IGOR SLAVICH – RECITAL ROSYJSKICH BALLAD I ROMANSÓW

21 stycznia 2011 o godzinie 19.00 w Łomiankach pod Warszawą odbędzie się recital romantycznych rosyjskich ballad i romansów, w wykonaniu Igora Slavich’a – znanego poety, kompozytora i pieśniarza, uczestnika i zwycięzcy wielu festiwali poezji śpiewanej w Polsce i Rosji. Wieczory z Igorem to śpiew przy akompaniamencie dźwięków gitary, swobodne i ciekawe rozmowy i anegdoty polsko– rosyjskie wymieniane z publicznością.

Na Igora czekamy już od października 2010 r, wtedy to właśnie miał tu być i poprowadzić swój autorski wieczór. Niestety władze rosyjskie nie dały mu wizy na czas i wszystko zostało przełożone na styczeń 2011 r.

Igor Slavich uważa siebie za śpiewającego poetę, to znaczy, że na pierwszym miejscu stawia słowo, tekst, wiersz. Aby móc się zaprezentować śpiewa to, o czym pisze. Na recitalach stara się również deklamować poezję – oczywiście w odpowiednich miejscach i przed odpowiednią publicznością.

W swoich wierszach wzoruje się na klasycznej poezji rosyjskiej, inspiruje go Aleksander Blok i Arsenij Tarkowski (ojciec słynnego reżysera). Jest głęboko przekonany, że prawdziwa poezja nie może być anty-religijna, bez Boga, ateistyczna. Fascynuje się historią Prawosławia.

 

Oprócz własnych utworów śpiewa romanse rosyjskie, w szczególności tak zwane „bialogwardyjskie” – związane treściowo z wydarzeniami wojny domowej w Rosji po przewrocie bolszewickim w 1917 roku. Lubi także ludowe pieśni rosyjskie i ukraińskie.

 

Igor odbył wiele koncertów przed dużą widownią. Jednak kameralne recitale są dla niego prawdziwym wyzwaniem. Na małej estradzie każdy gest, kierunek wzroku, najdrobniejszy fałsz jest dla widza istotny. Dlatego chętnie występuje w szczególnych miejscach – w klubach czytelniczych, w siedzibach związków pisarzy i literatów, czy też podczas wernisaży.

 

Oprócz czysto koncertowej działalności Igor aktywnie współpracuje z poetyckim czasopismem „Newskij Almanach”, które jest wydawane od 1825 roku, z przerwą na lata 1917-2002. Jest to czasopismo, z którym ściśle współpracował Aleksander Puszkin. Na zlecenie właśnie tego pisma ma opisał swoją podróż do Polski.

 

Kilka lat temu, przebywając dłużej w Warszawie, pracował jako dziennikarz w tygodniku „The Warsaw Voice” z panem Leszkiem Żmijewskim. W tamtym okresie współpracował również z rosyjskojęzycznym miesięcznikiem „Новая Польша” pod redakcja Jerzego Pomianowskiego, pisał o życiu i twórczości Józefa Mackiewicza, którego jest wielbicielem do dziś.

 

Igor Slavich współpracował m.in. z D. Olbrychskim, M. Zębatym, R. Rynkowskim, J. Pietrzakiem, K. Kowalskim, K. Fusem a także z Teatrem Dramatycznym w Wałbrzychu. Brał również udział w przedstawieniach wyreżyserowanych przez Jerzego Gruzę.

W Warszawie występował w Teatrze Małym, Teatrze Na Ochocie, Starej Prochowni, w D.K „OKO” na ul. Łowickiej, w Klubie „Scena”, w Klubie Aktora, w „Harendzie”, czy też w hotelu „Bristol”. Kilkakrotnie brał udział w Festiwalu Poezji Śpiewanej w Brwinowie, Festiwalu OPPA.


Recitalowi w Łomiankach towarzyszyć będzie wystawa malarstwa Maliny Kokoszczyńskiej, absolwentki wydziału malarstwa Europejskiej Akademii Sztuk w Warszawie. Wystawa pt. „Poszukiwanie – odnalezienie” to cykl obrazów przedstawiających postaci osób, uchwyconych przez artystkę w wybranym przypadkowo momencie, gdy chwila wyciszenia zdradza ich wewnętrzne refleksje. Postaci ukazane są w metaforycznym stanie lub otoczeniu, jakby zastanawiały się nad istotą ich życia.


Centrum Sztuki i Tańca Kokko-Art powstało jako przestrzeń do spotkań dla ludzi poszukujących i kreatywnych. Działa na terenie Łomianek od niedawna, a dzięki bogatej ofercie kulturalnej skupia społeczność w różnym wieku. Wśród sympatyków są okoliczni mieszkańcy, przyjaciele, pasjonaci sztuki, muzyki i kina, artyści plastycy, w tym znakomite grono profesorów, absolwentów jak i studentów polskich i zagranicznych szkół artystycznych.


UWAGA KONKURS!!!

Spośród osób, które nadeślą prawidłowe odpowiedzi na adres: kontakt@muzykarosyjska.pl (temat: Konkurs Igor Slavich), rozlosowane zostaną 3 podwójne wejściówki!

Oto pytania konkursowe:

1. W jakim miejscu odbędzie się recital Igora Slavicha w dniu 21.01.2011 ?

2. Na jakim instrumencie gra Igor Slavich?

3. Czy Igor Slavich jest poetą czy kompozytorem?

Na odpowiedzi czekamy do 8 stycznia 2010 roku!


2 Komentarze

  1. Koncert po prostu klasa!! Doskonałe wykonania pięknych piosenek. Nie tylko standardowych ballad czy romansów, ale również swoich autorskich pieśni. Życzę dalszych sukcesów w pracy, Panie Slavich!!


Comments RSS TrackBack Identifier URI

Skomentuj

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie z Twittera

Komentujesz korzystając z konta Twitter. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj /  Zmień )

Połączenie z %s