KWARTIRNIK VOL.2 15 MAJA W TORUNIU

Kwartirnik oczami radzieckiej zabawki– Stary, idę na 20. urodziny kumpla, masz pożyczyć płytę Beatlesów z ’65?

Tak mniej więcej wyglądały telefoniczne ustawki na kwartirniki, czyli nieoficjalne (nielegalne nawet!) koncerty w prywatnych mieszkaniach – kwartirach. Tradycja rozwinęła się w ZSSR w latach 80. i jest w Rosji żywa do dzisiaj.

„Pieriewodka” łamie kanon… 

– Jak kwartirnik to w kwartirze… Nie! Nie chodzi o to gdzie, chodzi o to jak. Najważniejsza jest atmosfera, zniwelowanie granicy między wykonawcą a publicznością – mówi Marta Gaszak, przewodnicząca Sekcji Translatorycznej „Pieriewodka”. – Chcemy ruszyć z projektem „wolnej sceny kwartirnikowej”. Stawiamy przede wszystkim na artystów z naszego lokalnego podwórka. 

„Kwartirnik” to nie tylko koncerty…

„Kwartirnik” to przede wszystkim projekt przekładowo-artystyczny. Członkowie Sekcji Translatorycznej „Pieriewodka” przygotowują przekłady piosenek wybranych rosyjskich artystów, które następnie są prezentowane podczas kwartirnikowych koncertów. Pierwsza, marcowa edycja była poświęcona twórczości legendarnej rosyjskiej grupy KINO. Formuła imprez jest szeroka: koncerty, pokazy filmów, spotkania autorskie, panele dyskusyjne.

„Kwartirnik – oczami radzieckiej zabawki”

Gościem „Kwartirnika vol.2” będzie Konstanty Usenko, autor książki Oczami radzieckiej zabawki. Antologia radzieckiego i rosyjskiego undergroundu.

Powiem krótko — Konstanty Usenko mi zaimponował. Efekt jego mrówczej pracy to lekcja do odrobienia dla tych, którzy interesują się muzyką, światem. Moje marzenie — usłyszeć to wszystko, o czym pisze…

Agnieszka Szydłowska, Program 3 PR

Jak deklarują organizatorzy podczas „Kwartirnika vol.2” będzie można usłyszeć chociaż jedną tysięczną(?) tego, o czym Konstanty Usenko pisze!

Po spotkaniu autorskim – projekty muzyczne: akustyczny (Maja Malinowska, Adam Jurzysta, Bartek Kącki) i elektroniczny (CREATevve, Pando Ra). Będą to nowe aranżacje muzyczne piosenek kultowego rosyjskiego zespołu Akwarium (Borys Griebienszczikow) oraz nie mniej popularnej Zemfiry, oczywiście w przekładach „Pieriewodki”.

Na koniec zwiezda – warszawski zespół Stacja Kamczatka.

Program:

18.30 Spotkanie autorskie z Konstantym Usenko, autorem książki Oczami radzieckiej zabawki. Antologia radzieckiego i rosyjskiego undergroundu.

Koncerty:

20.00 Akwarium – projekt akustyczny (Maja Malinowska, Adam Jurzysta, Bartek Kącki)

21.00 Zemfira – projekt elektroniczny (CREATevve feat. Pando Ra)

Stacja Kamczatka22.00 Stacja Kamczatka

Stacja Kamczatka powstała latem roku 2011, gdy Roman Sierkov rozpoczął próby z Mateuszem Jaremczukiem. Podstawą był i jest melodyjny rock’n’roll, punk rock i ska z silnymi wpływami wschodniosłowiańskiego folkloru oraz twórczości rosyjskiej grupy KINO. Bardzo szybko do składu dołączył Adam Pawłowski. Grupa błyskawicznie zdefiniowała swoje brzmienie oraz klimat, różniący ją od innych wykonawców. Czerpanie bogatych inspiracji ze słowiańszczyzny oraz melodyjność kompozycji sprawiła, że materiał wykonywany w językach polskim, rosyjskim i ukraińskim nabrał niepowtarzalnego charakteru.

(http://www.stacjakamczatka.pl)

CREATevveCREATevve (Ewa Ślusarczyk) to młoda producentka i kompozytorka muzyki elektronicznej. Produkcje evve to mieszanka wielu gatunków muzycznych, w szczególności electronic, ambient, chillout deep house, house. Tworzy również muzykę do klipów video – brała udział w projekcie „GNIEZNO MIASTO KRÓLÓW”, aktywnie współpracuje z grupą „POZNAŃ I LOVE YOU”. Od niedawna wspiera swoimi dźwiękami warszawskie „CLIPATIZE” i łysomickie „ADGRAPPE”. Do sukcesów evve zdecydowanie można zaliczyć pojawienie się krążka Electrochillout oraz zajęcie I miejsca w konkursie organizowanym przez MILLION YOU i PGE – „PEOPLE HAVE THE POWER” (muzyka do filmu Dawno temu w Nowej Soli). Studentka filologii rosyjskiej UMK w Toruniu. Kwartirnikowy koncert to dla evve wprawka przed zbliżającym się Festiwalem FRESH ELECTRONIC BLAST 2013 w Poznaniu.

(http://www.facebook.com/createvve)

SONY DSCMaja, Adam i Bartek – w tym składzie zadebiutowali podczas 1. edycji „Kwartirnika”, ale jak zapowiadają – zbyt szybko się nie pożegnają! Zaraz po „Kwartirniku vol.2” ruszają na XII Konkurs Piosenki Słowiańskiej do Wrocławia.

Kwartirnik vol.2 | 15 maja 2013 | start: 18.30

Toruń, Dwa Światy | ul. Ducha Św. 10/12

wstęp wolny!

Dodaj komentarz

Brak komentarzy.

Comments RSS TrackBack Identifier URI

Skomentuj

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie z Twittera

Komentujesz korzystając z konta Twitter. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj /  Zmień )

Połączenie z %s