ZACHODNI WYKONAWCY NA FESTIWALU PIOSENKI ROSYJSKIEJ W ZIELONEJ GÓRZE 2011

Przygotowania do tegorocznego Festiwalu Piosenki Rosyjskiej w Zielonej Górze trwają. Po styczniowych zmaganiach i wygranej walce o dalsze finansowanie festiwalu z budżetu miasta, dyrektor FPR Tomasz Nesterowicz oraz Prezydent Zielonej Góry wrócili z Moskwy z dobrymi informacjami: Festiwal w Zielonej Górze będzie transmitowany w rosyjskiej telewizji (Rossija). W Polsce, tak jak w ubiegłym roku, będziemy go oglądać na antenie TVP2. Ponadto rosyjska telewizja wyemituje tegoroczny II Festiwal Piosenki Polskiej, który odbędzie się w Rosji. Jest też dobra wiadomość dla wszystkich zainteresowanych udziałem w konkursie! 

Przypomnijmy – w minionym roku w części konkursowej, mogli wziąć udział jedynie artyści, którzy mieli na swoim koncie wydaną przynajmniej jedną płytę. Niestety ucierpiał na tym poziom konkursu. W tym roku organizatorzy będą przyjmowali zgłoszenia od wszystkich zainteresowanych. Do finału zostanie zakwalifikowanych 10 uczestników (maksymalnie 12). Nabór rusza 16-17 maja!

Utrzymamy formułę konkursową, aczkolwiek nie wykluczone, że w tym roku udział w konkursie wezmą także artyści zagraniczni – mówi Dyrektor FPR Tomasz Nesterowicz.

Nie wiadomo jeszcze jakie gwiazdy wystąpią na tegorocznym festiwalu. Negocjacje w tej sprawie trwają. Jak donosi Gazeta Lubuska, padła propozycja, aby wystąpił Sting, ale zapewne szybko się zreflektowano, że nie jest on rosyjskim artystą i porzucono ten pomysł. Organizatorzy obiecują jednak występy gwiazd europejskich, w których repertuarach są utwory rosyjskie. Może ze względu na ten utwór ktoś zaproponował Stinga? ;-)


Mam jednak nadzieję, że nie wynika to z faktu, że Rosjanie chcą w swojej telewizji pokazać gwiazdy europejskie, zamiast młodych polskich artystów, lub swoich rodzimych gwiazd? Gaże wykonawców pokryje rosyjskie ministerstwo kultury, co niestety musi odbijać się dość znacząco na możliwościach decyzyjnych organizatorów. Gwiazdami na Festiwalu Piosenki Polskiej w Rosji zajmie się nasze ministerstwo.

IV Festiwal Piosenki Rosyjskiej odbędzie się 16 lipca 2011.

8 Komentarzy

 1. Ooo tak! Dima mógłby znów przyjechać!

 2. Mam nadzieję że znowu gościem będzie Dima Bilan. Marzę aby do Polski przyjechał Jurij Shatunov ale pewnie się nie doczekam.

 3. Michał, dziękuję za dedykację na facezbuku, i żeby nie męczyć umysłów słuchaczy wyjaśnię, skąd się wzięła czumaczeczaja – w latach 70 i 80 w Rosji zaczął się boom piosenkarski- przybywali tam różni wykonawcy, występowali na festiwalach i każdy z nich śpiewał ,,po rosyjsku” – stąd powstawały właśnie takie słowa – potworki, wypowiadane przez obcokrajowców rosyjskie słowa, trudne nawet dla Rosjan.
  Sumaszedszaja znaczy szalona, ale to już chyba wszyscy wiedzą. Cały tekst oczywiście bardzo zabawny- najlepszy na elektronicznym tłumaczu, ha.

  • Ależ bardzo proszę. I dzięki za wyjaśnienie. Teraz już nikt nie będzie miał żadnych wątpliwości :-) Pozdrawiam!
   Michał

 4. Jeżeli zostaną zaproszeni zachodni wykonawcy, to będzie to katastrofa! Zostanie zniszczona idea tego festiwalu! a to jedyny festiwal, gdzie można zobaczyc wschodnich artystow i odpocząc od zachodniej muzyki. Czy i ten jedyny festiwal muszą nam rozwalac? Na ten festiwal powinny byc zaproszone same rosyjskie gwiazdy! Moim zdaniem zresztą, na zeszlorocznym FPR jedyną prawdziwą gwiazdą był Dima Bilan! Pozostali to średni artyści. Chciałabym, żeby w tym roku oczywiście ponownie został zaproszony Dima. to przecież ikona rosyjskiej piosenki! A oprócz niego: Sergey Lazarev – numer dwa rosyjskiej estrady, tegoroczny reprezentant na Eurowizji – Aleksey Vorobyov, żeńska grupa Serebro i Ani Lorak, która mimo, że jst z Ukrainy jest w Rosji bardzo znana.

  • Tak właśnie myśli większość znających chociaż trochę muzyków z Rosji, Lazarew i Lorak- jak najbardziej, Vorobyov to by tu jeszcze wojnę wywołał jakby zaczął się obnosić ze swoim patriotyzmem, jak na Eurowizji, gdzie krzyczał- Rosja k..wa, to jest potęga, k..wa, i niech żyje Rosja. Ale reszta może być.

 5. A ja mam nadzieję, że nie stanie się tak, że na festiwalu piosenki rosyjskiej wystąpią Karel Gott, Hans Jensen, Erikah Badu i Violetta Villas bo to byłaby porażka. Czy oni tj decydujący o tym festiwalu mają nas, widzów za kompletnych idiotów i myślą, że to łykniemy? Po raz kolejny okaże się wtedy, że to jest festywal dla swojaków, żeby ktoś dostał sporą kasę za marny występ na niskim poziomie a rosyjska muzyka znowu zostanie sprowadzona do popisów bylejakich śpiewaków , utworów Meładzego i starych pieśni Ałły. Dlatego na hasło muzyka rosyjska moi znajomi od razu odpowiadają: Chór Aleksandrowa, Ałła, Bieriozki a nie Biłan, Quest Pistols czy Potap- chociaż to takie ruskie jak i ja, ale przynajmniej znani w Rosji i po rosyjsku śpiewają w Rosji.
  A tak na marginesie- jak wam się podoba Czumaczeja wiesna i Płacz dietka? Bo ja już na ich punkcie oszalałam.

 6. MAM WIEKA NADZIEJE ZE JEDNYM Z ZAPROSZONYCH ARTYSTOW BEDZIE ALEXANDER RYBAK!!


Comments RSS TrackBack Identifier URI

Skomentuj

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie z Twittera

Komentujesz korzystając z konta Twitter. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj /  Zmień )

Połączenie z %s