FAINA NIKOLAS – LUDZKIE SERCA SĄ OTWARTE NA JEJ MUZYKĘ

Mam ogromny zaszczyt zaprezentować Wam dzisiaj sylwetkę wielkiej i skromnej artystki, która niemalże 20 lat temu postanowiła związać swoje życie z Polską. Wokalistki wszechstronnej, o bardzo intrygującej barwie głosu i ogromnej wrażliwości muzycznej. Muzyka towarzyszyła jej od najmłodszych lat. Koncertuje w kraju i za granicą. Jej talent został dostrzeżony i nagrodzony na odbywającym się w Moskwie 21 maja 2011 konkursie utworów muzycznych. Jego transmisja odbyła się na kanale ROSSIJA KULTURA, 28 maja 2011 o godzinie 17:05 (czasu polskiego), „ROMANS – XXI wiek”.

Kim jest Faina? Czym się zajmuje? O tym najlepiej opowie Wam sama:

Nazywam się Faina Nikolas. Pochodzę z Rosji, z Syberii (jednak, nie cierpię zimna).

Moja mama jest Rosjanką, tata – Niemcem. Śpiewam, odkąd pamiętam. Skończyłam podstawową szkołę muzyczną (w klasie akordeonu). Mając 14 lat, zaczęłam śpiewać (i grać na instrumentach klawiszowych) w amatorskim zespole. Od tej pory już nie poprzestałam.

Występowałam z powodzeniem na różnych konkursach i festiwalach (często akompaniując sobie na gitarze). Od 18 roku życia już pracowałam jako solistka w składzie profesjonalnej orkiestry estradowej. Więc, nie musiałam długo zastanawiać się nad tym – co chcę w życiu robić. Oczywiście, wybrałam muzykę – studia wokalne (Krasnodar). Ukończyłam je na specjalizacji: śpiew klasyczny. Zawód – wokalistka, solistka zespołu estradowego, artystka chóru akademickiego.

Następne studia (wyższe) – dyrygentura orkiestry estradowej oraz dętej. Podczas studiów cały czas pracowałam.
Zdobyłam doświadczenie, śpiewając w chórze cerkiewnym (w altach). Kilka lat pracowałam w agencji estradowo-koncertowej oraz w Teatrze Variette w Krasnodarze.

Miałam zaszczyt występować jako solistko-wokalistka w koncertowym programie „Premjera” pod kierownictwem znanego rosyjskiego jazowego muzyka i dyrygenta Georgija Garaniana. Następnie dostałam propozycję pracy w Teatrze Estrady w Soczi. Pracowałam z baletem estradowym.

Kilkakrotnie wyjeżdżałam na występy artystyczne z grupą innych artystów do Polski. W 1992 r. w ramach wymiany kulturowej przyjechałam z programem muzyczno-artystycznym do Warszawy. Tak się złożyło, że od tamtego czasu związałam swoje życie z Polską.

Mieszkam od tamtej pory z rodziną w Warszawie. Mąż Aleksander Maksimow – kompozytor, pianista, znakomity muzyk, autor aranżacji utworów, które wykonuję. Syn za 2 lata będzie profesjonalnym muzykiem. Ja, oczywiście, cały czas kontynuuję pracę w zawodzie.
Między innymi, pracowałam w muzyczno-artystycznych programach w Warszawie („Viktoria”, „Europejski”), Szczecinie („Babylon”) oraz w zespołach muzycznych. Współpracowałam z warszawską agencją artystyczna „Allegro”.

W latach 1995-2005 byłam wokalistką grupy muzycznej „Rendez-Vous”. Od 2006r. jestem związana z zespołem „Viva band” (w grudniu 2007r. zespół zajął I miejsce na Ogólnopolskich Targach Muzycznych w Warszawie). Od 2007r. współpracuję z warszawską szkołą muzyczną „Yamaha” jako nauczyciel wokalu.
Od dwóch lat istnieje mój nowy projekt muzyczny – Faina i „Chanson”. Występujemy na koncertach z repertuarem rosyjskim, propagując w Polsce rosyjską kulturę muzyczną. Koncertuję solo oraz w trio, w skład którego wchodzą koleżanka-piosenkarka oraz gitarzysta, profesjonalni muzycy.

Już dawno chciałam zrealizować coś takiego, inny repertuar, brzmienie, nastrój… Dało o sobie znać i moje pochodzenie i wykształcenie. Ten repertuar – coś dla duszy.
Mamy dużo wspólnego w muzycznych gustach jako Słowianie. Świetnie się rozumiemy. Ludzkie serca są otwarte na taką muzykę, i język nie stoi tu na przeszkodzie.

Faina Nikolas
www.faina.pl

4 Komentarze

  1. Niesamowita osoba :)
    Pozdrawiam cieplutko :)

  2. Pani Faina Nikolas- człowiek o niespotykanej wrażliwości, delikatności, serdeczności…Niezwykły człowiek, wspaniała piosenkarka…Brak mi słów… Osoba, która swoją muzyką i swoim sposobem bycia ( zupełnie naturalnym) sprawia, że świat wydaje się piękniejszy i subtelniejszy. Dziękuję. Grażyna z Zawadzkiego

  3. […] pieśni ludowe, wspaniałą „Lezginkę” pokazał zespół tańca z Czeczenii „Nocho”, Faina Nikolas wykonała rosyjskiej pieśni ludowe, muzykę cygańską zaprezentował zespół „Zhemchuzhina i […]

  4. […] tego, że dobrze znamy początek historii internetowej znajomości muzyka i piosenkarki z Warszawy Fainy Nikolas i moskiewskiej pisarki Svetlany Kovalevoj. Utwory i romanse powstawały jeden za drugim do słów […]


Comments RSS TrackBack Identifier URI

Skomentuj

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie z Twittera

Komentujesz korzystając z konta Twitter. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj /  Zmień )

Połączenie z %s