LESJA I MUZYKY – MUZYKA PEŁNA WSCHODNIEJ NOSTALGII

Zespół “Lesja i Muzyky” powstał w listopadzie 2010 r. z inicjatywy wokalistki pochodzącej ze Lwowa, od kilku lat mieszkającej w Polsce i muzyków ze Szczecina. Repertuar zespołu tworzą ukraińskie pieśni ludowe zaaranżowane przez muzyków zespołu, którzy otworzyli serca, by oddać piękno w nich zawarte. Używają do tego uniwersalnego języka muzycznego, w taki sposób, by nie utracić niczego z całej z palety emocji, którymi przepełniona jest muzyka ludowa Ukrainy. Jednocześnie próbują dotrzeć ze swoją twórczością do szerokiego grona odbiorców. 

Najczystszej postaci przypadek sprawił, że się spotkali. Najpierw Lesja i Irek, gitarzysta. Pierwsze ich próby dały impuls, stało się jasne, że trzeba szukać pozostałych instrumentalistów. Propozycja Irka złożona zaprzyjaźnionym od lat muzykom spotkała się z dużym zainteresowaniem. Twórcze podniecenie, przemieszane z entuzjazmem i nutą niepewności towarzyszące zawsze ludziom przemierzającym nieznane przestrzenie, oraz wytrwałość w pracy nad repertuarem i brzmieniem, zostały nagrodzone niespodziewanie szybko.

Po zaledwie czterech miesiącach tworzenia zespół otrzymał zaproszenie na najważniejszy festiwal folkowy w Polsce, organizowany przez Polskie Radio Nowa Tradycja. Kolejnym ważnym wydarzeniem był występ na Festiwalu Kultury Ukraińskiej w Koszalinie. Inne znaczące koncerty które zagrali to: Festiwal Teatralny Wejrzenia na Wschód w Maszewie, Lato z Muzami w Nowogardzie, Watra Łemkowska w Ługach, Wiejski Festiwal Sztuki w Strzelewie. W styczniu 2012 r. ukazała się debiutancka płyta zespołu zatytułowana Zielone wino. Jeden z przyjaciół zespołu, po wysłuchaniu nagrań spontanicznie napisał słowa, które są dla nich największą nagrodą: …”siłą tego zjawiska jest delikatność, ale ta, która ma w sobie coś z żaru wchłaniania oraz chwil ulotnych, które zostawiają piękne zapachy swojej obecności.

Muzyka pełna wschodniej nostalgii, nieujarzmionej przestrzeni, w której chciałoby się ukryć chociażby część własnej tajemnicy. Oni nam opowiadają o wymiarach z pozoru poznanych, ale jednak zaskakują aranżacją i zmiennością. Jedno jest pewne – wewnętrzne przekonanie, że mamy tutaj do czynienia z dojrzałym zespołem przemieszanym dźwiękami dwóch narodów. Sprawia to wrażenie świadomie podjętej próby niepokojącego procesu muzycznego podpartego wrażliwością i wyobraźnią całej grupy.

Głos? On jest tak wciągający, że aż niebezpieczny. Wywołuje proces, który szczególnie przy partiach wolniejszych, można nazwać opowieścią nocną. Zanurzanie się w nim przypomina fragmenty powstające w życiu po sytuacjach burzliwych i naznaczonych sporą dawką emocjonalności. Mimo tego jest jak kojąca rozmowa z najbliższymi, ciszą, w której słychać niezapisane nigdy wcześniej słowa i myśli …”.

Skład zespołu:

Lesja – wokal, skrzypce,
Bosy – sopiłka, klarnet, saksofon, wokal, drumla, inst. perkusyjne,
Marek Joniec – akordeon,
Ireneusz Leciejewski – gitara,
Wojciech Gunia – bass,
Cygan – perkusja.

POSŁUCHAJCIE KONIECZNIE!
www.LesjaiMuzyky.pl

Kontakt z zespołem, tel.: 506047017
e-mail: LesjaiMuzyky@gmail.com

Dodaj komentarz

Brak komentarzy.

Comments RSS TrackBack Identifier URI

Skomentuj

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie z Twittera

Komentujesz korzystając z konta Twitter. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj /  Zmień )

Połączenie z %s