XXI MUZYCZNE DIALOGI NAD BUGIEM W MIELNIKU

W dniach 5-6 sierpnia 2011 w Mielniku odbyły się Muzyczne Spotkania nad Bugiem czyli forum międzynarodowej prezentacji folkloru ludowego, muzyki i pieśni różnych narodów. Impreza każdego roku gromadzi kilka tysięcy miłośników tradycji i folkloru oraz ukazuje bogatą mozaikę kulturową niemal wszystkich mniejszości narodowych mieszkających w Polsce. W programie były m.in. śpiewy i tańce, prezentacje twórczości ludowej, pokazy rzemiosła artystycznego i kiermasz książek. 5 sierpnia wystąpiły zespoły folklorystyczne prezentujące kulturę ludową z różnych stron Polski i Europy. Natomiast sobota 6 sierpnia poświęcona była nowoczesnym nawiązaniom do folkloru – a więc muzyki folkowej. Festiwal był też okazją do spotkań, prezentacji i wspólnej zabawy w niezwykle barwnym i różnorodnym gronie gości z Polski i zagranicy. Jak najlepiej prezentować różnorodne kultury? Poprzez muzykę! 

Z tego założenia wyszli już dawno organizatorzy „Muzycznych Dialogów nad Bugiem”. Daj się wciągnąć w dialog kultur… już po raz dwudziesty pierwszy, w dniach 5-6 sierpnia 2011 w Mielniku nad Bugiem! – zapraszali Wójt Gminy Mielnik oraz Gminny Ośrodek Kultury, Sportu i Rekreacji w Mielniku.

Poprzez muzykę chcemy pokazać różnorodność wielu kultur, ale także ich cechy wspólne – w tym przypadku, przede wszystkim uwielbienie dla muzyki. W piątek 5 sierpnia na scenie usytuowanej nad samą rzeką Bug, obok kompleksu sportowego GOKSiR-u przy ulicy Zamkowej w Mielniku, podziwiać można było zespoły ludowe, zaś kolejnego dnia – 6 sierpnia, posłuchać zespołów grających różne odmiany muzyki folkowej. Dzięki tak podzielonemu programow chcieliśmy pokazać również dialog pomiędzy kulturą dawną – folklorem, a tą współczesną.

Festiwal ma charakter międzynarodowy, posłuchać więc na nim można zespołów pochodzących z różnych krajów. Różnorodna muzyka jest inspiracją do podejmowania innych działań. W tym roku organizatorzy „Muzycznych Dialogów…” rozszerzyli bowiem konwencję wydarzenia. Prócz koncertów wszyscy, którzy odwiedzili w okresie festiwalu Mielnik, mogli uczestniczyć w warsztatach tańca, prowadzonych przez zespoły występujące podczas „Muzycznych dialogów…”. Dzięki temu goście festiwalowi mogli jeszcze bardziej doświadczyć różnorodności kultur.

6 sierpnia odbyła się także mini konferencja popularno-naukowa Gawędy o kulturach. Udział w niej wzięli m.in. członkowie „Orkiestry pod wezwaniem św. Mikołaja”. Do wysłuchania interesujących wykładów zaproszono wszystkich, którzy zechcieli dowiedzieć się m.in. tego co z dawnej kultury ludowej funkcjonuje jeszcze we współczesnym świecie.

Zespół „Kupalinka” zaprezentował na Festiwalu białoruskie pieśni ludowe, wspaniałą „Lezginkę” pokazał zespół tańca z Czeczenii „Nocho”, Faina Nikolas wykonała rosyjskiej pieśni ludowe, muzykę cygańską zaprezentował zespół „Zhemchuzhina i Bratia”, słowacką – zespół „Bara Bura”…. Oprócz tego wystąpiły zespoły wykonujące muzykę współczesną, które znajdują inspiracje dla swojej twórczości w folklorze – Dularowi Braia, Beltaine, PodobaMiSię, itd.

Do współpracy przy pracach nad festiwalem Gminny Ośrodek Kultury, Sportu i Rekreacji w Mielniku – główny organizator wydarzenia zaprosił instytucje zajmujące się popularyzacją wiedzy o różnych kulturach.

Kolejny Festiwal już za rok!

PROGRAM XXI MUZYCZNYCH DIALOGÓW NAD BUGIEM W MIELNIKU

Dodaj komentarz

Brak komentarzy.

Comments RSS TrackBack Identifier URI

Skomentuj

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie z Twittera

Komentujesz korzystając z konta Twitter. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj /  Zmień )

Połączenie z %s