I FESTIWAL PIOSENKI ROSYJSKIEJ W ŁODZI

14 kwietnia odbył się I Ogólnopolski Festiwal Piosenki Rosyjskiej w Łodzi. Bierze w nim udział młodzież szkół gimnazjalnych i ponadgimnazjalnych.

W relacjach polsko-rosyjskich są zarówno elementy wspólne, jak i kwestie, które dzielą nasze kraje. Ale nawet w najtrudniejszych momentach historii kultura zbliżała nasze narody – powiedział podczas inauguracji imprezy ambasador Federacji Rosyjskiej w Polsce, Aleksander Aleksiejew.

Wyraził radość, że mógł zobaczyć wielu młodych ludzi pełnych pasji. To do nich należy przyszłość i jestem pewien, że zrobią wszystko, aby się zaprzyjaźnić – mówił.

Celem pierwszej edycji festiwalu jest przybliżenie uczniom piosenki rosyjskiej – zarówno tradycyjnej, jak i współczesnej. Impreza odbywa się w 50. rocznicę pierwszego lotu w kosmos Jurija Gagarina.

Jak podkreślają organizatorzy festiwalu, impreza ma zachęcić młodych ludzi do doskonalenia własnych umiejętności językowych, a nauczycieli do popularyzacji kultury rosyjskiej. Ich zdaniem, w Polsce trwa renesans kultury i języka rosyjskiego.

Obecny na inauguracji wiceprezydent Łodzi Krzysztof Piątkowski powiedział, że jest dumny z faktu, iż festiwal odbywa się w Łodzi – miejscu, które zgodnie budowały cztery kultury: polska, rosyjska, niemiecka i żydowska. Jego zdaniem Łódź to doskonałe miejsce, aby kultywować te tradycje.

Festiwal zorganizowali: Polskie Stowarzyszenie Nauczycieli i Wykładowców Języka Rosyjskiego, Wydawnictwo Szkolne PWN, XII Liceum Ogólnokształcące im. Stanisława Wyspiańskiego w Łodzi, XV Liceum Ogólnokształcące im. Jana Kasprowicza w Łodzi we współpracy z Fundacją Russkij Mir, MAPRYAL oraz Rosyjskim Ośrodkiem Nauki i Kultury w Warszawie.

REGULAMIN KONKURSU

Źródło: (PAP)

Dodaj komentarz

Brak komentarzy.

Comments RSS TrackBack Identifier URI

Skomentuj

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie z Twittera

Komentujesz korzystając z konta Twitter. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj /  Zmień )

Połączenie z %s