IV DNI KULTURY BIAŁORUSKIEJ W KRAKOWIE

Przez trzy dni, 16 do 18 listopada, trwać będzie w Krakowie VI edycja Dni Kultury Białoruskiej organizowana przez Towarzystwo Białoruskie w Krakowie we współpracy m.in. z Kołem Naukowym Studentów Rosjoznawstwa UJ dzięki wsparciu finansowemu Urzędu Marszałkowskiego Województwa Małopolskiego, Ministerstwa Spraw Zagranicznych i Rady Kół Naukowych UJ.

Ideą tego wydarzenia już od kilku lat jest poznawanie Białorusi przez pryzmat życia kulturalnego i naukowego, próba odpowiedzi na pytania o białoruską współczesność w szerokiej perspektywie białoruskiej historii i kultury.

W trakcie VI edycji Dni Kultury Białoruskiej wystąpią dwa białoruskie zespoły: Altanka i Nagual.

Zespół ALTANKA (Альтанка) został założony w 2004 roku przez 3 muzyków: Źmiciera Łukjanczyka (Зьміцер Лук’янчык), Witala Szkiljonka (Віталь Шкілёнак) i Alieksandra Andreszczuka (Александр Андрещук), znanego jako Sasza Dżaj (Сашa Джай). Łukjanczyk i Szkilionak wcześniej występowali w zespole Troitsa, a Sasza Dżaj – w Jizel’s Band. Obecnie zamiast Dżaja w zespole występuje Sława Siarhiejenka (Слава Сергеенко). Altanka wykonuje muzykę folkową, wykorzystuje tradycyjne instrumenty muzyczne, a jej twórczość jest oparta na ludowych i obrzędowych pieśniach, jakie zachowały się w pamięci mieszkańców białoruskich wsi. Zespół licznie koncertuje w klubach i na festiwalach, nie tylko w Białorusi, ale również w Polsce, Rosji, Holandii, Niemczech, na Litwie i Bałkanach. Grupa wydała singiel „Альтанка” (2005), płytę „Live In Mragovo” (koncert z 2006 roku z Festiwalu w Mrągowie).


Więcej informacji o grupie znajduje się na stronie internetowej zespołu: http://www.altanka.com/

18.11.2011 – koncert zespołu Altanka

Kraków, Klub Imbir, ul. Św. Tomasza 35, godz. 20:30, WSTĘP WOLNY

NAGUAL to białoruski zespół, który powstał w 2000 roku i od tego czasu przeszedł wiele przeobrażeń. Jedynym elementem niezmiennym jest założyciel i lider – Leonid Pavlionok – ciągle poszukujący multiinstrumentalista o niezwykłej wyobraźni muzycznej. Dzięki jego energii twórczej i niespokojnemu duchowi Nagual ciągle się przeobraża, jest nieustannie „świeży”, a jednocześnie cały czas wierny swoim etnicznym bagiennym korzeniom.
Najświeższe inspiracje zespołu Nagual to trzy muzyczne kierunki na pozór nie mające z sobą wiele wspólnego – muzyka ludowa, punk rock i muzyczna twórczość dziecięca.

W korzeniach ludowych szukają brzmień, które otwierają odwieczne kanały komunikacyjne – produkty wiejskiego doświadczenia, stosunki z naturą, z życiem i ze wspólnotą. Z punk rocka czerpią współczesną energię, aby wyrazić elementarną moc życiowych doświadczeń, a w twórczości dziecięcej znajdują pewną zmienność, ciągły ruch nomadyczny, pewną nagość i niewinność w spotkaniach ze światem.

Muzyka, która wynika z tych inspiracji to właśnie Nagual – transowy spacer przez morelowe korytarze, wyścig z „duchami bagiennymi” czy lot z leśnikami przez puszczę pełną egzotycznych a jakże swojskich jednocześnie dźwięków. To „ezoteryczny chanson” wyrażany we własnym nagualskim języku.

Koncerty Naguala są interaktywnym skokiem w nieznaną przestrzeń, w której trzeba odrzucić to co znajome i otworzyć się na prawdziwe emocje, kolorową fantazję i dynamikę życia.

Muzyka: http://nagualia.net/media

20.11.2011 – koncert zespołu Nagual

Kraków, Klub Imbir, ul. Św. Tomasza 35, godz. 20:00, wstęp 10 zł

Źródło: www.dkb.bee.pl

Dodaj komentarz

Brak komentarzy.

Comments RSS TrackBack Identifier URI

Skomentuj

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie z Twittera

Komentujesz korzystając z konta Twitter. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj /  Zmień )

Połączenie z %s