FESTIWAL PIOSENKI POLSKIEJ W ROSJI 2010

Czy pamiętacie jeszcze Festiwal Piosenki Rosyjskiej w Zielonej Górze? Wówczas na scenie zielonogórskiego amfiteatru pojawiły się takie rosyjskie gwiazdy jak Dima Bilan, Fabrika, Pavel Sokolov czy Zveri. Zapewne już po festiwalu wielu z Was zastanawiało się, dlaczego w Rosji nie ma Festiwalu Piosenki Polskiej i kto z polskich artystów mógłby się na takim festiwalu pojawić. Niedawno poznaliśmy odpowiedzi na wszystkie nurtujące nas na ten temat pytania. 

Można powiedzieć, że dzień 11 grudnia 2010 roku przejdzie do historii zarówno muzyki polskiej jak i rosyjskiej. Właśnie tego dnia w miejscowości Orzeł, odbył się Festiwal Piosenki Polskiej. Inicjatorem festiwalu był Instytut imienia Adama Mickiewicza, który został założony 10 lat temu, aby promować kulturę polską w różnych krajach.


Festiwal Piosenki Polskiej w Rosji jest odpowiedzią na wznowiony w 2008 roku Festiwal Piosenki Rosyjskiej w Polsce „Mamy nadzieję, że festiwal będzie służyć jako krok w kierunku dalszej współpracy między naszymi krajami” – stwierdziła jedna z organizatorek.

I tak 11 grudnia na w Sali Koncertowej Państwowego Instytutu wystąpili soliści Międzynarodowego Festiwalu Piosenki „Malwy”: Ewa Prus, Aleksandra Pura, Tomasz Krupa i Paulina Popławska. Śpiewali oni stare i nowe utwory oraz jazzowe standardy. Jednak prawdziwą gwiazdą wieczoru była Justyna Steczkowska, która poza granicami naszego kraju może być znana chociażby z tego, że reprezentowała nasz kraj na Konkursie Piosenki Eurowizji w 1995 roku.


Widownia mogła zachwycać się muzyką na żywo w najlepszym wydaniu. Przez cały wieczór na scenie królował zespół grający z Justyną. Warto wspomnieć, że w zespole tym występuje również jej siostra – Krystyna.


Jednak wieczór ten nie miał tylko ograniczać się do słuchania muzyki. W czasie festiwalu konferansjer przybliżył Rosjanom sylwetkę naszego kraju. I tak nasi wschodni sąsiedzi dowiedzieli się między innymi, że życie w Europie jest tak samo dynamiczne jak w ich kraju, że w Polsce wszyscy komunikują się za pomocą portalu Facebook, że nie wygrywamy w konkursie Eurowizji, ale pocieszamy się tą myślą, że i tak nie mamy miejsca, aby móc zorganizować tak ogromne przedsięwzięcie oraz że muzyka i piłka nożna – to dwa tematy, które jednoczą nawet nieznajomych ludzi.


Jednak wróćmy do muzyki. Wieczorem 11 grudnia rozbrzmiewało jej bardzo dużo. Na początku – po polsku. Czarującym, wyjątkowym i oszałamiającym głosem publikę urzekła Justyna Steczkowska. Jej występ obejmował różne gatunki muzyczne przez jazz, poprzez muzykę rock, pop, stare pieśni narodowe, aż do muzyki cygańskiej i żydowskich motywów – we współczesnej aranżacji. Jednak cała ta różnorodność przeszyta była jednością, pięknem, którym obdarowane były i wykonawczyni i jej piosenki. Justyna Steczkowska śpiewała także w języku rosyjskim – przy kilku utworach chętnie pomagała jej publiczność. Specjalnie dla publiczności piosenkarka wykonała utwór, który znajdował się na ścieżce dźwiękowej do filmu „Mała Moskwa”. Piosenkarka stwierdziła, że był to jej najlepszy koncert w Rosji. Jej występ został doceniony nie tylko przez publikę, ale także przez władze miasta. Koncertu pogratulował jej burmistrz miasta Orzeł – Victor Safyanov, który również znajdował się na widowni.


W finalnej części festiwalu na scenie pojawili się rosyjscy wykonawcy, którzy wykonali swoje największe hity: piosenkarka, która brała udział w konkursie Eurowizji – Julia Savicheva, oraz grupa „Gorod 312”, która wystąpiła w 2009 roku w Zielonej Górze.

Koncert zakończył się apelem burmistrza miasta do muzyków, w swoich słowach wyraził nadzieję, że Festiwal stanie się tradycją i będzie odbywał się w mieście Orzeł.

piewcy.phorum.pl

WIĘCEJ ZDJĘĆ Z FESTIWALU PIOSENKI POLSKIEJ W ROSJI – ORZEŁ 2010


1 komentarz

  1. […] że w 2010 roku w rosyjskiej miejscowości Orzeł odbyła się pierwsza edycja Festiwalu Piosenki Polskiej (wystąpiła m.in. Justyna Steczkowska). W tym roku festiwal przeniesiony został do Kaliningradu. […]


Comments RSS TrackBack Identifier URI

Skomentuj

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie z Twittera

Komentujesz korzystając z konta Twitter. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj /  Zmień )

Połączenie z %s