantus Firmus, Ars Nova; Chór Warszawskiej Opery Kameralnej, Chór SGH, Męski zespół wokalny KAIROS), rozrywkową (m. in. Obywatel G.C., Bajm, Jacek Kaczmarski, Michał Bajor) i filmową (Quo vadis, Wiedźmin, Preisner’s Music).

Wydał 2 płyty z najpiękniejszymi rosyjskimi romansami: Śnił mi się sad i Powiedz czemu.

Dodaj komentarz

Brak komentarzy.

Comments RSS TrackBack Identifier URI

Skomentuj

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie z Twittera

Komentujesz korzystając z konta Twitter. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj /  Zmień )

Połączenie z %s