EUROWIZJA 2011: ROSJA – ALEKSEY VOROBYOV (ALEX SPARROW)

Aleksey Vorobyov (Alex Sparrow) jest tegorocznym reprezentantem Rosji w Konkursie Piosenki Eurowizji, który w tym roku odbędzie się w maju w Dusseldorfie.

Dnia 5 marca Kanał Pierwszy, który skorzystał z prawa do wyboru reprezentanta i nie transmitował eliminacji, ogłosił iż w tym roku na Konkursie Piosenki Eurowizji pojedzie Aleksey Vorobyov z utworem „Get You”. Piosenka konkursowa została napisana przez nowego producenta wykonawcy – Red One. Oficjalna prezentacja utworu odbyła się 12 marca na Kanale Pierwszym w czasie programu „Fabryka Gwiazd. Powrót”.

ROSJA – EUROWIZJA 2011 – ALEKSEY VOROBYOV, „GET YOU”


Aleksey rodził się 19 stycznia w Tule. Sam często w wywiadach podkreśla, że pochodzi z rodziny, w której „pieniędzy było mało i dużo dzieci”, ponieważ ma jeszcze starszego brata i młodszą siostrę. Na początku Aleks chciał od razu uczęszczać do klasy wokalu, poszedł na przesłuchanie gdzie stwierdzono że i owszem głos i intonację ma dobrą, ale może stać się tak że kiedy dorośnie to straci głos, jego rodzice przestraszyli się i nie puścili go do szkoły muzycznej. Można powiedzieć, że to dzięki jego bratu zaczęła się jego kariera muzyczna.

Kiedy Sergey zaczął uczęszczać do szkoły muzycznej w klasie akordeonu, czteroletni Aleks chcąc być jak brat także zapragnął grać na tym instrumencie. Aleksey w wielu wywiadach podkreśla, że był uczniem dwójkowym, ale rodzice powiedzieli mu, że jeśli w muzyce będzie najlepszy to w nauce nie musi. Tak też się stało, zaczął odnosić sukcesy w grze na akordeonie, jeździł na międzynarodowe konkursy, wszyscy wróżyli mu dalszą kontynuację nauki w konserwatorium. Jednak Aleks miał inne plany. Zakończył naukę w klasie akordeonu i rozpoczął w klasie wokalu. W wieku 16 lat został solistą zespołu ludowego z Tuły – „Uslada”.

Równocześnie z nauką w szkole muzycznej Aleksey trenował piłkę nożną. Grał w młodzieżowej drużynie – Tuła, był tam najlepszym strzelcem. Jednak kiedy musiał wybrać: muzyka czy sport, wybrał muzykę. Sam twierdzi, że na scenie i boisku emocje są takie same, a każdy chce wygrać.

W 2005 roku przyjeżdża do Moskwy na casting do rosyjskiej wersji „The X Factor”. Na pytania o casting do programu odpowiada, że jury już chciało go odrzucić, gdy nie wiedząc czemu powiedział, że jeśli go przyjmą nie będą żałować. Wówczas nie miał pojęcia co mógł zaoferować, ale te słowa pomogły mu wejść do programu. Dostał się do finału i został jednym ze zwycięzców. Po zakończeniu show przeprowadził się do Moskwy, gdzie zaczął uczęszczać do szkoły imienia Gnesinyh.

W 2006 roku został twarzą MTV Russia i zaczął grać w interaktywnym serialu produkcji MTV – „Mechty Alisy”, emitowanym od listopada 2006 przez 194 odcinki.

Rok później w wieku 19 lat został Ambasadorem Dobrej Woli przy ONZ. Przez rok ONZ obserwowało jego działania i dopiero po tym czasie w Nowym Jorku został włączony w szeregi organizacji z którą współpracują takie gwiazdy jak Shakira, Nelly Furtado czy Justin Timberlake. Vorobyov odpowiedzialny jest za wszystkie programy ONZ w Rosji dotyczące HIV i AIDS. Jest także ambasadorem i aktywnym uczestnikiem młodzieżowego programu „Dance4Life” i UNICEF.


Aleksey nie jest tylko piosenkarzem, ponieważ równocześnie z karierą muzyczną rozwija się jego kariera aktorska. Na swoim koncie aktorskim ma ponad 10 głównych ról w filmach i serialach, takich jak: „Fobos”, „Klub strachu”, „Brat i Siestra” czy „V lesah i na gorah”. W 2008 roku zaczyna uczęszczać do Moskiewskiego Akademickiego Teatru Artystycznego (MChAT). Dostał także propozycję zagrania głównej roli w amerykańskiej produkcji z Keirą Knightley.

Od września do grudnia 2010 roku brał udział w show Kanału pierwszego rosyjskiej telewizji – „Lód i Płomień”. Jego partnerką została Tatiana Navka. W czasie trwania programu Aleksey był najczęściej kontuzjowanym uczestnikiem. Już w drugim odcinku występował ze złamaną ręką, w którą lekarze musieli wkręcić metalową śrubę, ponieważ kość przesunęła się o 3 mm. Następnie zerwał więzadła w nodze, a na końcu złamał palec u prawej ręki. Jednak żadna z kontuzji nie przeszkodziła mu w dalszym udziale w show. Można nawet powiedzieć, że były siłą napędową, ponieważ para Tatiana Navka – Aleksey Vorobyov zwyciężyła program.

Na początku 2011 roku zaczęły pojawiać się informacje, że Aleksem zainteresował się producent współpracujący z Lady Gaga – Red One. Okazały się one prawdą. Aleksey podpisał kontrakt z Red One na wydanie anglojęzycznej płyty, jednak nie jest to po prostu anglojęzyczna wersja rosyjskiego albumy, tylko nowy projekt budowany od podstaw. Płyta będzie składała się z co najmniej 12 utworów napisanych przez Red One, a Aleksey na światowym rynku znany będzie jako Alex Sparrow (Sparrow jest bezpośrednim tłumaczeniem Vorobey).

15 lutego 2011 odbyła się prezentacja debiutanckiego albumy Alekseya – „Detector Lzhi Alekseya Vorobyova”. Dwa dni później młody artysta wyleciał do Los Angeles aby rozpocząć pracę z nowym producentem. Natomiast rosyjski album w sklepach ma pojawić się po 8 marca.

Agata UrbaniakOficjalna strona artysty: http://alekseyvorobyov.ru/

Polski blog: http://aleksey-vorobyov.blog.onet.pl/


3 Komentarze

  1. […] przed nim. Poznajcie bliżej Alexeya Vorobyova (lub: Alekseya Vorobyova) w artykule Agaty Urbaniak Czytaj dalej… Spodobał Ci się tekst? Poleć […]

  2. […] Polski została Magdalena Tul z piosenką „Jestem”. Rosję w tym roku reprezentuje Aleksey Vorobyov (Alex Sparrow), Ukrainę Mika Newton. Ale z mojego punktu widzenia, dodatkowe emocje może […]


Comments RSS TrackBack Identifier URI

Skomentuj

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie z Twittera

Komentujesz korzystając z konta Twitter. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj /  Zmień )

Połączenie z %s