STAS PIEHA

Stas Pieha urodził się 13 sierpnia 1980 roku w artystycznej rodzinie. Jego babcia – Edyta Pieha – z pochodzenia Polka, zrobiła ogromną karierę w Związku Radzieckim. Jej pierwszym mężem był Aleksander Broniewicki – bardzo popularny wówczas kompozytor. Jego mama – Ilona Broniewicka niestety nie powtórzyła sukcesu Edyty, natomiast wraz ze swoim mężem pracowała przy produkcji debiutanckiego albumu Stasa.

Stas Pieha jest przedstawicielem młodego pokolenia, który zaistniał na rynku rosyjskim dzięki sukcesie w popularnym programie „Fabryka Gwiazd”. Ma na swoim koncie dwie płyty i kilka prestiżowych nagród rosyjskiego rynku muzycznego.

Babcią Stasa Piehy – co jest ciekawe szczególnie z naszego – polskiego punktu widzenia, jest pochodząca z polskiej rodziny Edyta Pieha.

Zobacz: Edyta Piecha, czyli „nasz człowiek” w Rosji…

Stas rozpoczął naukę śpiewu w wieku 7 lat – przystąpił wówczas do szkoły chóralnej im. Glinki w Leningradzie, gdzie rozpoczął naukę gry na pianinie. To wówczas zmienił nazwisko z Broniewicki, na Pieha. Nazwisko rodowe – Pieha – zostało przerwane przez wojnę. Babcia Stanisława postanowiła, że powinien, jako męski potomek, przywrócić to nazwisko do życia.

Po kilku latach Stas przeprowadził się do Moskwy, gdzie rozpoczął naukę na Państwowej Wyższej Szkole Estradowo-Jazzowej im. Gniesinyh. Był zachwycony psychologią i sportem, dzięki czemu zawsze był w dobrej formie.

FABRYKA GWIAZD

W 2004 roku odbyły się castingi do czwartej edycji popularnego reality-show „Fabryka Gwiazd”. Stas przeszedł wszystkie etapy i został jednym z uczestników programu. W trakcie programu wystąpił w duecie około 20 razy. To wówczas nagrał także jeden ze swoich pierwszych większych przebojów „Odna zvezda”.

Jednym z jego większych marzeń był jednak wspólny występ z Valerią. To marzenie spełniło się niedługo po programie, kiedy wystąpił z popolarną artystką w utworze „Ty grustish”:

Stas został jednym z trzech finalistów programu, dzięki czemu mógł nagrać i wydać swój pierwszy solowy album, pt. „Odna zvezda”

„ODNA ZVEZDA”

W maju 2005 roku odbyła się premiera debiutanckiej płyty Stasa Piehy, na którym znalazły się także utwory napisane przez samego Stasa. Na albumie znalazły się także kompozycje jego producenta Wiktora Drobysza. Moim zdaniem, niektóre utwory ocierały się wręcz o banał. Teksty były w kilku przypadkach tak proste, że – podejrzewam – niejeden artysta w Polsce nigdy by nie pozwolił na publikację takiego krążka. W Rosji się jednak spodobał.

Na płycie znalazła się niespodzianka muzyczna w postaci duetu z Edytą Piehą. Edyta w okresie swojej świetnośni nagrała utwór pt. „Gorod detstva”, który na krążku w odświeżonej wersji nagrał w duecie z babcią Stas.

Zobaczcie teledysk i wykonanie samej Edyty Piehy, w którym zobaczyć można małego Stasa:

Stas i Edyta Pieha, 2005 r.

21 września 2005 roku odbyła się ceremonia wręczenia nagród MTV Russia Music Awards, podczas której utwór „Ty grustish” nominowany był w kategorii „Najlepsza kompozycja”.

„INACHE”

Drugi album Stasa nosił tytuł „Inache”, tak jak jeden z utworów wydanych na albumie. Jak sam mówił wówczas Stas: „wciąż poszukuję, nie mam wyraźnie określonego stylu muzycznego. Na swoim albumie próbuję przedstawić swoją twórczość, po prostu, inaczej”. Eksperymentując ze stylem i kierunkiem muzycznym, Stas poddał ocenie wszystkie swoje utwory w różnych stylach muzycznych: francuski szanson, muzyka klubowa, pop, blues-rock, kompozycja w stylu Stinga czy Jamiroquaia. Za duet „Ona ne tvoya” Stas Pieha i Grigorij Leps otrzymali w 2008 roku nagrodę „Złoty gramofon” i w 2009 roku nagrodę od MUZ-TV w kategorii „Bóg eteru”. :)

„Rasstavanie” – duet z Valerią:

„Ona ne tvoya” – duet z Grigoriem Lepsem

Najważniejsze nagrody w dorobku Stasa Piehy:

  • 7 Złotych Gramofonów: „Odna zvezda”, „Ty grustish”, „Gorod detstva”, „Ona ne tvoya”, „Na ladoni linija”, „Ja list”, „Ja i ty”
  • MTV Russian Music Awards za najlepsze kompozycje: „Ty grustish”, „Zvukovaya dorozhka”, za duet roku: „Ty grustish”
  • Muz-TV za najlepszy duet „Ona ne tvoya”, „Na ladoni linija”
  • Nagroda „Bog efira”
  • Nagroda „Radiohit” – „Ona ne tvoya”
  • Nagroda „Radiofavorit” 2010

„Na ladoni linija”

Stas Pieha wystąpi 4 sierpnia 2012 r. podczas Festiwalu Piosenki Rosyjskiej w Zielonej Górze.

Oficjalna strona artysty: http://www.stas-pjeha.ru

Reklama

1 komentarz


Comments RSS TrackBack Identifier URI

Skomentuj

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie z Twittera

Komentujesz korzystając z konta Twitter. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj /  Zmień )

Połączenie z %s