SŁOWIAŃSKA GALA GWIAZD

Tym razem to nie będzie studencki konkurs, ale prawdziwa gala gwiazd. 9 maja 2011 r. w Auli Leopoldyńskiej Uniwersytetu Wrocławskiego wystąpią laureaci dziewięciu edycji Konkursu Piosenki Słowiańskiej, organizowanego od 2001 roku przez Instytut Filologii Słowiańskiej.

Pierwsza edycja konkursu też odbyła się w Auli Leopoldyńskiej. Przez kolejne lata rosyjskich ballad, ukraińskich dumek, piosenek czeskich i serbskich, lirycznych i komicznych, z akompaniamentem i a cappella słuchaliśmy w Oratorium Marianum. Wielu uczestników to dziś profesjonaliści. Koncertują, wydają płyty, nagrywają muzykę do filmów, występują w spektaklach.

– Byłam wzruszona, że tylu laureatów chce wziąć udział w jubileuszowym koncercie. Telefonowali do mnie i ci, którzy przyjechać nie mogą. Rozpierzchli się po Polsce, po świecie, mają małe dzieci, obowiązki zawodowe – mówi animatorka słowiańskiego śpiewania dr Wiesława Zybura, wicedyrektorka Instytutu Filologii Słowiańskiej.Najbardziej mi żal, że nigdy już nikomu nie zaśpiewa Asia Klin, zwyciężczyni III edycji, która zginęła w wypadku samochodowym. Dziś byłaby na pewno profesjonalną artystką.

W gali weźmie udział 18 uczestników wcześniejszych edycji – solistów i zespołów.

Po rosyjsku zaśpiewa Anna Majkut, która w 2001 roku wystąpiła poza konkursem, a potem zasiadała w jury. Jest wokalistką „Spiritual Singers Band”, współpracuje z jazzmanami Johnem Marshalem i Gregorym Gaynairem, nagrywa muzykę do filmów i słuchowisk.

Posłuchamy Michała Bobera (II nagroda w 2007 roku), zafascynowanego współczesną muzyką rosyjską, który dla podzielających tę pasję założył stronę http://www.muzykarosyjska.pl. Swoje umiejętności doskonalił w moskiewskiej szkole estradowo-jazzowej. Koncertuje, wielokrotnie brał z sukcesem udział w festiwalach piosenki, a w lipcu z Moniką Wiśniowską będzie reprezentować Polskę na największym rosyjskim festiwalu młodych talentów „New Wave”, który odbywa się w Jurmali.

Również po rosyjsku będzie śpiewał Wojciech Dereń, który z zespołem „Szczo szcze” i solo podbijał publiczność i jurorów pierwszych edycji konkursu. Dziś śpiewa w chórze Opery Wrocławskiej, współpracuje z teatrem Capitol, występował w spektaklu galowym na 31. PPA, wydał płytę.

Profesjonalnymi wokalistkami są Marta Groffik-Perchel oraz siostry Joanna i Marta Piwowar, występujące jako zespół „Trzy dni później”. W 2001 roku zajęły drugie miejsce pięknie interpretując rosyjską piosenkę ludową. Mają na koncie dwie płyty, ponad 800 koncertów w kraju i zagranicą. Marta Groffik występuje też z formacją jazzową Cool Blue i z „Raz, dwa, trzy”. 9 maja w auli trio zaśpiewa piosenkę serbską „Ajde Jano”.

Nie sposób pominąć Stasa Marinczenko, który właśnie przygotowuje doktorat z językoznawstwa w Instytucie Filologii Słowiańskiej. Jest pianistą (raczej klasycznym), gitarzystą (bluesowo-jazzowym), a w ubiegłym roku ukończył Studium Organistowskie. Z konkursem związany od samego początku. – Od lat akompaniuje każdemu, kto ma kłopoty ze znalezieniem akompaniatora. Pomaga, czasem sugeruje zmiany, zawsze na lepsze – chwali doktoranta Wiesława Zybura.

Tym razem Stas również nie tylko sam zaśpiewa, ale i wesprze solistki Martę Łuszczaj i Emilię Węgrzyn oraz polsko-macedoński duet Edi Mulic – Kinga Zabawa. Ta para w 2009 roku wyśpiewała po serbsku drugą nagrodę. Kinga, nasza studentka kulturoznawstwa, przygrywała wówczas Ediemu na saksofonie.

Z Rzeszowa przyjedzie Joanna Buda (trzecia nagroda za serbską piosenkę w 2009 r.), a z Gdańska zespół „Kadarka”. W 2009 roku gdańszczanki zwyciężyły pięknie interpretując ludową piosenkę ukraińską. Wystąpi też męskie trio ukrainistów z Legnicy, które triumfowało w 2010 roku.

Z ciekawością czekamy na występ germanistów Hanny Krężlewskiej i Michała Strożka. W ubiegłym roku jako duet „Szejk” zawojowali publiczność dając po rosyjsku hollywoodzki show zatytułowany „Wschodnie Baśnie”.

Jako goście specjalni wystąpią studenci z Tomska Yana Karpenko i Andriej Wieczerkow oraz Igor Jelinek, doktorant z Ostrawy. Igor pisze rozprawę o rosyjskim bardzie Włodzimierzu Wysockim i to jego balladę zamierzał zaśpiewać. – Rosyjskich piosenek jest najwięcej, więc na moją osobistą prośbę Igor wykona utwór czeskiego pieśniarza Jaromira Nohavicy – wyjaśnia Wiesława Zybura.

Wrocław, Uniwersytet Wrocławski, Aula Leopoldyńska
09.05.2011 godz.17.00. Wstęp wolny.
Serdecznie zapraszamy!

MPL

źródło: www.uni.wroc.pl

Zdjęcia (S. Aleksandrowicz): Joanna Buda z Rzeszowa, duet naszych germanistów „Szejk”, zespół „Kadarka” z Gdańska

Reklamy

Dodaj komentarz

Brak komentarzy.

Comments RSS TrackBack Identifier URI

Skomentuj

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Google+

Komentujesz korzystając z konta Google+. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie z Twittera

Komentujesz korzystając z konta Twitter. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj /  Zmień )

Połączenie z %s

 • PARTNERZY:

 • Gazeta rosyjska
 • Maj 2011
  Pon W Śr Czw Pt S N
  « Kwi   Czer »
   1
  2345678
  9101112131415
  16171819202122
  23242526272829
  3031