KONCERT Z OKAZJI DNIA SŁOWIAŃSKIEJ KULTURY I PIŚMIENNICTWA W SŁUPSKU

24.05.2011 r. Centrum Kultury i Języka Rosyjskiego w Słupsku świętowało obchody Dnia Kultury Słowiańskiej i Piśmiennictwa. 24 maja w krajach słowiańskich jest również dniem pamięci braci Cyryla i Metodego, świętych Kościoła katolickiego i prawosławnego. Działalność tych świętych , nazywanych Apostołami Słowiańszczyzny, okazała się niezwykle ważna dla kultury Słowian, byli twórcami rytu słowiańskiego, zapoczątkowując rozwój języka i piśmiennictwa. Obchody tego dnia miały przede wszystkim pokazać słupszczanom, że wszyscy jesteśmy Słowianami.

Zorganizowany przez CKiJR koncert, który odbył się w Ośrodku teatralnym Rondo zgromadził wielu sympatyków kultury rosyjskiej, polskiej, ukraińskiej i białoruskiej, jednym słowem kultury słowiańskiej. Koncert poprzedziło uroczyste otwarcie wystawy „Ekslibrisy współczesnych grafików rosyjskich” ze zbiorów Kazimierza Babkiewicza, który zapoznał widownie ze swoimi zbiorami i znaczeniem ekslibrisów. Wystawa po koncercie została przeniesiona do siedziby CKiJR w Słupsku, gdzie będzie można ją podziwiać jeszcze przez miesiąc.

Koncert rozpoczęły występy znanych słupskich chórów: zaprezentował się chór Związku Nauczycielstwa Polskiego ze Słupska „Akademia Muzyka” oraz „Kantele” oba pod dyrekcją Jolanty Otwinowskiej. Czas widzom umilały również występy taneczne zespołu „Kontra” z Młodzieżowego Domu Kultury w Słupsku, prowadzonego przez Katarzynę Bartoś oraz Wiolettę Rawską.

Nie zabrakło również świetnie przygotowanych uczniów Szkoły Muzycznej w Sławnie oraz laureatów I Słupskiego Konkursu Piosenki Rosyjskiej. Wystąpiła również Marta Fitowska ze Studia Piosenki działającego przy MDK w Słupsku,która w niezapomniany sposób wykonała „Modlitwę” Bułata Okudżawy Z wielkim entuzjazmem publiczność przyjęła Wojskowy Zespół Wokalny „Wiarusy” im. ppłk lek. Stanisława Szarmacha,którzy wykonali 3 utwory w języku rosyjskim.

Następną częścią programu był występ Anny Poźlewicz – wykonawczyni ballad, romansów i poezji śpiewanej, artystki, która nie tylko śpiewa, ale też komponuje muzykę do swoich utworów. Na zakończenie widzowie mogli posłuchać białoruskich i ukraińskich pieśni ludowych w wykonaniu Zespołu wokalnego z Parafii Prawosławnej w Słupsku. Lenie Synak, Oldze Synak i Dorocie Bryłka towarzyszyła Anna Poźlewicz i Piotr Pendzich, którzy akompaniowałi na gitarze i skrzypcach. Koncert był bardzo interesującym wydarzeniem kulturalnym, które na moment zjednoczyło obecnych widzów i stworzyło z nich jedną wielką słowiańską rodzinę. Chciałoby się aby ten moment trwał i trwał…

 

Źródło: Centrum Kultury i Języka Rosyjskiego w Słupsku

 

Dodaj komentarz

Brak komentarzy.

Comments RSS TrackBack Identifier URI

Skomentuj

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie z Twittera

Komentujesz korzystając z konta Twitter. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj /  Zmień )

Połączenie z %s