TARGOWA STREET FILM & MUSIC FESTIVAL ODBĘDZIE SIĘ W DNIACH 8-10 LIPCA 2011

Wydarzenia festiwalowe skupione są głównie wokół legendarnej Państwowej Wyższej Szkoły Filmowej, Telewizyjnej i Teatralnej im. Leona Schillera w Łodzi. W tej właśnie szkole, na ulicy Targowej swoje pierwsze kroki stawiali m.in. Krzysztof Kieślowski i Andrzej Wajda.

Dzień trzeci – 10.07 –  muzycznie będzie należał do legendarnych zespołów bloku wschodniego – białoruskiego Lyapis Trubetskoy, którego mieliśmy okazję usłyszeć w tym roku w warszawskim klubie Stodoła, ale nigdy na koncercie plenerowym oraz jednego z najpopularniejszych muzyków w Rosji – Siergieja Sznurowa, założyciela Leningradu, wraz z jego nową grupą RUBL.

LYAPIS TRUBETSKOY

„Karol Marx spotyka Gogola Bordello, Mighty Mighty Bosstones spotykają Leningrad!” – tymi słowami można w skrócie opisać to, co tworzy Lyapis.

Rockowo – popowo-art-ska-punkowy zespół nagrywa od roku 1995 (do tej pory wydał 17 albumów), zdobywając liczne nagrody praktycznie od pierwszej płyty. Obecnie najsłynniejsza grupa rockowa na Białorusi znana jest nie tylko w krajach postsowieckich, ale dzięki emigracji również i na całym świecie.
Punkowo zwariowani i subtelnie politycznie niepoprawni członkowie Lyapisa nigdy nie przepuszczają okazji, żeby pośmiać się z dogmatów i cenzury.

W 2009 roku zdobyli RAMP (Russian Allternative Music Prize) i zyskali tytuł najlepszego zespołu alternatywnego 2009. W 2010 niemiecka wytwórnia Eastblok Music wydała album „Agitpop”, składankę największych hitów Lyapisa, dostępną w sklepach muzycznych większości krajów europejskich. Wtedy to zespół rozpoczął podbój Europy, występując na znanych festiwalach takich jak Sziget na Węgrzech, Mundial w Holandii, Rock for People w Czechach i w kilku wypełnionych po brzegi niemieckich klubach.

Zaraźliwe rockowe melodie pełne odcieni punkowych i ska wraz z przepełnionymi czarnym humorem tekstami oczarowały nawet zepsutych krytyków zachodniej muzyki, którzy aż do teraz rzadko poświęcali uwagę zespołom Europy Wschodniej. Z entuzjastycznym przyjęciem spotkały się również klipy do muzyki Lyapisa, wyreżyserowane przez wybitnego białoruskiego twórcę teledysków i reklam Alexeya Terehoffa (który również gości w tym roku na Targowej!). Dwa z nich – „Capital” i „Ogon’ky” wyróżnione zostały licznymi nagrodami na arenie międzynarodowej – m.in. portugalską nagrodą MTV.

SIERGIEJ SZNUROW & RUBL

„Jesteśmy pierwszym zespołem na świecie, który gra fitness-rocka!”- takimi słowami Siergiej Sznurow przywitał publikę na jednym z pierwszych koncertów RUBLa w Moskwie.

Królowie mocnego brzmienia z Rosji są godnymi następcami legendarnej grupy Leningrad, w której mają swoje bezpośrednie korzenie.

RUBL powstał w roku 2008, stworzony przez trzech członków Leningradu: jego lidera Siergieja Sznurowa, Andrieja Antonienko – trębacza  oraz reżysera dźwięku Denisa Możina (obecnie zespół liczy 5 osób).

Siergiej Sznurow, artysta wielu skandalów z zakazem koncertowania w Moskwie na koncie, przez rosyjską inteligencję uważany jest za następcę Włodzimierza Wysockiego. Nie przebierający w słowach (co znakomicie obrazują teksty piosenek) lider grupy potrafi być szokującym performerem  i… wyjść na koncert ubrany wyłącznie w gitarę. Jego talent artystyczny jest jednak niezaprzeczalny i objawił się nie tylko w paśmie sukcesów grupy Leningrad, a obecnie RUBLa. Sznurow w swojej karierze stał się również producentem filmowym,  autorem muzyki filmowej, pracował też jako aktor.

Najbardziej rozpoznawalnym jego dziełem w świecie kina jest muzyka do filmu „Bumer” (2003), która została wyróżniona prestiżową nagrodą Nika – rosyjskim odpowiednikiem Oscara.

Tych, którzy chcą o życiu i filozofii Siergieja Sznurowa dowiedzieć się więcej, odsyłamy do doskonałego, archiwalnego artykułu z Przekroju (można go znaleźć tutaj).

NIEDZIELA, 10.07.2011
20:00 – 00:00
Lyapis Trubetskoy – koncert
Siergiej Sznurow & RUBL – koncert
Oba koncerty na parkingu przed Szkołą Filmową!

Źródło: http://targowafestival.pl/Muzyka

1 komentarz

  1. Byłem i widziałem – wspaniałe wydarzenie

    Targowa Street Festival 2011 – Lyapis Trubetskoy:
    https://qbapolska.wordpress.com/2011/07/26/targowa-street-festival-2011-lyapis-trubetskoy/


Comments RSS TrackBack Identifier URI

Skomentuj

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie z Twittera

Komentujesz korzystając z konta Twitter. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj /  Zmień )

Połączenie z %s