9 MAJA – DZIEŃ ZWYCIĘSTWA SIŁ DOBRA

Ambasada Federacji Rosji w Polsce, Fundacja na rzecz zbliżania kultur OPEN ART i Rosyjski Ośrodek Nauki i Kultury w Warszawie zapraszają na koncert pt. 9 maja – Dzień Zwycięstwa Sił Dobra, upamiętniający zwycięstwo nad faszyzmem i zakończenie II Wojny Światowej.

Otwarcia dokona Ambasador Federacji Rosji w Polsce, Pan Alexander Aleseev. Wśród zaproszonych gości znajdują się Ambasadorzy krajów, które brały udział w II wojnie światowej. Wykonawcy koncertu to, mieszkający w Polsce, rosyjscy soliści – Faina Nikolas i Evgen Malinovskiy z towarzyszeniem Kameralnej Orkiestry ROMANTICA, pod dyrekcją Anny Barańskiej-Wróblewskiej. W repertuarze znajdą się pieśni i utwory instrumentalne ze znanych filmów rosyjskich w nowych aranżacjach, wzbogacone projekcjami fragmentów tychże filmów.
Wydarzenie będzie miało miejsce w dniu 9 maja 2012, o godz. 18:00, w sali kinowo-koncertowej Rosyjskiego Ośrodka Nauki i Kultury w Warszawie, ul. Belwederska 25. 

Zaproszenia i rezerwacja w RONiK, tel. 228492730.
Sponsorem Głównym jest LUKOIL POLSKA Sp. z o.o.

W rezolucji 59/26 z 22 listopada 2004 roku Zgromadzenie Ogólne ONZ ogłosiło dni 8 i 9 maja czasem pamięci i jedności oraz wezwało państwa członkowskie, organy Narodów Zjednoczonych, organizacje pozarządowe i osoby indywidualne do corocznych obchodów jednego bądź obu tych dni, by w ten sposób oddać hołd tym, którzy stracili swe życie podczas II Wojny Światowej.
Obchody Dnia Zwycięstwa nad faszyzmem to wspólne święto wszystkich, którym nieobojętne są losy Europy i świata. Święto, które powinno łączyć przedstawicieli wszystkich pokoleń i narodów, które ucierpiały podczas II wojny. Ważne zarówno dla tych, którzy brali udział w II wojnie, jak również dla tych, którzy czasy II wojny znają tylko z opowiadań – także dlatego, że dla wielu krajów z chwilą zakończenia II Wojny rozpoczęła się długa droga do demokracji i rzeczywistej wolności.

Osoba do kontaktu:
Ewa Goc, Wiceprezes Fundacji OPEN ART, tel. +48728894044

WYKONAWCY:

Evgen Malinovskiy – aktor filmowy i teatralny, muzyk, charyzmatyczny pieśniarz.
Urodził się w Biełowie na Syberii. Od 1992 mieszka w Polsce. W 1993. rozpoczął, trwającą do dziś, przygodę z filmem w „Opowieściach weekendowych” Krzysztofa Zanussiego. Najnowsze produkcje z udziałem Evgna Malinovskiego to filmy „Historia Roja” Jerzego Zalewskiego, „Księstwo” Andrzeja Baranskiego, „Bitwa Warszawska 1920” Jerzego Hoffmana, „Syberiada polska” Janusza Zaorskiego, seriale „Na Wspólnej” i „Ojciec Mateusz” a także spektakl Janusza Dymka „Czarnobyl, cztery dni w kwietniu” , przygotowany z okazji 25. rocznicy awarii elektrowni w Czarnobylu w ramach Sceny Faktu.
Od 2007. występuje na scenie Teatru Polonia w roli Włodzimierza Wysockiego, w spektaklu „Rajskie jabłka” Raszyda Tuguszewa.
W 2004 roku artysta wrócił do tradycji muzycznych, wyniesionych z rodzinnego domu, tworząc solowy projekt pt. „Syberyjski bard zaprasza”.
Pieśni, które Evgen wybiera do swojego repertuaru, słowami znamienitych rosyjskich bardów oddają jego własny światopogląd, mówią o najważniejszych, według niego, wartościach w życiu. Są to utwory m. in. Włodzimierza Wysockiego, Bułata Okudżawy, Aleksandra Rozenbauma.
W cyklu „Syberyjski bard zaprasza” artysta wydał 3 płyty: „Prolog” ( 2006 ), „Tropami Wysockiego – pieśni narowiste” ( 2008), „Śladem Okudżawy” (2011). www.evgen.pl

Faina Nikolas urodziła się w Rosji, na Syberii. Wykształcenie artystki to ukończona szkoła podstawowa w klasie akordeonu oraz studia muzyczne w Krasnodarze (1981-1985) na wydziale wokalnym, specjalizacja – śpiew klasyczny. Z zawodu Faina jest wokalistką, solistką zespołu estradowego, artystką chóru akademickiego.
W1992r. w ramach międzynarodowej wymiany kulturowej przyjechała do Polski. Od tego czasu związała życie z Polską. Od 1995r. śpiewa w zespole muzycznym „Rendez-vous” (muzyka rozrywkowa), a od 2007 roku występuje także solo, akompaniując sobie na gitarze akustycznej.
W maju 2011. rosyjski kanał „Kultura” zorganizował konkurs współczesnych romansów „Romans. XXI wiek”. Spośród 1685 kompozycji przysłanych z wielu państw świata, do finału zostało wybranych jedynie 18. Podczas transmisji koncertu na żywo profesjonalne jury wybierało najlepszy romans. Został nim romans „Volya volnaya” autorów z Moskwy: kompozytora Vyacheslava Semenova i poetki Svetlany Kovalevoj – w wykonaniu warszawianki – Fainy Nikolas. (www.faina.pl)

Orkiestra „Romantica” powstała w lipcu 2006 r. Jest orkiestrą impresaryjną i realizuje autorski program swojej pomysłodawczyni, założyciela i dyrektora – Anny Barańskiej –Wróblewskiej. Orkiestra „Romantica” towarzyszyła m.in. takim znakomitym śpiewakom jak Aleksander Teliga, Ryszard Wróblewski, Romuald Tesarowicz, Katarzyna Trylnik, Małgorzata Pańko, Bogumiła Dziel-Wawrowska, Rafał Bartmiński, Anna Lubańska i wielu, wielu innym.

Do największych wydarzeń artystycznych z udziałem Orkiestry należy występ 3.11.08 r. w Teatrze Polskim w Warszawie z najsłynniejszym na świecie kantorem z Nowego Yorku Yitzchakiem Meirem Helfgotem, pod batutą dr Mordechaja Sobola z Izraela. (www.impresariat-proscenium.pl)
Anna Barańska-Wróblewska, założycielka i dyrektor Orkiestry „Romantica” ukończyła Akademię Muzyczną im. Fryderyka Chopina w Warszawie w klasie altówki oraz Podyplomowe Studia Menadżerskie dla twórców, artystów i animatorów kultury na Wydziale Zarządzania Uniwersytetu Warszawskiego. Współpracowała z wieloma orkiestrami symfonicznymi i teatrami muzycznymi w Polsce. Grała koncerty z najwybitniejszymi artystami polskimi i zagranicznymi. Jest cenionym pedagogiem. Od 12 lat pracuje w Państwowej Szkole Muzycznej I stopnia nr 4 im. Karola Kurpińskiego w Warszawie.

Serdecznie zapraszamy!

Dodaj komentarz

Brak komentarzy.

Comments RSS TrackBack Identifier URI

Skomentuj

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie z Twittera

Komentujesz korzystając z konta Twitter. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj /  Zmień )

Połączenie z %s