NAJLEPSZE GŁOSY Z WIELU MIAST BYŁEGO ZSRR – CHÓR ALEKSANDRA PUSTOVALOVA W POLSCE

Chór Aleksandra Pustovalova liczy ok. 60 artystów: śpiewaków, muzyków i solistów. W jego składzie zawsze śpiewa kilku solistów o głosach uznanych na światowych scenach operowych. W instrumentarium, oprócz klasycznego zestawu instrumentów orkiestry symfonicznej są również : akordeon i bałałajka. Tworzy to niesamowite brzmienie. Podczas marcowo-kwietniowej trasy koncertowej, w wykonaniu chóru usłyszymy dynamiczne, marszowe pieśni wojskowe, rzewne pieśni rosyjskie i ukraińskie oraz ballady ludowe. 

Po wielkich sukcesach, na tournee listopadowym 2010 r. w Domu Muzyki i Tańca w Zabrzu, Filharmonii Krakowskiej i Filharmonii Lubelskiej, Chór Armii Aleksandra Pustovalova przyjeżdża do Polski na Wielki Tournee w marcu i kwietniu 2011 r. Chór będzie występował w Siedlcach, Lublinie, Łodzi, Warszawie, Bielsku-Białej, Rzeszowie, Cieszynie, Poznaniu, Kielcach, Radomiu, Chorzowie, Częstochowie, Opolu, Rybniku i Krakowie.

Dyrektor chóru Alexander PUSTOVALOV urodził się w 1937 r. w Leningradzie (obecnie Sankt Petersburg). W swoim rodzinnym mieście zdobył bardzo rozległe wykształcenie muzyczne, ukończył z wyróżnieniem szkołę muzyczną na wydziałach dyrygentury, oraz kompozycji i aranżacji, jego wykładowcami byli profesorowie o światowej sławie.

Swoją karierę artystyczną rozpoczął w ówczesnej Armii Czerwonej, gdzie przez 25 lat prowadząc chór, zdobył niezliczoną ilość medali i odznaczeń za wielkie osiągnięcia na niwie kultury, oraz stopień pułkownika. Z Chórem Armii Czerwonej odwiedził niemalże cały Świat, wszędzie wzbudzając zachwyt i uznanie. W tym okresie prowadził chóry w Rydze, obecnej stolicy Łotwy, oraz w Kijowie, stolicy dzisiejszej Ukrainy.


Po rozpadzie ZSRR, wszystkie byłe Republiki powołały do służby własne armie, ubrane we własne mundury, gdzie siłą rzeczy powstały oddzielne chóry z narodowym repertuarem.


Alexander PUSTOVALOV chcąc kontynuować stworzoną przez siebie artystyczną drogę chóru Armii Czerwonej, zaangażował najlepsze głosy z wielu miast byłego ZSRR, między innymi z Moskwy, Sankt Petersburga, Kijowa, Charkowa i Odessy, powołał do życia chór sygnowany własnym nazwiskiem, Chór Alexandra PUSTOVALOVA.


Ideą słynnego dyrygenta jest ochrona przed zapomnieniem najpiękniejszych pieśni wojskowych, ludowych i popularnych. Również sceniczne kostiumy są takie, jak dawniej, wierne kopie historycznych mundurów Armii Czerwonej. Dbałość Alexandra PUSTOVALOVA o utrzymanie najwyższego poziomu koncertów jest powszechnie znana, to jego dewiza.

Źródło: organizator

10 Komentarzy

 1. właśnie dzis byłam na koncercie, jedna wada, że dla mnie za mało, świetni soliści, chór rewelacja, tajemniczy dyrygent, pójdę jeszcze raz

 2. Ja osobiście polecam Poustovalova,zafundowałem bilety moim rodzicom w zeszłym roku,byli zachwyceni.W tym roku sami zakupili sobie bilety i idą raz jeszcze.

 3. Witam mam problem nie wiem na który koncert mam zaprosić moich rodziców w ich 50 rocznice ślubu ,który jest lepszy czy chór Aleksandrowa czy Aleksandra Pustovałowa

 4. Czy ktoś wie, gdzie można znaleźć słowa pieśni wykonywanych przez Chór Armii Pustovalova?

  • Chór Armii Pustovalova to coś innego niż Chór Aleksandrowa (Akademicki Zespół Pieśni i Tańca Armii Rosyjskiej im. A. W. Aleksandrowa)

 5. 2.04.2011 dali świetny koncert w Rybniku. Wspaniale wykonane pieśni, świetni soliści o niesamowitych głosach, bardzo dobry kontakt z publicznością. Czas trwania koncertu ok. 2,5 godziny, z czego należy odliczyć ok. 25 minut przerwy po pierwszej godzinie. Warto wydać tyle pieniędzy na bilet i iść na ten koncert. Polecam! Nie słuchajcie malkontentów, którzy będą wmawiać, że jest to podróba. To albo prowokatorzy, albo agenci konkurencji ;) Zespół w 100% profesjonalny – nie zawiedziecie się.

 6. To podróba prawdziwego Chóru Alexandrowa szkoda na nich kasy lepiej zobaczyc prawdziwy oryginał a nie to to…..g..wno

  • Panie Nikodemie! Pragnę Pana poinformować,że nie ma takiego chóru jak Chór Aleksandrowa. Myślę, że chodzi Panu o Akademicki Zespół Pieśni i Tańca Armii Rosyjskiej im.A.Aleksandrowa. Jeśli chodzi o Chór Aleksandra Pustovalova, byłem 22.03.’11 na ich koncercie w Filharmonii Narodowej w Warszawie, wspaniały spektakl, przy pełnej widowni i wielki sukces artystyczny Chóru.
   Czy może być nieprawdziwy oryginał?

   • Panie Mietku,
    W sieci pełno jest niespełnionych frustratów opluwających wszystkich i wszystko… szkoda na nich czasu.
    Byłam na koncercie Chóru Armii Pustovalova i z pełną odpowiedzialnością, popartą jakimś tam wykształceniem muzycznym twierdzę, że to najwyższej klasy profesjonaliści. Owszem, w ich występie sporo jest tzw. „szowmaństwa” (co może ludzi „słyszących inaczej” wprowadzić w błąd i może dlatego kojarzy się to niektórym z chałturzeniem po weselach i zjazdach absolwentów) – ale w przypadku chóru Pustovalova „dodatkowe efekty specjalne” w żadnym razie nie obniżają wartości artystycznej. Taki mają styl i tyle. Myślę, że założenie jest takie, żeby na koncercie dobrze się bawił każdy – i wymagający, osłuchany widz, i zwykły człowiek.
    Hmm… być może Pustovalov nie wziął pod uwagę widza zakompleksionego i snobistycznego. ;)


Comments RSS TrackBack Identifier URI

Skomentuj

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie z Twittera

Komentujesz korzystając z konta Twitter. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj /  Zmień )

Połączenie z %s