MŁODZIEŻ ŚPIEWA PIOSENKI ANNY GERMAN

1c. Nowak Marysia (7) - Wesoła (Warszawa) - Wyróźnienie (I grupa) (Kopiowanie)W dniach 26-28 października w Warszawie odbył się dziecięco-młodzieżowy konkurs wokalny „Wiktoria 2012”. Poświęcony był on twórczości piosenkarki Anny German. Festiwal ten jest dowodem niesłabnącej popularności muzycznego dorobku artystki, która była i wciąż jest kochana zarówno w Polsce jak i w Rosji.

Chciałabym swoją relację podzielić na dwie części tematyczne: w pierwszej zapoznać czytelników z tymi ludźmi, dzięki którym nasz konkurs się odbył. A w drugiej przedstawić bezpośrednio samych uczestników – młodych, utalentowanych, wyrazistych. – Faina Nikolas 

ORGANIZATORZY

Pomysł przeprowadzenia konkursu dla młodzieży, na którym wykonywano by utwory z repertuaru Anny German, należy do Ludmiły Piechowskiej – dyrektora studium wokalnego, noszącego imię legendarnej polskiej piosenkarki. Aby zrealizować takie duże przedsięwzięcie, oczywiście konieczna była pomoc innych osób. Zwróciliśmy się do Rosyjskiego Ośrodka Nauki i Kultury przy ambasadzie Federacji Rosyjskiej w Warszawie. Kierownictwo Ośrodka z chęcią udostępniło nam salę koncertową do przeprowadzenia „Wiktorii”, jednocześnie obejmując ją swoim patronatem. Patronatem objęło ją także Stowarzyszenie Współpracy Polska-Wschód z Józefem Bryllem i Zbigniewem Berezą na czele. W ostatniej chwili otrzymaliśmy także wsparcie patronackie od Marszałka Województwa Mazowieckiego Adama Struzika.

19. Zozula Natalia - Grand Prix (Prezes Pl-Wschód oraz K. Cwynar) (Kopiowanie)Chciałabym podkreślić jedną ważną rzecz, a mianowicie – NIKT, do kogo zwróciłam się o pomoc – czy to przedstawiciela dużej firmy, czy osoby prywatnej – nie odmówił pomocy! A co łączyło wszystkich tych ludzi? – miłość do dzieci i do muzyki.

Pomoc, nie tylko słowną otrzymaliśmy od następujących firm i instytucji: dzięki opiece Stowarzyszenia Polska-Wschód mogliśmy zapewnić zakwaterowanie uczestnikom konkursu a także ich rodzicom i opiekunom w komfortowym centrum konferencyjnym w Wilanowie na korzystnych warunkach; z dojazdem do sali koncertowej nie było problemów: dyrektor „IGB Mazowia” Andrzej Bieżunski zadbał o logistykę i udostępnił nam minibusa z kierowcą; RONiK wydrukował plakaty i dyplomy, a jego współpracownicy rozesłali informacje o nadchodzącym konkursie po szkołach i kursach języka rosyjskiego; Andrzej Zajączkowski przygotował grafikę – projekty plakatów, ulotek, zaproszeń, kart informacyjnych; jego córka Agnieszka z mężem stworzyli stronę internetową konkursu; właściciele stron muzykarosyjska.pl (Michał Bober) i Reporter.pl (Dariusz Majgier) wsparli nas na swoich witrynach; Paweł Sadowski nagrał występy uczestników i koncert galowy laureatów w jakości HD, Zygmunt Drużbicki podarował piękne fotografie uczestnikom; Zbigniew Choczyk zapewnił oświetlenie sceniczne i dźwięk; właściciel firmy „Paradowscy AMP” przekazał pieniądze na zakup pamiątkowych albumów Anny German wszystkim uczestnikom konkursu; Alina Waga z Centrum „Sielanka” w Warce także wsparła nas finansowo; właścicielka „Skamiejki” Tamara Rochmińska zorganizowała bufet, firma kosmetyczna „Mary Kay” przygotowała drobne upominki dla uczestników, itd.

0. Otwarcie konkursu (L. Piechowska, F. Nikolas) (Kopiowanie)Ale głównym naszym opiekunem finansowym została „Polska Izba Systemów Alarmowych”, a dokładniej – przedstawiciele zarządu: Henryk Dąbrowski i Agata Brzosko. Dzięki ich serdeczności i przychylności do naszych uczestników, mieliśmy możliwość opłacenia oświetlenia i nagłośnienia, pracę realizatora dźwięku, przygotować fourchette, wesprzeć finansowo jedną z uczestniczek. Oprócz tego nasi dobroczyńcy przyjechali na koncert galowy z prezentem dla najmłodszej uczestniczki konkursu.

UCZESTNICY
A teraz przejdę do relacji z najbardziej interesującej i ciekawej części wydarzenia: jakie cudowne, utalentowane dzieci i młodzież przyjechały na konkurs! Zgłoszeń nadeszło od ponad 60 kandydatów z różnych regionów Polski i nie tylko. Geografia konkursu poszerzała się, aż w końcu wyszła poza granice kraju. Konkurs z ogólnopolskiego stał się międzynarodowym: pojawili się uczestnicy z Łotwy, Ukrainy, Kazachstanu (z Białorusi także była dziewczynka, ale niestety nie otrzymała na czas niezbędnych dokumentów). W konkursie zabrzmiały utwory w różnych językach. Oczywiście, najwięcej wykonano ich w języku polskim, ale były także po rosyjsku, ukraińsku, białorusku, angielsku, włosku, francusku i nawet w języku łemkowskim (rusińsku)! Wiek uczestników wahał się od pięciu do dwudziestu sześciu lat. Powstały trzy kategorie wiekowe: 5-10 lat, 11-15 lat i 16-26 lat. Uczestnicy młodszej grupy mieli możliwość wyboru jednego utworu, uczestnicy średniej i starszej grupy przygotowali jeden utwór obowiązkowy – z repertuaru Anny German, a drugi wybrali samodzielnie.

0. Jury (K. Cwynar, K. Mazur, K. Gaertner+Piechowska) (Kopiowanie)

W skład jury pod przewodnictwem piosenkarza i kompozytora Krzysztofa Cwynara weszli: kompozytor Katarzyna Gaertner, aktor Kazimierz Mazur, wokalistka i pedagog Ludmiła Piechowska. Ja byłam prowadzącą.

Już pierwsze występy młodszych uczestników oczarowały widownię i członków jury. Jak można było nie zachwycać się, patrząc na siedmioletnią Marysię Nowak z Wesołej pod Warszawą, która maszerując w wojennym mundurze żołnierza radzieckiego, zapalczywie wykonała rosyjską „Katiuszę”! Marysia otrzymała wyróżnienie.


Nie można się było nie rozrzewnić się słuchając pięcioletniej Ali (Warszawa), która do akompaniamentu mamy, wstydząc się, ale mimo wszystko ufnie podzieliła się z widownią utworem „Cztery karty” z repertuaru Anny German. Ala otrzymała nagrodę dla najmłodszej uczestniczki konkursu, którą wręczyła jej na scenie Agata Brzosko. Reakcja dziewczynki, która zobaczyła zbliżające się do niej dwa ogromne pakunki z prezentami była gwałtowna i bezpośrednia – jej twarz promieniała ze szczęścia, rzuciła się by wycałować wszystkich na scenie – Krzysztofa Cwynara także dopadł ten zaszczyt. Przewodniczący jury nie stracił jednak czujności i skomentował zachowanie artystki w następujących słowach: „No i to ja rozumiem, zachowanie kobiety”! Widzowie, widząc co się dzieje, radośnie śmiali się w zachwycie.

Marysia Lajca (8 lat, Warszawa) wszystkich zachwyciła wykonaniem „Nowej bajki”. Ośmioletnia Maja Tatara z Radomska, biorąca po raz pierwszy udział w konkursie, odważnie i ze znajomością sprawy wykonała trudny utwór „Człowieczy los”. Natalia Urlewicz (9 lat, Białystok) także po raz pierwszy uczestnicząca w konkursie, wykonała z przejęciem łapiący za serce utwór „Wiosenny jazz” w języku rosyjskim. Jej rówieśnica z Korzennej (pod Nowym Sączem) Wiktoria Tracz wzruszajaco i artystycznie wykonała „Człowieczy los”. A dziewięcioletnia Julia Janiszewska (Warszawa) w cygańskim stroju, z różą we włosach „porwała” widownię utworem „Dziś prawdziwych cyganów już nie ma”.
Marysia Sawicka (9 lat, Białystok) przyjechała z piosenką w języku białoruskim, którą wykonała w stroju narodowym swoim silnym, niskim głosem. Gabrysia Jabłońska (9 lat, Białystok) otrzymała wyróżnienie za pewne i artystyczne wykonanie pulsującego standardu „Ene due rabe swing”.


Dorota Sztyler (10 lat, Hajnówka) przywiozła na konkurs „Wtedy śpiewam” – utwór ze zmiennym tempem, synkopami. Jej rówieśnica, Kasia Drużba (także z Hajnówki), tańcząc w stroju ludowym, wykonała z iskierką w oczach i czarującym uśmiechem „Ja – Ukrainka” w języku ukraińskim.

Dziesięcioletni Łukasz Piekarzewski z Warszawy zajął 3 miejsce w młodszej grupie. Młody wykonawca swobodnie odegrał z mini-baletem „Słoneczny dzień”.Z Nowego Targu przyjechała Martyna Plewa (10 lat), która zajęła 2 miejsce wykonując utwór z musicalu „Tomorrow”, pokazując tym samym dojrzałe podejście i jednocześnie poruszająco dziecięcy śpiew z piękną dykcją.Zwycięzcą w młodszej grupie wiekowej po jednogłośnym werdykcie jury została dziesięcioletnia Iza Karczewska z Hajnówki. Dziewczynka wykonała „Piosenkę o muzyce”, prezentując znakomite wyczucie rytmu w swingowym utworze ze zmianami metrum, tempu i tonacji.Wystąpienie młodszej grupy skończył ciepły, słoneczny duet Izy i Kasi Drużba (w ludowych strojach) – „Mój dom – Białoruś”.Wiele wrażeń czekało na nas i podczas prezentacji najliczniejszej grupy drugiej. To były tak różnorodne utwory jak „Kołysanka dla mamy” debiutantki Natalii Bajór (Warszawa, wyróżnienie), zdecydowane „Tango d’amore» Oli Kilanowskiej (Sulejówek), nostalgiczne „Alleluja” Claudii Łoketek (Poświętne), porywająca „Feralna dziewczyna” Wiktorii Sikorskiej (Kraków), wyraziste „One moment in time” Ewy Janiszewskiej (Warszawa). Przenikliwe „Nie wierz mi, nie ufaj mi” w wykonaniu Natalki Machelskiej (Zawadzkie, Opole) wzruszyło publiczność do łez. Martyna Massalska (Lubartów) czystym dźwięcznym głosem zaśpiewała nieśmiertelne „Tańczące Eurydyki”.

Energiczna i roztańczona Ala Śmielak (Zawichost) z piosenką „A on mnie nrawitsja” zasłużyła na wyróżnienie pod aplauz publiczności.


Zjawiskiem konkursu stał się duet bliźniaków Tomasza i Łukasza Doszna (Beskid Niski, wyróżnienie). Bracia zaśpiewali w języku rosyjskim „List do Chopina” i ostatecznie podbili publiczność i jurorów wykonaniem a capella piosenki łemkowskiej „Oj, wyjdę ja”.Weronika Janicka (Warszawa), która oczarowała wszystkich hiszpańskimi rytmami „Margarity”, zajęła 3-e miejsce.


Zosia Sydor (2-e miejsce, Kraków) przepięknie wykonała utwór częściowo w języku rosyjskim „Żeby szczęśliwym być”.


Evelina Smolina (Ryga, Łotwa) z jazzowym standardem oraz „Santa Lucią”, przemyślanym scenicznym wizerunkiem i bardzo poważną interpretacją utworów zdecydowanie zajęła 1-e miejsce w swojej kategorii wiekowej.


Z pojawieniem się na scenie uczestniczek starszej grupy wiekowej rozpoczął się prawdziwy koncert! Każda wykonawczyni była bardzo ciekawa i indywidualna. Do tego wszystkie dziewczyny przepiękne!

Karolina Chilczuk (Parczew) bardzo delikatnie wykonała klasyczny romans w języku rosyjskim „Гори, гори, моя звезда”, Karolina Pilipiuk (Biała Podlaska) wzruszyła publiczność „Modlitwą” Rozenbauma (w języku rosyjskim), Marta Adamiuk (Hajnówka) z dużą ekspresją zaśpiewała piosenkę w języku białoruskim „Ja zabudu tjabe”, Lidia Graczyk (Orzysz) ze swoim zespołem przygotowała dynamiczną piosenkę w języku rosyjskim „Nie spieszy”, Monika Sadkowska (Warszawa) ciepło i przenikliwie wykonała „Dobranoc, Panowie”, Ania Czyż (Zaświatycze) zaśpiewała nieśmiertelny hit „Malaguena”, Julita Wawreszuk (Hajnówka) doskonale wykonała „Bal u Posejdona”, charyzmatyczna Tamara Behler (Warszawa) podbiła publiczność utworem z repertuaru Ewy Demarczyk „Karuzela z Madonnami”, pełna ekspresji Natalia Wadzińska (Warszawa) zaprezentowała piosenkę autorską w języku angielskim, Renata Tuszyńska (Hajnówka) zachwyciła obecnych pełnym namiętności wykonaniem piosenki „Nie każy pro lubow”w języku ukraińskim.

Wiktoria Wizner (Koszalin, wyróżnienie) wykonała „Caruso” z tekstem autorskim.


3-e miejsce w starszej kategorii wiekowej zajęła Anastazja Gaydar (Łuck, Ukraina), która wspaniale wystąpiła z piosenką autorską w języku rosyjskim oraz utworem „Zakwitnę różą”.
Pełna wdzięku Ania Pak z Kazachstanu zajęła 2-e miejsce z piosenką z repertuaru Patricii Kaas oraz „A on mnie nrawitsja”.


Jury jednogłośnie przyznało 1-e miejsce wśród starszej grupy młodej wokalistce z Puław (18) Monice Malczak. Monika zademonstrowała swój bogaty warsztat wokalny w pełnej krasie w bajecznie czarującej kołysance „Pomyśl o mnie” oraz jazzującym „On tak ładnie kradnie” pod krzyki „Brawo!” zachwyconej publiczności.Grand Prix Konkursu „Wiktoria 2012″ został przyznany posiadaczce rzadkiego sopranu koloraturowego – piętnastoletniej Natalii Zozuli z Białej Podlaski. Natalia wykonała „Ave Marię” Bacha oraz utwór z musicalu «Upiór w operze».Podsumowując wyniki konkursu „Wiktoria” chciałabym podkreślić bardzo wysoki poziom umiejętności wokalnych młodych artystów, którzy przyjechali do konkursu w Warszawie. Szczególnie chciałbym wyróżnić grupę silnych, ciekawych uczestniczek z Hajnówki pod kierownictwem młodej Marty Gredel-Iwaniuk.
Faktycznie, jurorzy nie mieli łatwo z wyborem najsilniejszych uczestników, ponieważ niemal każdy był wart nagrody! Każdy z nas – organizatorów, widzów, rodziców, nauczycieli – cieszył się z występów młodych artystów. To był prawdziwy wysyp talentów – przyszłych wokalistów, którzy już w niedalekiej przyszłości będą ozdobą profesjonalnej sceny muzycznej!

Faina Nikolas
Zdjęcia Zygmunt Drużbicki.

GALERIA ZDJĘĆ

* * * * * * * * * * * * * * * * *

Artykuł został opublikowany w języku rosyjskim w nr. 74 dwumiesięcznika EWROPA.RU

* * * * * * * * * * * * * * * * *

Reklamy

5 Komentarzy

 1. KOLEJNY SUKCES NATALKI!
  WYNIKI KONKURSU WOKALNEGO „MŁODE OPOLE 2013”. Opole, 15.06.2013
  NAGRODA SPECJALNA JURY dla NATALII MACHELSKIEJ!!!

  Kategoria Szkoła podstawowa (9-11 lat):
  I miejsce – Izabela Kuriata, wyróżnienie – Natalia Zastępa;
  kategoria Szkoła podstawowa (12-13 lat):
  I miejsce – NATALIA MACHELSKA
  II miejsce – Maciej Wójtowicz
  III miejsce – Paulina Kwiczala;
  kategoria Gimnazjum:
  I miejsce – Krzysztof Kostecki;
  kategoria Szkoła Ponadgimnazjalna:
  I miejsce – Wiktoria Szydłak, wyróżnienie – Krystian Trojanowski;
  kategoria Studenci:
  I miejsce – Magdalena Zamoroka.
  NAGRODA SPECJALNA JURY dla NATALII MACHELSKIEJ za NAJLEPSZĄ INTERPRETACJĘ i DOBÓR REPERTUARU.

 2. NATALIA MACHELSKA:
  http://www.glowno.pl/redir,index?wiecej=444&wiecej_news=1

 3. Grand Prix pojechało pod Opole!

  16.03.2013 r. odbyła się ósma edycja Ogólnopolskiego Festiwalu Piosenek Anny German w Głownie.
  Występy uczestników oceniało jury w składzie: Marian Lichtman (zespół „Trubadurzy”), Aleksandra Guni (dyrektor Szkoły muzycznej w Głownie), Bartek Grzanka (finalista telewizyjnego „Mam Talent”, wokalista zespołu Toster), Aleksandra Sochacka (uczestniczka programu X Factor, zespół Sweet Rebels), Damian Tyszkiewicz (zespół Video).
  Grand Prix za niezwykle ekspresyjne wykonanie piosenki pt. „Nie wierz mi, nie ufaj mi „otrzymała 13-letnia NATALIA MACHELSKA z miejscowości Zawadzkie pod Opolem.

  Gratulujemy kolejnego sukcesu Natalii!!!

 4. Szanowni Państwo!
  Świetną wiadomość:
  NATALIA MACHELSKA (utalentowana młodziutka Artystka, którą poznaliśmy m.in. na wokalnym Konkursie Wiktoria w Warszawie) wyśpiewała I miejsce w XVI Ogólnopolskim Festiwalu Piosenki Religijnej „Corda Cordi” 23.02.2013 w Brzegu.
  Cieszymy się z jej kolejnego sukcesu i życzymy następnych.
  Nasze GRATULACJE dla Natalii!


Comments RSS TrackBack Identifier URI

Skomentuj

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Google+

Komentujesz korzystając z konta Google+. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie z Twittera

Komentujesz korzystając z konta Twitter. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj /  Zmień )

Połączenie z %s

 • PARTNERZY:

 • Gazeta rosyjska
 • Marzec 2013
  Pon W Śr Czw Pt S N
  « Sty   Kwi »
   123
  45678910
  11121314151617
  18192021222324
  25262728293031