ZEMFIRA W TWOJEJ GŁOWIE

Êîíöåðò Çåìôèðû â Ñàíêò-ÏåòåðáóðãåW połowie lutego Rosjanie burzliwie dyskutowali nie tylko o wyjątkowym zjawisku kosmicznym, lecz również muzycznym. Mianowice, ukazała się nowa, szósta z kolei i pierwsza od pięciu lat płyta głównej bohaterki rosyjskiej sceny muzycznej, Zemfiry pod tytułem „Żyć w twojej głowie”. Trudno znaleźć inną wokalistkę, tak znaną i lubianą przez rosyjskich (i nie tylko) słuchaczy niezależnie od ich wieku i gustów muzycznych. Na każdy jej nowy krążek czekano z niecierpliwością, wręcz w napięciu, i zawsze było to wydarzenie na skalę całego kraju. Ostatnia płyta nie jest wyjątkowa pod tym względem. Idąc za przykładem zachodnich kolegów, wokalistka postanowiła zaprezentować swoje dzieło najpierw w wersji cyfrowej. 

Sceptyczni zazwyczaj krytycy nie szczędzili pochwał pod adresem baszkirskiej gwiazdy (Zemfira urodziła się w Ufie). „Milczała przez pięć lat, w tym czasie nagrała dziesięć piosenek, i jakie by nie były, nikt nie potrafi lepiej ich zaśpiewać ani nagrać” – pisze portal gazeta.ru. „Żyć w twojej głowie” – to fascynująco szczera, bardzo osobista i pierwsza taka płyta w karierze Zemfiry” – zachwycają się z kolei dziennikarze z rosyjskiej wersji czasopisma „Rolling stone”.

Parę słów o Zemfirze. W różnych artykułach można znaleźć najróżniejsze porównania i epitety, którymi autorzy próbują ją opisać. Bjork, Tori Amos, Amy Winehouse, Suzanne Vega, Portishead, a nawet „Kurt Cobain w spódnicy”. Z kolei amerykański bloger Michael Zilberman scharakteryzował Rosjankę w sposób następujący: „Delikatnie neurotyczna rosyjska supergwiazda to Elvis, The Sex Pistols i Courtney Love w jednym”. Być może uważny słuchacz dostrzeże wpływy i skojarzenia ze wszystkimi tymi artystami, lecz na pewno można stwierdzić, że pod względem profesjonalizmu Zemfira dorównuje najlepszym światowym wykonawcom.

Pojawia się pytanie, na czym polega specyfika muzyki Zemfiry, dlaczego jest tak popularna? Według mnie, odpowiedź na nie można znaleźć w czasopiśmie „Afisza”: „Warsztat dla nowej rosyjskiej muzyki. Zemfira pokazuje, jak można lubić cudzą muzykę – i robić swoją; jak wcielać w życie własne melodie, słowa i uczucia, korzystając z zagranicznej składni i interpunkcji”. Dalej autor pisze: „W perkusyjnym szeleszczeniu „Rzeki” można z łatwością rozpoznać Radiohead; w ciasnej a jednocześnie przestrzennej budowie dźwięku – The xx, a w niektórych miejscach słychać wpływy Coldplay”.

O międzynarodowej popularności Zemfiry świadczy ilości języków, w jakich można zapoznać się z jej życiorysem w Wikipedii – 31. Dla porównania, o popularnym w Polsce Bułacie Okudżawie we wspomnianej już Wikipedia można przeczytać w 32 językach. Ponadto piosenkarka ma na swoim koncie koncerty w wielu europejskich państwach, takich jak Francja, Wielka Brytania, Belgia, Niemcy i Finlandia. Latem tego roku wokalistka wystąpi ze swoim zespołem na festiwalu „Rock the Beach” w Finlandii obok takich gwiazd, jak Rammstein, Green Day i Queens of the Stone Age. Natomiast sama Zemfira w swoich wywiadach podkreśla, że nie zależy jej na światowej sławie.

Za pewne polscy miłośnicy rosyjskiej muzyki i kultury kojarzą imię Zemfiry. Ksenia Przybyś, blogerka pisząca o rosyjskiej muzyce, podzieliła się swoimi wrażeniami po wysłuchaniu nowej płyty artystki:

„Żyć w Twojej głowie” to nie tylko bardzo długo oczekiwany album (poprzedni wszak ukazał sie ponad pięć lata temu), ale także bardzo dojrzały. Choć dostaliśmy niecałe 40 minut muzyki, to ich jakość wynagradza wszystko. Smutny, wręcz liryczny klimat, w jaki wprowadza nas Zemfira, jest zarazem niezwykle intymny i wyciszony. Dla mnie ta, skądinąd pięknie wydanej, płyty, to ukłon w stronę akustycznego brzmienia. A fascynacja i dążenie do czystego dźwięku jest jednoznacznym sygnałem, że muzyk dojrzewa. Najnowsza płyta może nie zyskać takiej popularności jak poprzednie albumy, jednak zapewne będzie bardzo ważnym punktem w dyskografii artystki.

Na zakończenie należy dodać, że wokalistka wyruszyła w trasę koncertową, podczas której odwiedzi nie tylko rosyjskie i ukraińskie miasta, lecz również europejskie, w tym Warszawę. Koncert w ramach tournee, promującego nową płytę „Żyć w twojej głowie”, odbędzie się 20 czerwca w Warszawie, w klubie „Stodoła”. Informacja ta pojawiła się na stronie internetowej http://z13.ca- tech.ru/, zawierającej terminy wszystkich koncertów tegorocznej trasy Zemfiry. Oprócz tego posłuchać i zobaczyć ją w Europie będzie można w Monachium (15 czerwca), Pradze (18 czerwca), Berlinie (22 czerwca), Dusseldorfie (24 czerwca) oraz Helsinkach (29 czerwca).

Ksenia Krivosheeva

Artykuł opublikowany za zgodą autorki.
Link do oryginalnego artykułu.

2 Komentarze

  1. Bardzo żałuję, że nie byłem na koncercie Zemfiry w Polsce:( Powód był taki, że… gdy występowała, jeszcze jej nie znałem. Dopiero niedawno trafiłem na jej piosenkę i – absolutnie się zakochałem, od pierwszego wysłuchania! Wysłuchałem wiele jej piosenek, obejrzałem clipy i fragmenty koncertów – Jest absolutnie boska! Wielka osobowość, wielki talent, wielkie emocje, które wyraża i wzbudza, wielka wrażliwość, muzykalność i oryginalność; to naprawdę ZJAWISKO I FENOMEN!

  2. Kiedyś w Grodnie nie miałam kasy na Jej koncert… długo żałowałam. Jak tylko pojawiła się informacja o koncercie Zemfiry w Polsce od razu kupiłam bilecik… już nie mogę się doczekać. :)))


Comments RSS TrackBack Identifier URI

Skomentuj

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie z Twittera

Komentujesz korzystając z konta Twitter. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj /  Zmień )

Połączenie z %s