SKARBY ROSYJSKIEJ MUZYKI CHÓRALNEJ 25 MAJA 2011 W WARSZAWIE

25 maja w Sali Koncertowej Filharmonii Narodowej w Warszawie wystąpi znakomity -jeden z najlepszych obecnie profesjonalnych chórów Rosji – Państwowy Akademicki Rosyjski Chór im. A Swiesznikowa z Moskwy pod dyrekcją prof. Borisa Tewlina.

Zespół jest jednym z najważniejszych chórów Rosji, rozpoznawalnych w całym chóralnym świecie. Powstał w 1936 r. jako wzorcowy Państwowy Chór Związku Radzieckiego. Pierwszymi kierownikami zespołu byli zasłużeni Artyści Rosji – A. Swiesznikow i prof. Konserwatorium Moskiewskiego H. Danilin.

W Państwowym Chórze ZSRR, bo taką nazwę nosił przez wiele lat, znaleźli miejsce najlepsi wykonawcy sztuki chóralnej kraju, którzy w krótkim czasie stali się najznakomitszymi wykonawcami światowej i rosyjskiej chóralistyki.

Chór wielokrotnie był wykonawcą premier utworów tworzonych specjalnie przez najwybitniejszych kompozytorów Rosji.

Po śmierci założyciela, twórcy sławy chóru i wieloletniego dyrygenta A. Swiesznikowa chórowi nadano jego imię. Po A. Swiesznikowie dyrygentami chóru byli najwybitniejsi rosyjscy dyrygenci tacy jak: Agafonnikow, Minin, Tytianko i Rajewskij.

Od 2008 roku kierownikiem artystycznym i głównym dyrygentem chóru jest Zasłużony Artysta Rosyjskiej Federacji – profesor Konserwatorium Moskiewskiego – Boris Tewlin.

W ciągu wielu lat istnienia, chór im. A. Swiesznikowa odbył wiele znakomitych artystycznych tournee. Koncertował we wszystkich krajach b. Związku Radzieckiego, a także w krajach Europy, Azji, Afryki Północnej oraz w USA. Kilkakrotnie występował również w Polsce – ostatnio w 2001 roku. Chór jest zdobywcą I nagrody w kategorii chórów zawodowych organizowanego przez Fundację „Muzyka Cerkiewna” Międzynarodowego Festiwalu Muzyki Cerkiewnej „Hajnówka” i jako laureat zainauguruje w dn. 24 maja br. XXX Jubileuszową edycję Festiwalu w Białymstoku.

Tegoroczny warszawski koncert jest kontynuacją rozpoczętego w ubiegłym roku w Filharmonii Narodowej w Warszawie cyklu prezentacji wybitnych chórów i arcydzieł muzyki chóralnej.

Prof. Tewlin specjalnie na potrzeby koncertu warszawskiego przygotował program pt. Skarby rosyjskiej muzyki chóralnej, składający się z arcydzieł muzyki cerkiewnej, rosyjskiej pieśni ludowej oraz klasyki rosyjskiej. W ramach koncertu w Warszawie, z chórem wystąpi prof. Jurij Łaptiew-znakomity solista (baryton), a także doradca ds. kultury Prezydenta Rosji.

Koncert pod Honorowym Patronatem
Ambasadora Federacji Rosyjskiej w RP
Alexandra Alekseeva

Dodaj komentarz

Brak komentarzy.

Comments RSS TrackBack Identifier URI

Skomentuj

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie z Twittera

Komentujesz korzystając z konta Twitter. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj /  Zmień )

Połączenie z %s