„NA MLECZNEJ DRODZE…”

W cyklu „Lech Dyblik przedstawia” koncert z udziałem Specjalnego Gościa, odeskiego muzyka Aleksieja Semieniszczewa. Urodzony i zamieszkały w Odessie Aleksiej Siemieniszczew (1959) muzyk, pieśniarz, znakomity gawędziarz – popularny bard, barwna postać odeskiej sceny. Jest członkiem grupy klezmerskiej „Maminy deti”. Jego repertuar obejmuje szeroki zakres gatunków muzycznych i literackich.

Zapraszamy o Klubu Artystycznego RAMPA, ul. Kołowa 20 w Warszawie. Piątek, 16 września 2011, godz. 20:00. 

Od wielu lat zajmuje się rosyjską i radziecką piosenką poetycką. Jest znanym w Rosji i na Ukrainie wykonawcą tego repertuaru. W kręgu zainteresowań Siemieniszczewa znajduje się także żydowski folklor Odessy. Artysta ocalił od zapomnienia i dał drugie życie wielu starym odeskim piosenkom.

W Polsce Siemieniszczew często występuje wspólnie z Lechem Dyblikem (1956), znanym polskim aktorem charakterystycznym, silnie związanym z Łodzią. Artyści prezentują przede wszystkim rosyjską i radziecką piosenkę poetycką. Interesuje ich przede wszystkim tematyka tych pieśni, które opowiadają o trudnym życiu w trudnych czasach oraz o ludziach, którzy próbują odbudować swoje zrujnowane życie i ocalić swoje człowieczeństwo.

W programie koncertu „Na mlecznej drodze… Wertyński, Galicz, Wizbor” znajdą się rosyjskie i radzieckie kompozycje wielkich bardów rosyjskich: Aleksandra Wertyńskiego, Aleksandra Galicza, i Jurija Wizbora.

Lech Dyblik – urodzony w 1956 roku w Złocieńcu aktor filmowy i teatralny. Absolwent PWST z 1980 roku, w latach 1981-87 aktor Teatru Narodowego. Stworzył wyraziste drugoplanowe kreacje w wielu filmach takich jak „Kroll”, „Ogniem i mieczem”, „Pan Tadeusz”, „Człowiek wózków”, „Wtorek”, „Zemsta”, „Wesele”, „Pieniądze to nie wszystko”, „Wszyscy jesteśmy Chrystusami”, „Pręgi”, „Kiler”, „Psy” czy „Pułkownik Kwiatkowski”. Wystąpił także w wielu popularnych serialach, m.in. „Boża podszewka”, „Sukces”, „Wiedźmin”. Na stałe mieszka w Łodzi. Pasjonuje się specyficznym i nieznanym w Polsce gatunkiem rosyjskiej muzyki – „szansonem” (błatne pieśni), czyli muzyką bandycką, kojarzoną z półświatkiem, środowiskiem patologii społecznych i zbrodni, a rzeczywiście mieszczącym się w pojęciu ballady ulicznej, powstałej w XIX w. w portowej Odessie. W dorobku muzycznym Lecha Dyblika znajduje się płyta zatytułowana „Bandycka dusza”.

http://www.dyblik.pl/

Dodaj komentarz

Brak komentarzy.

Comments RSS TrackBack Identifier URI

Skomentuj

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie z Twittera

Komentujesz korzystając z konta Twitter. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj /  Zmień )

Połączenie z %s