DETI PICASSO

Deti Picasso to rosyjski zespół, który tworzy dość ciekawą jak na rosyjski rynek muzykę. Można powiedzieć, że Deti Picasso to mieszanka ostrej hipnotyzującej energii o mocnych korzeniach etnicznych. Ekspresywny kobiecy głos, wyrazista gitara i delikatna wiolonczela zmieszane są z mocnymi psychodelicznymi dźwiękami. W ich muzyce przewijają się ormiańskie wokale kościelne oraz słychać nietypowe „instrumenty”, takie jak łyżki, widelce, radio… Ich muzyka jest ekstremalnie świeża, oryginalna i po prostu niezwykła. Wokalistką zespołu jest Gaya Arutyunyan – jedna z najbardziej oryginalnych wokalistek „world music” w Rosji.

Deti Picasso postrzegani są jako zespół rosyjski pomimo tego, że wokalistka Gaya Harutyunyan i jej brat – gitarzysta Garen Harutyunyan są Ormianami. Zespół początkowo funkcjonował pod nazwą „Czadosti”, a po dwóch latach zmienili nazwę na obecną.

Wydali trzy absolutnie różne albumy: w stylu rock-pop „Miesjac ułybok”, w stylu etno grunge („Etnicheskie eksperimenty”) i rosyjskojęzyczny rockowy z 2006 roku („Glubina”). Zostali odkryciem roku w plebiscycie czasopisma „FUZZ”. Na koncie mają siedem albumów plus DVD koncertowe.

Deti Picasso są ważnym zespołem na rosyjskiej scenie muzyki rock/punk/experimental teksty powstają głównie w języku rosyjskim. Jak wielu Ormian w Europie i Północnej Ameryce, często odwołują się do swoich etnicznych korzeni i – jak sami podkreślają na swoich płytach – ich muzyka to „eksperymenty etniczne”. Wielokrotnie występowali w Armenii gdzie zagrali wiele ważnych koncertów klubowych.


Głos Gayi nie należy do głosów łagodnych ani delikatnych. Jest nerwowy, nagły, wręcz wybuchowy. Niektórzy czasami porównują ją do Allanis Morrisette. Ale co ciekawe – Gaya nie operuje głosem w sposób „klasyczny”. Czasami odnosi się wrażenie, że śpiewa po prostu tak jak nakazuje jej organizm, a nie tak, jak to zostało ogólnie przyjęte. Co ważne, cała muzyka tworzona przez zespół znakomicie komponuje się z wokalistką, co tworzy spójną całość.

Deti Picasso wystąpili m.in. z Depeche Mode, Massive Attack. Obecnie koncertują na całym świecie współpracując z muzykami związanymi z różnymi gatunkami muzycznymi.

Strona zespołu na Facebook

Dodaj komentarz

Brak komentarzy.

Comments RSS TrackBack Identifier URI

Skomentuj

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie z Twittera

Komentujesz korzystając z konta Twitter. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj /  Zmień )

Połączenie z %s