105. ROCZNICA URODZIN DYMITRA SZOSTAKOWICZA

Z okazji 105. rocznicy urodzin Dymitra Szostakowicza, w Rosyjskim Centrum Nauki i Kultury w Gdańsku wystąpią: Zasłużony artysta Rosji, laureat międzynarodowych konkursów Władimir Słobodian (fortepian), oraz Michaił Wasiliew (klarnet). W programie będzie można usłyszeć utwory: D. Szostakowicza, I. Strawińskiego, S. Taniejewa, A. Greczaninowa, R. Szczedrina, S. Prokofiewa, S. Rachmaninowa i A. Sznitke. 

Władimir Słobodzian – Zasłużony artysta Federacji Rosyjskiej Laureat krajowych i międzynarodowych konkursów Prezes Kaliningradzkiego Oddziału Międzynarodowego Stowarzyszenia Nauczycieli Fortepianu „EPTA – RUSSIA”. Przewodniczący Stowarzyszenia Chopinowskiego w Kaliningradzie.

Kierownik wydziału fortepianu w Kaliningradzkim Instytucie Muzycznym. Absolwent Kaliningradzkiego Konserwatorium im. N. Rimskiego-Korsakowa w klasie prof. A. Łogowińskiego, odbył staż w Praskiej Akademii Sztuki. Organizator i kierownik kameralnego zespołu „Muzyka XX”.Znaczną częścią artystycznej biografii W. Słobodziana jest rola koncertmistrza i praca z takimi wykonawcami jak I. Archipowa, E. Obrazcowa, M. Bieszu, B. Rudenko, M. Palm, O. Borodina, W. Bajewa, J. Lietajte, M. Miesierjakowa czy W. Alijew, oraz z wirtuozami z Polski, Niemiec, Finlandii, Japonii, Francji, USA, Chin, Hiszpanii i Argentyny.

Władimir Słobodzian jest stałym członkiem Akademii Muzyki „Nowe pieriedwiżnictwo”, która występuje w różnych miastach Rosji. W całym swoim koncertowym życiu W. Słobodzian zagrał niezliczoną ilość koncertów solowych, także z orkiestrami symfonicznymi i kameralnymi, w salach koncertowych w Rosji, Polsce, Szwecji, Niemczech, Francji, Irlandii, Iranie, Hiszpanii, Czechach, Austrii i Litwie.

Mimo swojej profesjonalnej działalności koncertowej Słobodzian aktywnie zajmuje się także działalnością pedagogiczną. Jego uczniowie i studenci są laureatami konkursów międzynarodowych, a po zakończeniu nauki tradycyjnie już kształcą się dalej w wyższych szkołach muzycznych w Rosji i zagranicą.

Władimir Słobodzian jest częstym gościem konkursów międzynarodowych, występuje w roli przewodniczącego, członka jury lub prowadzącego klasy mistrzowskie w Rosji, Polsce, Czechach, Litwie, Białorusi. Jest także zdobywcą wielu nagród, m.in.: „Natchnienie” (1998r.), „Człowiek roku” w nominacji „Nauczyciel” (2000 r.), „Za dokonania kulturalne” (2001 r.), „Uznanie” (2002 r.). Jego nazwisko znajduje się w encyklopedii „Utalentowane dzieci – przyszłość Rosji” (2006 r.), a także w encyklopedii ilustrowanej „Kenigsberg – Kaliningrad” (2006 r.) i encyklopedii „Ludzie sukcesu w Rosji” (2010 r.), został nagrodzony medalem za zasługi w Okręgu Kaliningradzkim (2010 r.).

Koncert odbędzie się 21 września 2011 roku w RCNK, ul. Długa 35 w Gdańsku o godzinie 18:00.

Źródło: www.russcentrum.pl

Dodaj komentarz

Brak komentarzy.

Comments RSS TrackBack Identifier URI

Skomentuj

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie z Twittera

Komentujesz korzystając z konta Twitter. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj /  Zmień )

Połączenie z %s